logo

EKONOMİ GÜVEN ENDEKSİMİZ AZALDI

Ekonom_Bakanligi_Saglik_Turizmi_Destekleri_Egitim_Toplantisi_Duzenlendi

Türkiye İstatistik Kurumu ülke genelindeki ekonomi güven endeksi sayısal rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklama göre ekonomik güven endeksi  %0,4 azaldı.

Ekonomik güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre %0,4 oranında azalarak 88,39 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki azalma; tüketici, imalat sanayi (reel kesim), perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla %0,1, %1,5, %2,7 ve %1 oranında azalırken hizmet sektörü güven endeksi Ocak ayında Aralık ayına göre %2,1 arttı.

Ekonomik güven endeksi, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. Güven göstergeleri, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durumla ilgili aylık mevcut durum değerlendirmeleri ve geleceğe dair beklentilerini ölçen aylık eğilim araştırmaları sonuçlarından hesaplanmaktadır. Avrupa Birliğine uyumlu tüketici güven endeksi serisi 2012 yılından itibaren mevcut olduğundan, ekonomik güven endeksi serisi 2012 yılından itibaren aylık olarak verilmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

bahis siteleri Betboo giriş