logo

13 Mart 2014

Ekonomik kalkınma ve refahın şartını açıkladı

Kocaeli Valiliği tarafından onuruna verilen yemekte konuşan Babacan, Kocaeli’nin bir sanayi, ticaret ve liman kenti olduğunu belirterek, kentin Türk ekonomisinin önemli merkezleri arasında bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olduğunu ifade eden Babacan, ülke olarak tarımsal Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da 7’nci büyük ekonomi konumuna yükseldiklerini kaydetti.

Babacan, turist sayısı açısından da dünyada 6’ncı ülke konumuna gelindiğini dile getirerek, “Ancak sanayi üretimimiz, bundan sonraki dönemde belirleyici olacak. Sanayiye yatırımın devam etmesi, yatırım ortamıyla ilgili sorunların aşılması, sanayimizin hem yatırım hem de işletme aşamasında karşı karşıya kaldıkları problemleri, hükümetimizin en temel öncelikleri arasında. Önceki dönemlere göre önemli ilerlemeler sağladık. Bizim bundan sonraki dönemde ekonomik kalkınmamız, Türkiye’deki refah artışının devam etmesi ancak ve ancak sanayi yatırımlarının güçlü şekilde devamıyla ve yatırım ortamının daha da iyileştirilmesiyle mümkün” ifadesini kullandı.

– “Cari açığın düşürülmesi için kamu maliyesi önemli”

Türkiye’nin son 11 yılda milli gelirin 230 milyar dolardan 800 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

“2023 hedefimiz (GSYH) 2 trilyon dolar. Biz hem ekonomik büyümeyi sağlarken hem de kamu borç stoğunu düşürmeyi başardık. Hem büyümeyi sağlarken hem de enflasyonun 2002’deki yüzde 29 çift haneli rakamları geride bıraktık artık enflasyon yüzde 6 değil, 7 çıkınca haberler oluyor. Yüzde 80, 100, 120’lik enflasyon yılları kalıcı olarak geride kaldığı için yüzde 6’dan 7’ye çıksak bile üzülüyoruz. Bu iyiye işaret. Kültür artık oluşuyor, düşük enflasyon ortamında iş yapmaya artık hep beraber alışıyoruz. İnşallah tek haneli rakamlara enflasyonun düşmesi için mücadelemiz devam edecek. Ekonomik büyümeyi sağlarken bunu düşük enflasyon ortamında, sağlam bir kamu maliyesiyle, düşük bütçe açığı ve düşük bir borç stoğuyla olmasını arzu ediyoruz. Böylece daha sürdürülebilir, daha sıhhatli büyüme oluyor”

Babacan, cari açığın Türkiye’nin ekonomik yapısındaki en önemli konu olduğunu dile getirerek, 3 yıllık orta vadeli programı açıklarken birinci önceliği cari açığı düşürmek olarak gördüklerini söyledi.

Babacan, cari açığın düşürülmesi için kamu maliyesinin önemli olduğuna vurgu yaparak, “Devletin tasarrufla cari açığı düşürmesi önemli. Çünkü, cari açığın en önemli kaynaklarından bir tanesi tasarruf oranımızın düşüklüğü, aynı zamanda petrol ve doğalgaza olan aşırı ithalat bağımlılığımız. Para politikaları önemli, Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikaları son derece önemli bir alan. Orada da zamanında gerekenin yapılması son derece önemli. Öte yandan makro ihtiyati tedbirler, son 2-3 yıldır yoğun kullanmaya başladığımız, özellikle bankaların kredi hacmi ve hacmin büyümesiyle ilgili almış olduğumuz tedbirler ciddi bir politika alanı. Bunu uyguluyoruz” diye konuştu.

Sorunun temeline baktıklarında pekçok sorunun yapısal problem olduğunu gördüklerini anlatan Babacan, “Bunları çözmek için de yapısal tedbirler almak gerekiyor. Bunun içindir ki sanayimizde daha yüksek katma değerli üretim, daha yüksek teknoloji, olmazsa olmaz bir unsur. Herbir ürünün nihai satış miktarının içinde ne kadar katma değer var. İthal edip, 2 vida sıkıştırıp tekrar satıyor muyuz? Yoksa gerçekten ilk hammaddeden üzerine ekleye ekleye mi gidiyoruz? Bilgi faktörünü ürünlerin içine ne kadar koyabiliyoruz? Bu noktada üniversite ve sanayi işbirliği önemli bir konu. Üniversitemiz ne kadar sanayimiz ile çalışırsa bu konuda da o kadar ilerlememiz mümkün olacak.”

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

bahis siteleri