logo

EN GÖZDE DAĞCILAR ERZURUM’DA

10428606_784066831676058_6495884334184342394_n 10945697_784066895009385_7870295416324556379_n

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Buz Tırmanış Festivali, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Müceldili Konağı’nda düzenlediği basın toplantısıyla start aldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Uluslararası Dağcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Akıncı, Profesyonel Dağcı Tunç Fındık ile Dünya’nın en gözde dağcılarının katıldığı basın toplantısında konuşan Başkan Mehmet Sekmen, festival hakkında bilgi verdi. Sekmen, şöyle dedi: “Anadolu’nun zirve şehri Erzurum, yine büyük bir organizasyonla ülkemizin spor gündeminde yer almayı hedefliyor. Sadece yerel hizmetlerde değil aynı zamanda kentin iktisadi, sosyal ve kültürel meseleleriyle de ilgilenen Büyükşehir Belediyesi, sporda da son 10 ayda büyük organizasyonlara imza attı. Malumunuz Yaz Spor Okulları, Karate Şampiyonası ve Uluslararası Karakucak Güreşleri sonrası bu kez de doğa sporlarının en heyecanlı spor branşı olarak tanımlanan dağcılıkla ilgili uluslararası bir organizasyonla karşınızdayız. Erzurum’un turizm sermayesi kar ve buzu değerlendirerek Uluslararası Buz Tırmanış Festivali kapsamında dünyanın en gözde dağcılarını Erzurum’da buluşturduk. Önümüzdeki dört gün boyunca Türkiye’de ilk defa yapılacak olan Buz Tırmanma Festivali ile gelecek yıl Dünya Buz Tırmanma Şampiyonası’na ev sahipliğini talep ediyoruz. Aramızda bulunan Dünya Dağcılık Federasyonu yetkilileri de Erzurum’un bu etkinliğine tanık olacaktır.”

“Erzurum’da herkes dağcı doğar”
Başkan Mehmet Sekmen, çetin kış şartlarına hakim olan Erzurum’da herkesin dağcı doğduğunu ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’ne 26’sı yabancı toplam 172 sporcu iştirak ediyor. Amerika, Çin, Rusya, İran, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Nepal, Kırgızistan, Nahcivan, Romanya, Azerbaycan, Kanada, Almanya, Portekiz, Moğolistan ve Gürcistan ülkelerinin dünyaca ünlü dağcıları Erzurum’a geldi. Tırmanış; Uzundere ve Tortum ilçelerimizin sınırlarındaki yükseklikleri 25 ile 300 metre arasında değişen donmuş şelalelerde gerçekleştirilecek.Yine festival kapsamında geçen yıl elim bir kazada hayatını kaybeden milli dağcı Halis Emray Özbay’ın adı verilen Dağcılık ve Doğa Sporları Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin açılışını yapacağız. Festivalimizin duyurularında resmini ve çizimini kullanmış olduğumuz sincap, Uzundere ilçemizde yaşayan ve koruma altındaki bir sincap türüdür. Bu kızıl sincap türü bölgede Teyin ismiyle biliniyor. Bu sebeple festivalimizde haşarı yaramaz çocuk anlamına gelen Teyin’i logo ve maskot olarak kullandık.”

Dağcılık literatüründe bir ilk
Sekmen, Erzurum’da yapılan araştırmada, Dünya literatüründe eşine ender rastlanan doğal buz şelalesinin Uzundere-Tortum bölgesinde keşfedildiğini ifade etti. Sekmen, şöyle konuştu: “Festivalimizin duyurusunu yaptığımız günlerde buz tırmanma şelalelerinin yüksekliğini 25 ile 85 metre arasında olduğunu duyurmuştuk. Ancak az önce de ifade ettiğim gibi bu rakam değişti. Zira geçtiğimiz günlerde değerli dağcımız Tunç Fındık ve arkadaşları bölgede hazırlık çalışması yaptıkları esnada Türkiye için zirve sayılabilecek yeni bir buz şelalesi keşfetti. Kirazlıköy’de keşfettikleri bu şelaleye ilk tırmanışı da yine Tunç Fındık ve arkadaşı Anıl Şarkoğlu gerçekleştirdi. Dağcılık sporuyla uğraşan arkadaşlarımız bu yükseltideki bir doğal buz şelalesinin dağcılık literatürüne gireceğini belirtiyorlar. Görüldüğü gibi bir dönem külfet olarak adlandırılan kar ve buz, AK Belediyecilik anlayışında Erzurum’un tanıtım ve turizminde bir ham madde olarak tanımlandı. İnşallah bu nimeti tanıtım noktasında fırsata dönüştürerek, Dadaşlar diyarını kış ve doğa sporlarında Dünya’nın ikinci Davosu yapmakta oldukça kararlıyız.” Sekmen, şubat ayında Short Track Dünya Kupası’nın Erzurum’da yapılacağını anımsatarak, “Short Track (Hız Pateni) Dünya Kupası’nın final ayağı 13, 14 ve 15 Şubat tarihleri arasında Erzurum’da yapılacak. 20’nin üzerinde ülkeden 300’den fazla sporcuyu Erzurum’da ağırlayacağız. Bilindiği gibi tesis, iklim, konaklama ve ulaşımdan ötürü Erzurum tercih edildi. Buz Pateni Federasyonu ve Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla bu büyük şampiyonanın şehrimizde yapılması kararlaştırıldı. Şampiyona Euro spor başta olmak üzere dünyanın birçok spor kanalında canlı yayınlanacak. Türkiye 6 sporcuyla bu şampiyonaya katılacak” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

bahis siteleri Betboo giriş