logo

ENGELİM SİZ OLMAYIN PROJESİ HAYATA GEÇTİ

 

45Palandöken Kaymakamlığı, Sosyal Destek Projeleri kapsamında “Engelim Siz Olmayın” isimli projeyi hayata geçirdi. Proje ile 60 engelli bireyinspor malzemeleri ve diğer ihtiyaçları karşılanarak, rehabilitasyon süreci başlatıldı.
Palandöken Kaymakamlığı Engelim Siz Olmayın Proje Koordinatörü Tuna Cındıl Şensoy, proje ile 60 engelli bireyin spor ile sosyal hayata kazandırıldığını belirterek, katılımcı bireylerin 20 eğitmen tarafından Voleybol, Atletizm, Tekerlekli Sandalye basketbol, Masa Tenisi, Buz Pateni, Curling gibi branşlarda eğitildiğini dile getirdi. Proje sayesinde engelli bireylerin sosyal hayata uyum sürecinin hızlandırıldığını ifade eden Şensoy, projenin SODES kapsamında Palandöken Kaymakamlığı, Palandöken İlçe Milli eğitimi Müdürlüğü, Palandöken Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü ve Dünya Engelliler Gelişim Derneği iş birliği ile hayata geçirildiğine kaydetti. 186 bin 893 lira bütçeli proje ile 60 engelli bireyin ihtiyaçlarının karşılanarak spor eğitimlerine alındığına dikkat çeken Şensoy, “SODES projeleri kapsamında Palandöken Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü adına hazırlanan Engelim Siz Olmayın projesini hayata geçirdik. Hayatlarında birçok engelle karşılaşan ve engellerinin yarattığı stresle birlikte yaşayan bireylerin hayata bakış açılarını değiştirmek, evlerine bağımlı olmaktan kurtarmak, kendilerine güvenlerini tazelemek ve hayatlarına sporla hareket getirmek amacıyla farklı branşlardaki eğitimler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ait spor salonunda verilecek. Bu proje sayesinde 60 engelli bireyimiz tüm malzemeleri karşılanarak spor eğitimlerine alındı. Bunun için 20 eğitmenimiz Voleybol, Atletizm, Tekerlekli Sandalye Basketbol, Masa Tenisi, Buz Pateni, Curling gibi branşlarda projeye dâhil olan engellilerimiz ile eğitimlere başladı. Projemizin bütçesi 186 bin 893 lira. İnşallah bu gibi projelerimiz artarak devam edecek. Engellilerimizin yanındayız” diye konuştu.
ENGELLİLERİMİZİ SPORA YÖNLENDİRİYORUZ
Proje hakkında bilgiler veren Palandöken Kaymakamı Gürbüz Karakuş da, engelli bireyleri spora yönlendirdiklerine dikkat çekerek, “Engelim Siz Olmayın Projesinde engel türü ve derecesi ne olursa olsun hareket etme; egzersiz yapma, sportif aktivitelere katılma, bireye haz vermekte, hareket etmekten duyulan haz ise yaşam motivasyonunu artırmaktadır. Uluslararası Engelli Hakları sözleşmesinde yer alan, engelliler için ömür boyu eğitim sağlanması ve engellilerin; kişiliklerinin, yeteneklerinin, yaratıcılıklarının, zihinsel ve fiziksel becerilerinin gelişiminin sağlanması ilkeleri göz önünde bulundurularak planlanan projede; 7-25 yaş aralığındaki zihinsel ve bedensel engelli bireyler spora yönlendirilmektedir” dedi.

OSGB

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

bahis siteleri