logo

Engelli ve Toplum


SADULLAH EFE
efe_sadullah@hotmail.com

Bugün pandemi dolayısıyla insanlık imtihan sürecinden geçiyor. Bir kişinin sağlığındaki olumsuz bir durum tüm dünyayı etkileyebiliyor. Bir kişinin sorunu insanlığın sorunu haline geliyor. Ve çözüm için tüm insanlık seferber olmuş virüsün kökünü kazımak adına imkanlarını kullanıyor. Aslında seferber olunmasında asıl etken sıra bana geliyor kaygısı olsa gerek. Yoksa olmadık bahanelerle ortaya çıkan savaş ve terörle birbirini yiyen insanlık bir virüs yüzünden ortak hareket etmelerinin başka bir izahı yok kanaatimce.

Bir çok toplumsal sorunda insanlık zaman zaman küresel bölgesel yada ulusal düzeyde sınavdan geçiyor. Kadın hakları, cinsiyet eşitsizliği, gelir adaletsizliği vb. bu gibi konular Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca  bir insanlık sorunu olarak değerlendiriliyor.

Bu dezavantajlı gruplardan biride Dünya nüfusunun yaklaşık % 10’nu oluşturan engelli bireylerdir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen ve 3 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye olarakta 28 Ekim 2009 tarihinden itibaren taraf olduğumuz Engelli Hakları sözleşmesinin ana fikri; engelli insanları yaşadıkların sorunları bir insanlık sorunu ele almalı sorunların çözümünün temel insan hakları perspektifinde değerlendirilmesidir.

2005 Yılında çıkarılan engelliler kanunu ile 2005 yılı öncesinde engelliler adına yürürlükte olan yasal haklar bir kanun altında toplanarak Engelliler adına bir Devlet politikasının hayata geçirileceğinin müjdesi olmuştur. Bu bağlamda ülkemizinde taraf olduğu Engelli hakları sözleşmesi gereği, eğitim, sağlık, istihdam, ekonomik bağımsızlık, rehabilitasyon ve kendi kendine yeterlilik noktasında özel politıkalar zaman zaman hayata geçmektedir.

Genel anlamda engelliler bağlamında bir devlet politikasının oluştuğunu, sosyal devletin gereği olarak engelli vatandaşlarımıza dünle kıyaslanmayacak şekilde imkanlar sunulduğunu, engelli vatandaşlarımızın kendilerini daha değerli kılan politikalarla düne göre daha mutlu olduklarını söyleyebilirim.

Ancak gerek genel anlamda hükümet politikalarından gerekse yerel anlamda sıkıntıların olduğunu görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntılar yasal eksiklikler yada yetersizliklerden kaynaklandığı gibi bazı sıkıntılar halen daha uygulamalardan kaynaklanmaktadır.İmkânlar ölçüsünde engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları, hükümet ve yerel yönetimlerce sunulan hizmetleri bu sayfadan 15 günde bir paylaşmayı umut ediyorum.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HALKIN BÜROKRATI OLMAK…

  26 Şubat 2021 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Yıllardır bu şehirde gazetecilik yapıyorum, birçok bürokratı yakından takip ederek, haber yapma imkânım oldu. Kent siyaset ve ekonomisini iyi bilenlerdenim. Yıllarca gerek gazetelerden, gerek televizyondan takipçilerime ulaşma şansım oldu. Kentin sorunları kendi sorunum oldu. Bürokratlarla uzun uzun söyleşiler yaparak,  kentin sorunlarını analiz ettim. Birçok vali, kaymakam ve siyasetçinin haberini yapma imkânı buldum. Kentte vatandaşla iç içe her fırsatta onun yanında olan, kahvehanede, caddede,  egosuz, korumasız, vatandaşla duvar...
 • HER YERDE KAR VAR…

  25 Şubat 2021 yazarlar

  Bu yıl birazda özlemle bekledik karın yağmasını. Özellikle bazı büyükşehirlerimiziniçme suyu barajlarındaki düşük su seviyesinin alarm vermesi ve her geçen yıl bir önceki yıla kıyasla kuraklık riskinin artması bu özlemin en önemli nedeni.Bir çok bilimsel faydası bir yana halk nazarında kar demek bereket demektir aslında. İnşallah bundan sonraki gün ve aylarda mevsim normallerine uygun yağışlar gerçekleşir. Nimet olan kar bazen Beyaz Kâbus olabiliyor. Özellikle çocukluk yıllarımdaki yağan karı hatırlayınca; kapanan yollar, haftalarca süren bac...
 • KEŞKE BU YIL GELMESE…

  18 Şubat 2021 yazarlar

  Geçen yıl Temmuz aylarında İstanbul’dan  misafirim geldi. Misafirim dediysem yeğenim. Geldiği gün cuma günü akşamına denk gelmişti. Cumartesi-pazar genelde akrabalar bir araya geldiğimiz için yeğenimle ilgilenme konusunda bana pek iş düşmemişti. Ancak pazartesi olunca yakınlarımız işleriyle meşgul olmak durumundaydılar. Kahvaltı yaptıktan sonra dışarı çıktık arabayla bir iki tur şehrin belirli noktalarına attıktan sonra yeğenim dayı ben böyle pek tadını alamıyorum arabayla, Birlikte gezme imkanımız olmaz mı diye mahcup bir şekilde soru sordu...
 • Engelli ve Toplum

  18 Şubat 2021 Tüm Manşetler, yazarlar

  Bugün pandemi dolayısıyla insanlık imtihan sürecinden geçiyor. Bir kişinin sağlığındaki olumsuz bir durum tüm dünyayı etkileyebiliyor. Bir kişinin sorunu insanlığın sorunu haline geliyor. Ve çözüm için tüm insanlık seferber olmuş virüsün kökünü kazımak adına imkanlarını kullanıyor. Aslında seferber olunmasında asıl etken sıra bana geliyor kaygısı olsa gerek. Yoksa olmadık bahanelerle ortaya çıkan savaş ve terörle birbirini yiyen insanlık bir virüs yüzünden ortak hareket etmelerinin başka bir izahı yok kanaatimce. Bir çok toplumsal sorunda in...
403 Forbidden

403 Forbidden


openresty