logo

ENGELLİLER HAFTASINDA FARKINDALIK STANDI

 

vel10-16 Mayıs Engelliler Haftası Erzurum’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlar tarafından Erzurum AVM’de farkındalık standı ve resim sergisi açıldı.
Serginin açılışını Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir yaptı.
Açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Şermin Zil, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Tamer Ekinci, Aile ve Sosyal Politikalar Şube Müdürü Selami Peksöz, Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Mehmet Polat, Er Huzur Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Halkla İlişkiler Müdürü Levent Şimşek, Güzide Bakım Merkezi Kurucu Müdürleri Emine Kahveci, Abdulkerim Kavaz ve çok sayıda davetli katıldı.
Vali Yardımcısı Özdemir, engelliler açısından önemli bir yere sahip olan bu gibi etkinliklerin farkındalık oluşturmak adına önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.
Standa bulunan engellilerle sohbet eden Özdemir, engellilerin yaptığı el sanatı ürünler hakkında bilgi aldı.
Tüm engellilere güzel günler dileyen Özdemir, ‘’Engelliler konusunda oluşturulan farkındalık etkinliklerini önemsiyoruz. Tüm engellilerimize güzel günler diliyorum’’ dedi.
Vali Yardımcısı Özdemir’in resim çalışmasını yapan Bakım Merkezi Yetkilileri, çalışmayı Vali Yardımcısı Özdemir’e sundular.
Resim çalışmasını yapan sanatçıya teşekkür eden Özdemir, çalışmanın kendisi için güzel bir sürpriz olduğunu söyledi.
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN ETKİNLİĞİ GÖZ DOLDURDU
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Tamer Ekinci ise engelliler haftası boyunca farklı etkinlikler düzenlendiklerini belirterek, engellilerin sadece bir gün yada bir hafta anılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi.
Ekinci şöyle devam etti:
‘’ Engellilerimize sosyal hizmet sunumunda, engellinin biyolojik, fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da dikkate alınarak, öncelikle yaşadığı sosyal ve fiziksel çevreden ayrılmaksızın, aile ortamında hizmet verilmesi için belirtilen esaslar doğrultusunda bakıma muhtaç engellinin akrabası tarafından evde bakım hizmeti sunumunda bir aylık net asgari ücret tutarında ödeme, engelliye bakan kişiye yapılmaktadır. Evde bakım hizmetlerinden Erzurum’da yaklaşık 7 bin 500 kişi yararlanmaktadır. İlimizde Engelli Bakım ve Rehabilitasyon alanında, biri resmi üçü özel kuruluş olmak üzere toplamda dört kuruluş ile hizmetlerimiz sürdürülmektedir. İl Müdürlüğümüze bağlı özel Engelli bakım merkezlerinde çoğu yaşlılık nedeniyle kişisel bakımını yapamayan engellilerimizin barındırılması sağlanmaktadır. Bu hizmet kapsamında özel bakım merkezlerine aylık ortalama 440 Bin TL ödeme yapılmaktadır. Engelli bakım ve rehabilitasyon merkezi hizmetlerinden yararlanıcı sayısı 286’dır. Erişilebilirlik ise herhangi bir ürünün, servisin, hizmetin, teknolojinin ya da ortamın engelliler ve yaşlılar dâhil olmak üzere herkes tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını ifade etmektedir. Tüm yaşam alanlarının engelli ve yaşlılarca erişilebilirliği hedefi ile çalışmalarımız sürmektedir. Erişilebilirlik Hizmeti kapsamında mevcut taranmış yaşam alanı sayısı 625’tir. Fiziksel veya zihinsel bir engelliliğin yol açtığı mahrumiyet ve sorunların en aza indirilmesi, her şeyden önce insani bir sorumluluktur. Kurum olarak engelliler konusunda farkındalık oluşturmak için bir hafta boyunca değişik etkinlikler düzenleyeceğiz.’’
Vatandaşlardan yoğun ilgi gören stantta ayrıca Yakutiye Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri müzik dinletisi sundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

bahis siteleri