logo

ENGELSİZ HAYAT TİYATROLARINA DEVAM

Yön Sanat Atölyesi, Yenimahalle'de Sahneye Ç?kt?

Son günlerde yaptığı projelerle adını sıkça duyuran İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Turgay Tanülkü’nün danışmanlığını yaptığı Yön Sanat Atölyesi, Muzaffer İzgü’nün yazdığı,  atölyenin kurucusu ve genel sanat yönetmeni Erdem Öksüz’ün yönettiği ”Sınır” ile Türkiye turnesine çıkmaya hazırlanıyor.

“BİZDE VARIZ”

“Engel’SİZ Sanat ile Türkiye” Projesinin hazırlıklarının devam ettiğini belirten Erdem Öksüz; “Yorulmadan, bıkmadan projelerimizi bir bir hayata geçiriyoruz. 1. Engel’SİZ Sanat Ödülleri’ni dağıttık. Ödül gecesi Türkiye’de ilk kez bir araya gelen engelli sanatçılarla birlik beraberlik gecesi oldu. Bu yeni projemizdeki amacımız Ankara’nın en uç kesimlerinde kalmış, sosyal anlamda da engellenmiş, hatta çeşitli suç örgütleri tarafından cezai ehliyetleri olmadığı için kullanılan engelli bireylere ulaşıp, önce onlara farklı bir dünyanın kapısını açmak, sonrada yaptığımız projelerle ‘’BİZDE VARIZ’’ diyebilmek”  diye konuştu.

ÖTEKİLEŞMİŞ İNSANLARA UMUT OLUYORLAR

Yaptıkları her yeni projenin birçok engelli bireye umut olduğunu ve yapacakları yeni proje ile Türkiye’de farkındalık yaratacaklarını söyleyen Öksüz; “Ötekileştirilmiş insanlara umut olacağız aynı zamanda da karavanımızın içindeki kameralarla zihinsel engelli gençlerin yol hikayelerinin belgeselini çekerek engelli bireylerin neler başardığını tüm ülkeye göstermek istiyoruz” diyerek projelerinden bahsetti.

TANÜLKÜ; MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Atölyenin danışmanı  Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Turgay Tanülkü ise 1981 yılından beri ötekileştirilmiş insanlarla çalışmalar yaptığını belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Devlet Tiyatroları ile yaptığım ve Türkiye’deki tüm cezaevlerinde oynanacak ”Son Kuşlar” projesi mahkumlara, evlatlarımın yaptığı ”Engel’SİZ Sanat ile Türkiye” projesi ülkemin en saf ve temiz engelli evlatlarına umut olacak. Ömrüm yettiğince evlatlarımla mücadelemize devem edeceğiz.”

TURNE  KAPSAMINDAKİ İLLER

İlk pilot turne programı olarak; Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir’in olduğunu belirten atölye yetkilileri turne programının kesin tarihlerinin en kısa zamanda açıklanacağını belirtti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kentvizyonhaber.com.php1 was not found on this server.