logo

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ ENGELLİNİN UMUDU OLDU

Yakutiye İlçe Kaymakamlığı tarafından engelli vatandaşlara verilen hizmetlerin genişletilmesi, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik adına yapılan çalışmaların gerek kurum binası gerekse diğer kamusal alanlar içersinde yaygınlaştırılması Erzurumlu vatandaşların yanı sıra, sivil toplum örgütleri tarafından da büyük taktir ile karşılandı. Son olarak Yakutiye Kaymakamlık binası içersinde engellilere özel mekanik, modern engelsiz asansör imkanının sağlanması da, Kaymakam Ahmet Katırcı’nın engelli vatandaşlara verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

Engellilere yönelik hizmetlerin devam ettirildiği Yakutiye Kaymakamlığı’nda kurum binasının yanı sıra, 2013 yılında SODES kapsamında başlatılan Yakutiye Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi de engelli aile ve çocukların umudu oldu. Erzurum’da bir ilki gerçekleştirdiklerini ve bu yönde olumlu tepkiler aldıklarını belirten Yakutiye İlçe Kaymakamı Ahmet Katırcı, engelli vatandaşlara verilen sosyal ve ekonomik destek projelerinin Erzurum çapında yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Engelsiz Yaşam Projesi’nin 2013 yılı SODES kapsamında gerçekleştirildiğini ifade eden Katırcı, proje ile birlikte engelli çocuk ve ailelerine ulaşılabilirlik, erişilebilirlik, bakım, oyun, eğitim, öğretim, bilişim ve gezi gibi imkanlarının sağladığını dile getirdi. Engelsiz Yaşam Projesi’nin Erzurum’da tek olduğunu anlatan Katırcı, bu tarz projelerin diğer kurum ve yerel yönetimlere örnek teşkil etmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Engelsiz Yaşam Projesi haricinde 2015 dönemi içersinde Otizmli çocuklar için projelerin hayata geçirileceğini kaydeden Katırcı, “SODES kapsamında gerçekleştirdiğimiz Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi’nin Erzurum’da ilk defa gerçekleştirilmesi nedeniyle bizim için ayrı bir önemi var.  Açmış olduğumuz merkezde adı üstünde engelli evi olduğu için bir evden hiç bir farkı yok. Evin içerisinde mutfağındaki buzdolabından, çamaşır ve bulaşık makinesine tutun da engelli tuvaleti ve oturulacak, dinlenilecek odaya kadar tüm imkanları sağladık. Bunun dışında merkezde spor, oyun, park, eğitim, öğretim, bakım gibi diğer gerekli düzenlemeleri yaptık. Çanakkale gezimiz ile çocuklarımıza unutamayacakları hatıralar yaşattık.  Bunların dışında en önemlisi ailelerde rehabilitasyon merkezlerinde olduğu gibi çocuklarını bırakıp evlerine dönmüyorlar. Aileler de orada kalıyorlar. Bu durumda gerektiği zaman engelli aileleri kendi yemeklerini kendileri yapıp, çocukları ile daha fazla vakit geçirme imkanı buluyorlar” şeklinde konuştu.

60 ENGELLİ ÇOCUĞUMUZA HİZMET VERİYORUZ

Engelsiz Yaşam Projesi’nin ilk etapta 1 yıllık bir süreç için hayata geçirildiğini anlatan Kaymakam Katırcı, Eylül 2014’te sona ermesi gereken projenin engelli çocuk ve ailelerden alınan olumlu geri bildirimler ile devam ettirildiğini söyledi. Proje kapsamında 60 engelli çocuğa hizmet verildiğini dile getiren Katırcı, en büyük isteklerinin engelli vatandaşlara hak ettikleri değeri ve imkanları sağlamak olduğunu belirtti. Engellilerin Erzurum’da daha fazla haktan yararlanması gerektiğini açıklayan Katırcı, ” Biz o merkezi açarken 3 temel amacımız vardı. Öncelikle engelli insanlarımızı evlerine hapsolmaktan kurtarıp toplum içine çıkarmak. İkincisi onların kendilerine olan güvenlerini kazanmalarını sağlamak. “Bende bu toplumun bir parçasıyım ve insanlar beni düşünüyor” duygusunu geliştirmek. Üçüncüsü  ve en önemlisi engelli bireyi olan ailelere kendilerine de zaman ayırabilme imkanı sağlamak. Evinde engellisi bulunan anne baba ve özelliklede anne 24 saatini ona ayırmak zorunda. Biz engellilerimizi bu merkezimizde misafir ederek ailelerin ve özellikle annelerin kendilerine de zaman ayırabilmelerini sağlamak istedik. Sonuç olarak çok güzel tepkiler aldık. İnşallah bu tarz projelerin sayısı Erzurum’da artar” dedi.

Öte yandan Erzurum’da aktif bir şekilde engelli vatandaşların dertlerine ve sıkıntılarına ortak olan Dünya Engelliler Gelişim Derneği Genel Başkanı İslam Meral de, Yakutiye Kaymakamı Ahmet Katırcı tarafından engellilere verilen destekleri takdir ederek, “Erzurum da ki engellilerimize sahip çıkan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Özellikle Yakutiye Kaymakamlığı bu konuda gerekli hassasiyetleri göstererek örnek çalışmalara imza attı. İnşallah bu çalışmalara hak ettiği teşekkür ve ödüller verilir. Kaymakamımız Ahmet Katırcı bu yolda gösterdiği üstün hizmet ve gayretlerden ötürü örnek alınabilecek bir kişiliğe sahiptir. İnşallah diğer kurum amirlerimizde bu kişiliği örnek alarak hareket eder” dedi.

13

12 (3)P103064520140823_125626

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

bahis siteleri Betboo giriş