logo

Ergenlikte madde bağımlılığına dikkat

Günümüzde alkol ve uyuşturucu bağımlılığının çocukluğun sonlarında ve ergenliğin başlarında başlamakta olduğunu belirten Yrd.

adDoç.Dr. Onur Okan Demirci, ergenlikte madde bağımlılığına dikkat edilmesi konusunda uyarılar da bulundu.

 

Zi&On Psikiyatri Akademisinden Psikiyatri Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Onur Okan Demirci, “Bu bağımlılık ruhsal veya fiziksel olabilir. Ruhsal bağımlılık, keyif verici bir uyaranı kullanmaya alışmak, onu arzu etmek ve olmadığı zaman da gerginlik ve kaygı yaşamaktır. Fiziksel bağımlılık, ruhsal bağımlılığın tersine uyarana bağlanma durumudur. Uyaranın yoksunluğunda vücutta titreme, terleme, kusma, kasılma gibi fiziksel değişiklikler görülür” dedi.

 

Yrd.Doç.Dr. Demirci, DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)ün ölçütlerine göre bireyin madde bağımlısı olduğunun belirtilerini şöyle sıraladı:

 

“Bağımlı olunan maddeye karşı son 1 yıl içinde bir tolerans geliştirilmiş olması, Yoksunluk belirtileri göstermek ve bundan kurtulmak için bağımlı olunan maddeyi veya benzerlerini almak, Düşündüğünden yüksek dozlarda ve uzun dönemlerde maddeyi kullanmak, Madde kullanımından kurtulmak veya kontrol altına almak için devamlı çaba içinde olmak, Maddeyi bulmak, kullanmak ve etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcamak, Maddeyi kullanmaktan dolayı sosyal, mesleki ve serbest zaman etkinliklerinde azalma veya bu etkinlikleri terk etmek, Kullanılan maddeden dolayı fiziksel veya psikolojik sorunların varlığına rağmen madde kullanımına devam etmek.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

www.backlinktr.biz | 523: Origin is unreachable

Error 523 Ray ID: 53544b8a8a67cbc4 • 2019-11-13 22:48:47 UTC

Origin is unreachable

You

Browser

Working
Vienna

Cloudflare

Working
www.backlinktr.biz

Host

Error

What happened?

The origin web server is not reachable.

What can I do?

If you're a visitor of this website:

Please try again in a few minutes.

If you're the owner of this website:

Check your DNS Settings. A 523 error means that Cloudflare could not reach your host web server. The most common cause is that your DNS settings are incorrect. Please contact your hosting provider to confirm your origin IP and then make sure the correct IP is listed for your A record in your Cloudflare DNS Settings page. Additional troubleshooting information here.