logo

ERZURUM 5. KARİYER GÜNLERİ VE İSTİHDAM FUARI

 

işErzurum 5. kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı ile Erzurum Valiliği, Yakutiye Kaymakamlığı Halkeğitim Müdürlüğü ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi ESMEK Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen yılsonu sergisinin açılışı yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Havuzbaşı Kent meydanında yapılan açılış törenine Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Yakutiye İlçe Kaymakamı Gürbüz Karakuş, İş-Kur Müdürü Ahmet Ötügen, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, TÜİK Müdürü Ahmet Gür, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çicekli ve vatandaşlar katıldı.
Erzurum işsizlik oranının yüzde 6 dolaylarında olduğunu söyleyen Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, “İşsizlik oranımız yurt genelinde yüzde 9 dolaylarında dalgalanma göstermektedir. Erzurum bu anlamada yüzde 6 gibi bir orana sahip ve Türkiye ortalamasının altındadır. Bu rakam Erzurum için gayet iyidir. Ama bizler bu oranın düşmesini ümit ediyoruz” dedi.
İş-Kur hakkında bilgiler veren İş-Kur Genel Müdürlüğü Fon ve Aktüelya Daire Başkanı Ahmet Toroman, “İş-kur uluslar istihdam politikasının uygulayıcısı olarak aktif iş yüklü programları ile iş gücü niteliğinin arttırılması, işsizlik sigortasının ve iş yerlerinin yürütülmesi ve işsizliğin azalmasına yardımcı olan bir kurumdur. Bu görevler iş-kur’un iş gücü piyasasına ne kadar önemli değerlerde baktığını gösterir. İş-kur esas olarak bu görevlerden istihdamı korumak ve arttırmak ve bireyin aile içindeki konumunun sosyal haklarını ve geleceğe dair hayatlarını doğrudan etkileyen işsizliği azalmaktır” diye konuştu.
Türkiye de İşsizlik üzerinde titizlikle çalışıldığını vurgulayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “İşsizlik Türkiye de üzerinde titizlikle durulan bir konudur. Ülke genelinde olduğu gibi Erzurum’da da düzenlenen kariyer günleri ve istihdam fuarı şehrimizin gücünü ve piyasanın nabzını tutmaktadır. Çalışma hayatında karşılaşılan sorunların bizzat yakından ilgilendiği bu fuarda kentimizin istihdam analizi de yapılmaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak çalışma hayatının tüm aktörleri ile iletişim içinde olup bölgesel tabanda istihdam politikası geliştirmek adına yatırımcılarla bir araya gelmekteyiz” şeklinde konuştu.

k

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

bahis siteleri