logo

19 Aralık 2016

Erzurum BEAH Kardiyoloji Ünitesi Doktorları TAVİ ile kalp kapağı değişti

 

beaErzurum BEAH’da Perkütal Aort Kapak Replasmanı (TAVİ) adı verilen göğüs açılmadan anjiyo benzeri bir yöntemle kalp kapakçığı değiştirildi.
Erzurum BEAH Kardiyoloji ünitesi doktorları Yrd.Doç.Dr. Selami Demirelli ve Uz.Dr. Mustafa Öztürk; kalp kapakçığında sorun olan ve açık kalp ameliyatı yaşları itibarı ile riskli olan 71 yaşındaki (B.T) ve 78 yaşındaki (ŞH) ye kısaca‘’TAVİ’’ adı verilen kalp ve göğüs açılmadan anjiyo benzeri bir yöntemle kalp kapakçıklarını değiştirdiler.
Normalde açık kalp ameliyatı uygulanarak yapılan ve hastaların hastanedeki tedavisi uzun süren ileri yaş grubuna açık kalp ameliyatı riskli olan bu hastalık son zamanlarda gelişen sağlık teknolojisi kullanılarak Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez uygulanarak başarı sağlandı.
Yapılan müdahale ilgili bir açıklama yapan EBEAH Kardiyoloji ünitesi Doktorları Yard.Doç.Dr. Selami Demirelli ve Uz.Dr. Mustafa Öztürk, “Aslında bu müdahale açık kalp ameliyatı yapılarak hastanın göğsü açılarak yapılıyordu. Bize müracaat eden hastaların ileri yaş grubunda olmalarının yanı sıra başka rahatsızlıkları da mevcuttu ve açık kalp ameliyatı kendileri için riskli olduğu için onlara ilerleyen tıbbın bu yönteminden bahsettik. Kendilerinden olumlu yanıt alınca operasyonu yapmaya karar verdik. Hastalarımıza yapılan tetkik ve incelemeden sonra yeni teknolojik imkanlarını da kullanılarak kalp açılmadan ameliyatsız, anjiyo benzeri yöntemle operasyona uygun olduğuna karar verildi. Hastalarımızın yatışını yaptıktan sonra TAVİ yöntemi kullanarak kalp kapakçıklarını değiştirdik. Hastalarımız 71 yaşında (B.T) ve 78 yaşında (Ş.H) yapılacak müdahale hakkında bilgilendirildiklerinde dolayı oldukça rahatlardı,hastalarımızın bu rahatlığı işimizi daha da kolaylaştırdı.
Yaptığımız bu yeni yöntem operasyonu birer buçuk saat sürdü. Başarı ile gerçekleştirdiğimiz müdahaleler sonrasında hastalarımızı servisimize yatırarak 3 gün takip ettik.İyileşme süreçlerini özellikle hastanede takip ettiğimiz hastalarımız (B.T ve Ş.H) 3. gün sonrası hastanemizden taburcu edildiler. Şuan takip ettiğimiz kadarı ile durumları çok iyi ve normal hayatına devam ediyorlar” dediler.
Yapılan müdahale ile ilgili bir açıklama yapan Erzurum KHB Genel Sekreteri Prof.Dr.Fazlı Erdoğan ve ErzurumBeah Başhekim ve Hastane Yöneticisi Prof.Dr.Bilgehan Erkut, “Hekimlerimiz Yard.Doç.Dr.Selami Demirelli ve Uz.Dr.Mustafa Öztürkü nezninde tüm müdahalede görev alan arkadaşlarımızı kutluyoruz. Erzurum da sağlık hizmetlerindeki gelişmeler Bakanlığımızın bize sunduğu teknolojik destek ve doktorlarımızın değerli becerileri ile her geçen gün daha da kalite kazanmakta.Bu kazanımlarımızla halkımıza verdiğimiz sağlık hizmetlerimiz kat kat artmaya devam edecektir.” İfadelerini kullandılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

bahis siteleri