logo

13 Kasım 2017

ERZURUM BÖLGE MÜNAZARA YARIŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

 

asp1

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 81 ilde yapılan münazara yarışmasının bölge finali 14 ilin katılımıyla Erzurum’da yapıldı.

Ardahan, Ağrı, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Kars, Van, Tunceli, Iğdır, Erzincan, Rize, Sivas, Trabzon ve Erzurum olmak üzere 14 ilin katılımıyla gerçekleşen münazara yarışmasına Erzurum ev sahipliği yaptı.

Palandöken Kayak Merkezinde bir otelde gerçekleşen  Münazara Yarışması Bölge Elemelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Toplumsal Destek  Hizmetleri  Daire Başkanı Emin Eraslan,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş, ASP İl  Müdür Yardımcıları  Tamer Ekinci, İsmet Erdal, Harun Akpınar,  Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Ünal Aksakal, Çocuk Destek Merkezi Müdürü Bekir Gezer,  Atatürk Çocuk Evleri Sitesi Müdür Yardımcısı Nuray Gezer , kurum çalışanları ve bölge illerinden gelen çocuklar katıldı.

Münazaranın açılış konuşmasını yapan ASP İl Müdürü İlbaş, 14 ilden gelen çocukları Erzurum’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, çocukların sosyalleşmesi ve kendilerini geliştirmeleri bakımından bu gibi etkinliklerin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Amaçlarının çocukların sosyalleşmesini sağlamak olduğunu belirten İlbaş, ‘’Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu sosyal hizmet modellerinden faydalanan çocukların; özgüven ve sorumluluk duygularını geliştirmek, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme ve empati kurma duygularını geliştirmek, kendilerini sözlü olarak ifade edebilmelerini sağlamak, fikir üretme ve problemlere çözüm bulma yeteneklerini geliştirmek, antitezler üretme, herhangi bir konuda mantık yürütme, araştırma yapma, düşüncelerini savunacak kanıtlara ulaşma, tezler ve istatistikî bilgiler yoluyla savunma becerilerini geliştirmesine ortam hazırlamak amacıyla ülke genelinde düzenlenen  “1. Münazara Yarışması’nın Erzurum elemelerini gerçekleştirdik. Bugünde bölge elemelerini gerçekleştiriyoruz. Amacımız çocuklarımızın en iyi şekilde sosyalleşmesini sağlamak. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklere yönlendiriyor, eğitimlerine önem veriyoruz. Vizyonumuz, ülkemizi; hayallerini gerçeğe, mutluluğunu yüzüne, sesini kürsüye taşıyabilen çocukları olan, rol model bir ülke haline getirmektir’’ dedi.

Münazara Yarışması Bölge Elemelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Toplumsal Destek  Hizmetleri  Daire Başkanı Emin Eraslan ise Bölge elemelerinin eş zamanlı olarak Erzurum, İstanbul, Konya, Mersin, Samsun, Diyarbakır ve İzmir illerinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

81 ilin münazara yarışmasının tamamlandığını belirten Eraslan, ‘’Münazara yarışmasını 81 ilde başlattık ve yarışmaları tamamladık. Münazaralara devlet korumasındaki  9, 10,11 . sınıflarda eğitim gören  çocukları dahil ettik.  Münazara bölge elemeleri  7 bölgemizde, Erzurum, İstanbul, Konya, Mersin, Samsun, Diyarbakır ve İzmir illerinde iki gün  devam etti.  Buradaki amacımız çocukların bir konuyu araştırmasını, empati kurmasını,   tartışmasını, farklı bir bakış açısı geliştirmesini sağlamak.. Münazarada karşıt bir görüş yoktur.  Erzurum’da yapılan münazarada çocukları yasalar mı, değerler mi korur konusunu ele aldık. Çocuklarımız her iki konuyu da çalışma imkanı buldu.  Amacımız çocuklarımızın araştırma ve tartışma yeteneklerinin gelişmesini sağlayarak, güncel konulara yoğunlaşmalarına katkı sunmak’’ dedi.

Münazara yarışmasına katılan çocuklar Milli Eğitim Müdürlüğünden görevlendirilen jüri üyeleri tarafından değerlendirdi. Münazarada çocuklar, çocukları yasalar mı korur? Yoksa değerler mi?  konusunu tartıştı. 14 ilin katılımıyla çekişmeli geçen münazara yarışmasında Finale Sivas ve Van illeri kaldı.  Finalde ise Van ili bölge birincisi olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Münazara yarışması sonunda Daire Başkanı Eraslan, İlbaş ve kurum yöneticileri tarafından yarışmaya  katılan çocuklara katılım belgesi ve çeşitli ödüller verildi.

Program sonrasında Nene Hatun Çocuk Evleri sitesinde kalan ve Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği mezunu olan Ayşe Atam tarafından bölge illerinden gelen çocuklara yönelik müzik programı düzenlendi. Müzik programında çocuklar doyasıya eğlenme fırsatı buldu.

 

asp4

ASP9

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

bahis siteleri Betboo giriş