logo

21 Haziran 2015

ERZURUM ÇİÇEKLERLE BEZENDİ

ÇİÇEK

 

Erzurum’da havaların ısınmasıyla birlikte, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çiçeklendirme çalışmalarıyla rengarenk bir görünüme bürünüyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’u daha yeşil ve rengarenk bir şehir haline getirmek için başta ana arterler ile tüm kavşak ve parklar olmak üzere, 500 bin adet çiçek dikimi gerçekleştirilmekte olduğunu açıkladı.
Erzurum’un havası, suyu, ulaşım olanakları, çağdaş yaşam mekanları ve yeşil alanlarıyla huzur içerisinde yaşanılan modern bir kent haline gelmesi ve estetik bir görünüme kavuşturulması için çalıştıklarını kaydeden Başkan Sekmen, 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin muhtelif alanlarına 500 bin adet çiçek dikileceğini belirterek, “Bu çiçeklerin yaklaşık 200 bin adetinin dikimi yapıldı, geri kalan çiçeklerin dikimine ise hızla devam edilmektedir” dedi.
BİZİM, İŞİMİZ GÜCÜMÜZ ERZURUM
Dikimi yapılan ve yapılacak olan mevsimlik çiçeklerin Erzurum’un iklim şartlarına adaptasyon sıkıntısı çekmeyecek tür ve çeşitlerden oluştuğunu vurgulayan Başkan Sekmen, yaptıkları çalışmalarla şehri güzelleştirdiklerini ve estetik görünümünü değiştirdiklerini belirti. Erzurum’u yeşile büründürme çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekleyen Başkan Sekmen, “Bizim, işimiz gücümüz Erzurum. Göreve başladığımızdan bu güne kadar Erzurum’da hızlı bir şekilde değişim ve dönüşüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Hemşerilerimin huzur içerisinde modern bir Erzurum’da yaşamaları için Büyükşehir Belediyesi personelimiz kışın en soğuk günlerinde de, yazın en sıcak günlerinde de 7 gün 24 saat esasıyla çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.
Mevsimlik Çiçek Dikimi Yapılan Yerler:
Cumhuriyet Caddesi Havuz Başı,
Sigorta Kavşağı,
Üniversite Kavşağı,
Aziziye Parkı,
İl içerisinde bulunan orta refüjler,
Havaalanı yolu orta refüjler ve kavşaklar,
Yeşil alanlar üzerinde bulunan çiçek parterleri
Dikimi Yapılan Mevsimlik Çiçekler:
Petunia (Petunya)
Begonia Semperflorens (Begonya)
Tagates Erecta (Kadife)
Celosia Argentea (Horozibiği)
Dahliya (Yıldız Çiçeği)
Salvia Splendens (Ateş Çiçeği)
Dikimi Yapılan Mevsimlik Çiçeklerin Renkleri ve Adetleri:
Pembe, beyaz, mor, kırmızı, mavi, sarı, turuncu, fuşya gibi çeşitli renklerde mevsimlik çiçekler dikiliyor.
321 bin 818 adet Begonya çiçeği
21 bin adet Horozibiği çiçeği
14 bin 640 adet Kadife çiçeği
40 bin 320 adet Yıldız çiçeği
Olmak üzere toplamda 400 bin adet çiçek gelmiştir. Bu çiçeklerinde yaklaşık 200 bin adetinin dikimi yapıldı, geri kalan çiçeklerin dikimine halen devam ediliyor.
Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında şehrimizin muhtelif alanlarına 500 bin adet çiçek dikimi yapılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx