logo

23 Temmuz 2014

ERZURUM KONGRESİ’NİN 95. YIL DÖNÜMÜ

abdullah gül
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzurum Kongresinin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun, zorluklar karşısında birbirine kenetlenen milletin vatan sevgisinin ve özgürlük inancının eseri olduğunu belirterek, “Böylesine güçlü ve sağlam temeller üzerine, büyük bedeller ödenerek inşa edilen cumhuriyetimizi, sonsuza dek aynı inanç, kararlılık ve şuurla yaşatmak, gelişmeyi ve ilerlemeyi sürekli kılarak geleceğe taşımak en önemli sorumluluğumuzdur” değerlendirmesini yaptı.
Cumhurbaşkanı Gül, Erzurum Kongresi’nin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Samsun’da meşalesi yakılan, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta alınan tarihi kararlarla hedefi ve yöntemi belirlenen istiklal mücadelesinin, milletin vatan sevgisinin, bağımsız ve özgür yaşama iradesinin, birlik ve beraberlik içinde her türlü zorluğun üstesinden geleceğine olan inancının dünyaya ilanı olduğunu kaydetti.
Mesajında, “Erzurum Kongresi, Samsun’da atılan ilk adımdan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan süreçteki en önemli dönüm noktalarından biridir” ifadesine yer veren Gül, bölgesel olarak planlanmasına rağmen kongrede, ülkenin kaderini derinden etkileyen kararların alındığına işaret etti.
Erzurum Kongresi’nde, kayıtsız şartsız bağımsızlık ve milli egemenlik ilkesinin güçlü bir şekilde vurgulandığını, Kurtuluş Savaşı’nın esas programının hazırlandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Gül, mesajını şöyle sürdürdü:
“Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar, tüm vatandaşlarımızın üzerinde birleştiği milli bir mutabakatı, başlatılan büyük ve onurlu mücadelenin nihai hedefini ortaya koyan kararlardır. Erzurum Kongresi’nde milli hudutlar içinde vatanın bölünmez bir bütün olduğu, manda ve himaye altına girmenin kabul edilmeyeceği, milletimizin vatanına ve bağımsızlığına her koşulda sahip çıkacağı tüm dünyaya duyurulmuştur.
Kurtuluş Savaşı’nın büyük bir zaferle sonuçlanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, zorluklar karşısında birbirine kenetlenen aziz milletimizin, vatan sevgisi ve özgürlük inancının eseridir. Böylesine güçlü ve sağlam temeller üzerine, büyük bedeller ödenerek inşa edilen Cumhuriyetimizi, sonsuza dek aynı inanç, kararlılık ve şuurla yaşatmak, gelişmeyi ve ilerlemeyi sürekli kılarak geleceğe taşımak en önemli sorumluluğumuzdur.
Erzurum Kongresi’nin yıl dönümünde, başta Büyük Atatürk olmak üzere, Kongre üyelerini, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

bahis siteleri