logo

05 Ekim 2018

Erzurum Türk Ocağı’nın ‘Ocakbaşı Sohbetleri’ başlıyor

a 9

Erzurum Türk Ocağının “Ocakbaşı Sohbetleri” başlığı altında geleneksel olarak düzenlediği konferansların 2018 yılı güz dönemi çalışmaları 6 Ekim Cumartesi günü başlıyor.

Erzurum Türk Ocağı Başkanı Nizam Işık yeni dönem çalışmaları başlarken bir açıklama yaptı. Türk Ocaklarının imparatorluktan milli devlete, ümmet yapısından millete geçiş döneminde çok önemli görevler üstlenmiş asırlık bir aydın hareketi olarak dikkat çektiğini belirten Işık, milli mücadeleyi yürüten ve Cumhuriyeti kuran iradenin Türk Ocaklarının temsil ettiği Türk milliyetçiliğinden ilham almış olduğuna işaret etti.
Kurulduğu 1912 yılından bugüne kadar parti siyasetinin dışında kalarak milliyetçilik fikrini yaşatan ve bu fikre hizmet eden Türk Ocaklarının gerçek bir sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çeken Işık, Erzurum Türk Ocağının da Türk Ocakları fikriyatına ve ilkelerine bağlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.
Erzurum Türk Ocağının düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin şehirde önemli bir ihtiyaca cevap verdiğine değinen Işık, konferansların din, dil, sanat, edebiyat, milli kültür, sosyoloji, sosyal siyaset gibi alanlarda ve genellikle akademisyenlerce verildiğini hatırlattı. Başkan Işık, halka açık olan konferanslara şehrin aydın kesiminin ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.
Güz döneminin ilk konferansının Erzurum Barosu salonunda 6 Ekim Cumartesi günü saat 19:00 ‘da İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Öge tarafından İslam Kelamında Akılcılık üzerine verileceğini söyleyen Işık, ilgilenen herkesi konferansa davet etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

bahis siteleri