logo

Erzurum’da 17 ağustos depremin 17.yıl dönümünde sivil savunma ele alındı

 

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 17. YIL DÖNÜMÜNDE SİVİL SAVUNMA ELE ALINDI (İHA/ERZURUM-İHA)

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 17. YIL DÖNÜMÜNDE SİVİL SAVUNMA ELE ALINDI

Erzurum’da 17 Ağustos depremin 17.yıl dönümünde Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Yerel Düzey Hizmet Grubu Operasyon Planları toplantısı düzenledi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Şube Müdürü Zalkif Binici, Erzurum Emniyet Müdürlüğü, Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Sağlık İl Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Erzurum Teknik Üniversitesi, İl Müftülüğü temsilcileri katıldı.
İlbaş, Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü sivil savunma biriminin bu alanda önemli çalışmalara imza attığını belirterek, bu alanda kurumlar arası iş birliğinin çalışmalar açısından önemli olduğunu vurguladı. İlbaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında, toplumsal riskleri önleme ve psikolojik anlamda bireylere destek sağlamak gibi görevleri olduğunu anımsattı.
Sivil savuma önemli bir yere sahip
17 Ağustos depremin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen yaşanan acının unutulmadığını belirten İlbaş, “Bugün 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 17. yılında kaybettiklerimizi rahmetle anıyoruz. Allah ülkemize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Böylesine afetlerde sivil savunmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında yerel düzey hizmet gruplarının güncellenmesi için bu toplantıyı düzenledik. Bu konuda kurumlar arası iş birliği çok önemli. Oluşturulan ekipleri güncelleyerek, yapılacak çalışmaları tüm yönleriyle ele alıyoruz.” dedi.
Palandöken Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Köksal Kaçmaz ise 17 Ağustos depreminde sivil savunma ekibinde aktif görev aldığını belirterek, depremde yaşanan acı hatıraları paylaştı. Kaçmaz, Marmara depreminde 45 saniye içerisinde zengin olan insanların bir anda yoksul olduğunu, o ortamda can pazarı yaşandığına dikkate çekti. Afetlerde sivil savunmanın önemli yer edindiğini belirten Kaçmaz, yaşanan afetlerden tecrübeler çıkarılmasının önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Konuşmaların ardından, yerel düzey hizmet grubu kapsamında sosyal iyileştirme, lojistik, psiko sosyal destek, çalışana destek konularında oluşturulan ekiplerin güncellenmesi konusundaki çalışmalar ele alındı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

bahis siteleri