logo

22 Temmuz 2014

ERZURUM’DA 22 VATANDAŞTAN 883 BİN 800 TL ÇARPTILAR

Akıllara durgunluk veren  ‘papaz numarasıyla’ 22 kişiden 800 bin lira tokatlayan  define çetesi çökertildi. 18 kişilik çetenin 8 üyesi tutuklanarak cezaevine kondu.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü, mağdur 22 şikâyetçinin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulması üzerine başlatılan soruşturma sonucu define dolandırıcılarını kıs kıvrak yakaladı. Diyarbakır, Batman, Adana ve İzmir’de yaşayan dolandırıcıların kendilerini sahte imam ve hoca olarak tanıtarak  başta Erzurum olmak üzere İstanbul, Nevşehir, Adana, İzmir, Muş ve Mardin’de esnaf ve çiftçileri, dolandırdıkları ortaya çıktı.  Dolandırıcıların,  İsviçre’deki bir Papaz’dan gömü haritası aldıklarını belirterek  kurbanlarından 883 bin 800 TL  tokatladıkları belirlendi. Erzurum 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli Dolandırıcılık’  suçundan haklarında dava açılan 18 sanıktan 8’i tutuklandı.

VEYSEL KARANİ’NİN TÜRBESİNİ ONARACAKLARMIŞ

 

Define Çetesi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Erzurum 2.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede akıllara durgunluk veren dolandırıcılık olayında, kendilerini hoca olarak tanıtarak, Veysel Karâni Hazretleri’nin türbesinin tamiri için yardım topladıklarını belirten Define Avcıları’nın, kurbanlarının güvenini kazandıktan sonra  İsviçre’de bulunan Papaz’dan ‘gömü haritası’ getirdiklerini  belirterek  etkiledikleri belirtildi.

 

“DIŞI ALTIN SARISI İLE BOYANMIŞ İNSAN HEYKELİ ÇIKINCA, ŞOKA GİRDİK”

 

Dini İnanç ve Duygularının İstismarı ile  Nitelikli Dolandırıcılık  suçlarından  haklarında dava açılan 18 sanıktan  Eyüp G., İhsan Y., Abdulmenaf K., Halil K., Yücel S., Mehmet  K., Bayram U., ile Selim B. tutuklanarak cezaevine  kondu.

 

Dolandırıcılara, 9 bin TL’sini kaptıran müşteki Mehmet Salih K., ” Poşette kiremit renginde bir çömlek vardı. Çömleğin kapak kısmı silikonla yapıştırılmıştı. Biz de çömleği kırdık ve içerisinden 3 tane küflenmiş ve yarısı siyahlaşmış, döküm demire benzeyen ve elimizi sürünce çok çabuk dağılan, dışı altın sarısı ile boyanmış insan heykeli çıktı. Heykelin bazı yerleri spiral ile düzeltilmişe benziyordu. Biz bunu görünce şoka girdik ve dolandırıldığımızı anlayınca çok pişman olduk.”

 

“HACIM, PAPAZ’I DA, JEEP’İ GETİRDİK…!”

 

Dolandırılan Halis P. İse,” Üzerleri eski giyimli 2 kişi köyde yanıma geldiler ve Veysel Karani Hazretleri’nin türbesinin tamiri için yardım topladıklarını, benim de yardım etmemi istediler. Benim de o zaman yanımda para yoktu, fakat yardım etmek amacıyla bir adet kuzu verdim. Şahıslar,  türbeyi ziyaret etmeye geldiğimde bana yardımcı olacaklarını ifade ettiler. Bir gün sonra, 2 adet altın kaplama tarihi eser heykel bulunduğunu, benim yardım etmemle bu heykelleri tarladan çıkarabileceklerini söylediler. Bende kabul ettim. Tarlada bir metre kadar kazı yaptıktan sonra bana iki adet heykeli ve küpü bırakarak ‘Bizim İsviçre’ye gidip dönmemiz lazım’ dedikten sonra, ayrıldılar. Bir hafta sonra, beni arayarak ‘Papaz ile birlikte Türkiye’ye giriş yaptıklarını ve Jeep’in vergisi ve gümrük vergilerinin ödenmesi için para talep ettiler. Dolandırıcılara 5 ayrı parçada toplam 24 bin lira tutarında para havale ettim. Daha sonra telefon açtığımda bana hakaret ettiklerinde dolandırıldığımı anladım” dedi.

 

MERCEDES VAADİYLE KANDIRMIŞLAR

 

Müşteki Lütfettin A. ise,”Araziye götürüldük. Dolandırıcılar ile birlikte 50 cm kazdık ve 3 adet altın sarısı renginde heykel çıkarttılar.  Bize Hacı Hasan ve Tacettin isimli şahıslar Ankara’ya gideceğini ve buradan İsviçre’ye geçip para alacaklarını ve gelirken de bize Mercedes araba getireceklerini söylediler. Toplam 39 bin 900 TL para havale çıkardım. Dolandırıldığımı anladım da iş işten geçmişti.” diye konuştu..

 

KURAN-I KERİM’E EL BASTIRIP, ALTIN TOPLAMIŞLAR

 

Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamenin en ilginç bölümünde ise dolandırıcıların ellerindeki sahte ‘heykelleri’ paraya dönüştürmek amacıyla kurbanların Kuran’ı Kerim’e el bastırmak emin yaptırdıkları, bu şekilde gerçekleştirdikleri hileli söz ve davranışlarıyla şikâyetçiler üzerinde güven tesis ettikleri, bu güvene dayanan şüphelilerin ayrılırken bıraktıkları değerli eşyaya karşılık teminat olması için  şikâyetçilerden Cumhuriyet altını topladıkları belirtildi.

 

Cem BAKIRCI’NIN ÖZEL HABERİ

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

#

ERZURUM’DA 22 VATANDAŞTAN 883 BİN 800 TL ÇARPTILAR” için 2 Yorum

  1. MAL MISINIZ LAN,KEMAL SUNAL FİLMLERİNDEN BİR SAHNE GİBİ BİR HABER.

bahis siteleri