logo

ERZURUM’DA 903 DERNEK FAALİYET GÖSTERİYOR

 

Erzurum’da 2014 yılı içinde 106 dernek yeniden kurulurken, 59 dernek  ise kapanırken İl genelinde  903 Dernek faaliyet gösteriyor.

Erzurum Dernekler İl Müdürü Feyzullah Kılıç, 2014 yılında Dernek sayılarında artış yaşandığını söyledi.

Diğer Büyükşehir illerle karşılaştırdığında Erzurum’da dernek sayısında fazla artış olmadığını, ifade eden Erzurum Dernekler İl Müdürü Feyzullah Kılıç,  derneklerin kapatılma nedeni ise, mevzuat ya da farklı eksiklikler değil, derneklerin kendi Yönetim Kurulu’na alınan kararlar olduğunu belirtti.

Kılıç, “Önceleri bazı dernekler iş yapmadığından dolayı kapıları kilitli iken şuan ki derneklere baktığımız zaman faaliyetler noktasında artış yaşanıyor. Bunun nedeni ise hükümetimizin bu konuda derneklere fazla değer vermesinden kaynaklanıyor. Dernek kurmak artık çok kolaylaştı. 7 kişi bir araya gelerek tüzük hazırlayıp, istedikleri faaliyet alanında dernek kurabiliyorlar. Fiil ehliyeti olan herkes dernek kurabiliyor. 2014 yılı sonu itibariyle toplam 903 dernek faaliyet göstermektedir. Yine yıl içinde 59 dernek kapatılırken 106 dernek açıldı. Düzenlemeler konusunda bilgi almak isteyenlere her konuda destek veriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarına en etkin hizmeti sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Dernekçilikte yasal prosedürlere uygun davranılmalıdır.” dedi.

DERNEK BEYANNAMELERİN DE SON GÜN 30 NİSAN

Derneklerin dernekler, yılsonu beyanname bildirimlerini 30 Nisan’a kadar yaptırmları gerektiğini belirten Erzurum Dernekler İl Müdürü Feyzullah Kılıç, İnternete giriş şifresi olmayan derneklerin  bir an önce Dernekler İl Müdürlüğüne başvurarak şifrelerini almaları gerektiğini kaydetti.

Kılıç, “dernekler, yılsonu beyanname bildirimlerini 30 Nisan’a kadar yapmalıdırlar. Aksi halde cezai işlem yapılmaktadır. 1 Ocak’ta başlayan bu süreci dernek başkanları internet ortamından yapabilirler. İnternete giriş şifresi olmayanlarda bir an önce Dernekler İl Müdürlüğüne başvurarak şifrelerini almalıdırlar.” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

bahis siteleri Betboo giriş