logo

Erzurum’da “Eğitimde Erişilebilirlik” paneli

 

klErzurum Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi birliğinde düzenlenen “Eğitimde Erişilebilirlik” panelinde, engelli sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.
Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Cemil İlbaş, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şeyma Bingöl, kamu kurum temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Eğitimde Görme Engeliler Derneği (EGED) Başkanı Emre Taşkın da konuşmasında engellilerin sorunlarına yer verdi. Taşkın, “Engelliler kimi zaman okullara kayıtları yapılmayarak, kimi zaman işe alınmayarak, kimi zaman da toplu taşıma araçları onları da kapsayacak şekilde yapılmayarak eşit bireyler olarak temel haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Temel haklarından toplumun diğer bireyleri gibi faydalanamadıkları için ayrımcılığa uğramaktalar. Bu tabloyu ortadan kaldırmak, Anayasa’nın eşitlik ilkesini etkin bir biçimde hayata geçirmek için toplumun tüm bireylerinin, sivil toplum kuruluşlarının, duyarlı olması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Taşkın, Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından yapılan araştırmaya da konuşmasında yer vererek, “Yapılan araştırmaya göre engellilerin yüzde 65’i tanımadıkları kişilerin alayına maruz kalmaktadır. Yüzde 42’si kamu görevlilerinin kötü muamelesiyle karşılaşmaktadır. Engellilerde toplumsal yaşama katılım yüzde 51 iken, engellilere ayrı okul yaptırılmasını isteyenlerin oranı yüzde 58 civarındadır. Yapılacak asansörlerin maliyetinin yüksek olması ve bina girişlerindeki rampaların bina estetiğini bozması nedeniyle toplumun yüzde 70’i ise ortopedik engelli komşusunun olmasını istemiyor.“ ifadelerini kullandı.
Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve ATAKSAM Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hava Özkan, yöneticiliğini yaptığı panele, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli sosyolog Cevat Çimen, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Yavuz Erhan Kanpolat, Atatürk Üniversitesi Engelli Öğrenciler Temsilcisi Mücahit İbrahim Öztürk panelist olarak katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

bahis siteleri