logo

01 Mart 2018

Erzurum’da ‘Engelleri Aşta Gel Mehmet’im’ futbol müsabakası

Erzurum’da engelli gençler Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yürüttüğü ” Zeytin Dalı Harekatı’na destek için futbol müsabakası düzenledi.

b3

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Nene Hatun Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü Spor Salonunda gerçekleşen ve “Engelleri aşta gel Mehmet’im ” sloganıyla engelli gençler futbol oynayarak Mehmetçiğe destek oldu.

 

Türk bayrakları ile “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı atan engelli gençlere Galatasaray taraftar gruplarından UltrAslan’ın Atatürk Üniversitesi temsilcileri ve tribünde bulunan engelli yakınları da destek verdi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş, yaptığı açıklamada, amaçlarının kahraman Mehmetçiğe destek olarak bu alanda farkındalık oluşturmak olduğunu belirterek, toplumun her kesimin bu konuda duyarlılık gösterdiğine dikkat çekmek için müsabakayı düzenlediklerini söyledi.

 

İlbaş, “Bugün burada yapmış olduğumuz maç aslında insanlara engelli olmanın engele yol açmadığını, engellerin zihinde olduğunu, zihindeki engellerin aşılması halinde hiçbir engelin engel oluşturmayacağı mesajını vermektir. Engelli gençlerimizle hem fiziksel hem de zihinsel anlamda bütün engelleri aşarak kendi öz yurdunda mutlu ve sağlıklı yaşayabilecekleri bir vatanın olduğunu göstermek ve askerlerimize destek olmak ümidiyle müsabaka düzenledik” dedi.

 

Engelli hizmetleri konusundaki çalışmalara değinen İlbaş, “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri başlığı altında öncelikli hizmetimiz bakıma muhtaç engelli bireyleri, aileden bir bakıcıya engelli bakım ücreti ödenmesi yoluyla, aile ve yakın çevresi içinde bakımının sağlanmasıdır. Engellinin aile ve yakın çevresi içinde bakımının sağlanması mümkün değilse özel ve resmi bakım merkezlerimizde bakım ve koruma hizmeti sunulmaktır. Hali hazırda 305’i özel bakım kuruluşlarında hizmet alan toplam 361 engelli ve yaşlıya yatılı bakım hizmeti verilmekte olup, 7 bin 091 engelliye ise evde bakım hizmetinden yararlandırılmaktadır. 2017 yılı boyunca verilen Engelli Kimlik Kartı sayısı bin 359’dur. Erişilebilirlik Mevzuatı çerçevesinde bugüne kadar 664 alan taraması yapılmış olup 2 Kuruma da Erişilebilirlik Belgesi verilmiştir. Engellilerimize sosyal hizmet sunumunda, engellinin biyolojik, fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları da dikkate alınarak, öncelikle yaşadığı sosyal ve fiziksel çevreden ayrılmaksızın, aile ortamında hizmet verilmesi için belirtilen esaslar doğrultusunda bakıma muhtaç Engellinin akrabası tarafından evde bakım hizmeti sunumunda bir aylık net asgari ücret tutarında ödeme, engelliye bakan kişiye yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya engelli hizmetleri konusunda oldukça duyarlı çalışmalara imza atıyor. Bizde bu duyarlı çalışmaları Erzurum bazında en etkili şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz. Erzurum Valiliğimiz koordinesinde engellilere yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kurumlar arası sinerjiyi önemsiyoruz. Organizasyonumuza emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?