logo

07 Temmuz 2014

ERZURUM’DA KAÇAK ET SKANDALI !

kaçak et 2

Erzurum’un en önemli sorunlarından biri olan kaçak havyan kesimleri , ramazan ayında artış gösterirken, ilgili belediyeler halk sağlığını tehdit eden bu soruna göz yumuyor.
Mahallebaşı, Deremahallesi ve Tebrizkapı semtlerinde açık alanda hijyen olmayan koşullarda kesilen hayvanlar, halk sağlığını tehdit ediyor.
Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, bazı belediyelerin Ramazan ayında gıda işletmelerine göstermelik denet,imler yaptığını, savunarak, sokakta toz içerisinde satılan etlere göz yumduğunu söyledi.
Ejder, hayvancılık sektöründe Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Erzurum’da, sokaklarda sağlıksız ortamlarda kesilen hayvanların kentin en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade etti.
Yetkililerin denetimler noktasında çok zayıf kaldıklarını söyleyen Ejder, Vali Ahmet Altıparmak’a seslenerek bu işe bir önce çözüm bulmasını istedi.
Erzurum’un kaçak et yuvası haline geldiğini belirten Ejder, “Şehrimizin dört tarafı da mezbaha haline gelmiş. Tebrizkapı, Mahallebaşı ve Dere mahallesinde kaçak hayvan kesimi yapılıyor. Erzurum’da tüm mezbahalar, kasaplar, et ürünü satan marketler hepsi sıkı denetimlerden geçiyor. Bundan dolayı bizler mutluyuz. Halkımızın sağlığı söz konusu ise her gün denetlesinler. Ama bizleri bu kadar sıkı tutan kurumlar kaçak hayvan kesenlere göz yumarsa orada yanlışlık vardır demektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Belediyeler, Maliye Başkanlığı ve Valilik’in bunlara dur diyecek denetim mekanizmaları yok mudur? Özellikle Sayın Valimiz Ahmet Altıparmak’a sesleniyorum. Şehre çıkar gezerseniz her tarafın pislik içinde olduğunu göreceksiniz. Her yer kesim yeri olmuş. Bu olay Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Başta Vali Beyin talimatlarıyla tüm ilgili kurumların görevlerini yapmasını istiyoruz. Bazı belediyeler ramazan ayında gıda işletmelerini denetleyerek popülizm yapıyor, asıl soruna göz yumuyorlar” dedi.
Kentte hemen her köşede rahatlıkla kesimlerin yapılabildiğini söyleyen Ejder, daha caydırıcı işlemlerin yapılması gerektiğini belirtti. Kaçakçıların çok fazla hayvan kestiklerini belirten Ejder, “Kaçak hayvan kesen adama bazen para cezası yazıyorlar. Kime yazdıklarını bile bilmiyorlar. Adamda ne ruhsat var ne başka bir şey. Bu iş para cezası ile olmaz. Daha caydırıcı cezalar verilmesi gerekir ki bu iş çözülsün. Kaçakçılara ticaretçi gözüyle bakıyorlar. Mahalle aralarında mezbahacıdan çok et kesiyor, kasaptan çok et satıyor” diye konuştu.
TÜKODER TEPKİLİ
Tüketiciyi Koruma Derneği Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli ise kaçak hayvan kesimin halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, konuyla ilgili tüketicilerin bilinçli olmasını istedi.
Sağlıklı yaşam hakkının evrensel tüketici hakkı olduğunu belirten İspirli, belediyelerin bu konuda sınıfta kaldığını ifade etti.
İspirli, bu tablonun gıda terörünün en önemli örneklerinden biri olduğunu belirterek, konunun bir çok kurumu ilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

BÜLENT ÇAMLI/ KENT VİZYON ÖZEL HABER

kaçak et

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

#

ERZURUM’DA KAÇAK ET SKANDALI !” için 1 yorum

  1. albayy : diyor ki:

    ya ne olacaktı…16 liralık eti 25 lirayamı satacaktın… kilo da 10 lira… diniz imanız mi varki korkasınız.. vatandaş toprak yesin et yerine öylemi… get sen ye toprağı ve saz ekibin yesin..yani kasaplar… o sokakta kesilen de kaçak falan değil.. 7 bilemedin sekiz gişi bir araya gelip ..kesip bölüşüyorlar… yersense bu..sayın başkan…

bahis siteleri