logo

10 Şubat 2018

ERZURUM’DA KONUT FİYATLARI NİÇİN YÜKSEK?

ÖZBAĞ

KENTVİZYON HABER İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI ANALİZ ETTİ

 ERZURUM’DA KONUT FİYATLARI NİÇİN YÜKSEK?

 

Kent ekonomisinin nabzını tutan Kentvizyon Haber, bu hafta Erzurum’da inşaat sektörünün sorunlarını ele aldı.  Kentte her geçen gün artan konut fiyatları konusunda araştırmalar yapan Kentvizyon Haber Yönetim Kurulu Başkanı ve Ekonomi Muhabirleri Derneği Erzurum Şube Başkanı Gamze İspirli Özbağ İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Özbağ ile söyleşi yaparak, inşaat sektörünün sorunların ele aldı. Özbağ arsa fiyatlarının yüksekliğinin konut fiyatlarını artırdığını belirterek, belediyeleri bu konuda duyarlı olamaya davet etti. Erzurum gibi alım gücü düşük bir kentte konut fiyatlarının giderek arttığını belirten Özbağ, inşaat sektörünün ekonomi ve istihdamda önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Özbağ ile yaptığımız söyleşiyi aktarıyoruz.

Gamze İSPİRLİ/KENTVİZYONHABER

 

 

 

İSPİRLİ:  Uzun yıllardır inşaat sektöründe önde gelen firmalarından birisiniz, sektörün sorunları konusunda neler söyleyeceksiniz?

 

ÖZBAĞ: ‘’ İnşaat sektörü son yıllarda önemli bir ivme kaydetti. Kentsel dönüşü ilerledi. Belediyeler kamulaştırmaya ağırlık verdi. Bu çerçevede kentte büyük siteler yapılıyor.   28 bin metre kare yaşam alanında 550 daire 31 işyerinin yer aldığı Yeşil Yakutiye projesine imza attık. Yaptığımız proje, Ankara’dan Van’a kadar olan iller içerisinde önemli bir yere sahip.  Bu projemizi 21 ayda bitirdik.

 

 

İSPİRLİ: Erzurum’da konut fiyatları oldukça yüksek, vatandaşın alım gücü düşük olduğu için konut alma konusunda önemli sorunlar yaşıyor. Bir Müteahhit olarak konut fiyatlarının yüksekliği konusunda neler söyleyeceksiniz?

 

ÖZBAĞ:  Erzurum’un alım gücü ortada.  Belediyelerden yüksek fiyatlarda arsa alımı yapıyoruz, arsa fiyatlarının yüksekliği inşaat maliyetlerine yansıyor.  Belediyeler bu konudaki fiyatlarda indirim yaparsa bizlerde ekonomik fiyatlarla satış yapma imkanı buluruz. Erzurumlular kolay şartlarda ev sahibi olur.

 

ÖZBAĞ2

 

İSPİRLİ: Sayın Özbağ, İnşaat Sektörü ekonomide önemli bir yere sahip özellikle istihdam konusunda lokomotif üreten bir sektör.  Sektörün istihdamla ilgili ne gibi sorunları var?

 

ÖZBAĞ: Şu an firmamızda 300-400 kişiyi çalıştırıyoruz. İstihdam konusunda önemli bir katkı sağlıyoruz. Ancak devlet inşaat sektörüne bu konuda yeterince destek vermiyor. En azından SGK primlerinin ödenmesi konusunda destek sağlanmalı. Teşvik yasaları çıkartılırken, doğu ile batı arasındaki kalkınmışlık farkı göz önüne alınmalıdır.

 

İSPİRLİ: Sayın Özbağ,  iş güvenliği konusunda Erzurum’da olumsuzluklar yaşanıyor. Bazı firmalarda bu konudaki kurallara uyulmadığı için can kayıpları yaşanabiliyor: Sizin Bu konuya bakış açınız nedir?

ÖZBAĞ3

ÖZBAĞ:  İş güvenliği konusu konusunda hükümetin önemli çalışmaları var. Bu konudaki denetimler oldukça yüksek.  Yaşanan olumsuzlukların azalması için denetimlere ağırlık verilmelidir. Biz firma olarak bu konudaki çalışmaları öncelikli görüyoruz.

 

İSPİRLİ: Sayın Özbağ, bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

 

ÖZBAĞ: Hedeflerimiz yüksek belediyelerle sık sık görüşüyoruz büyük projelerle Erzurum inşaat sektöründe önemli çalışmalar yapacağız. Kenti güzelleştirmek için yoğun çaba harcıyoruz. Belediyeler müteahhitlere destek vermelidir. Arsa fiyatları uygun fiyatlarda olmalıdır.  Her şey Erzurum için, Erzurum’un kazansın. Belediyeler bize yardımcı olmalıdır.

 

İSPİRLİ: Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyoruz.

ÖZBAĞ: Kentvizyon Haber’e ekonomi haberlerindeki duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?