logo

ESNAFIN HAKLI İSYANI

10881324_1575242316028101_1869646689_n

Erzurum’da kar yağışı olmayınca kışlık elbise satışı düştü. Satışların düşmesi, kışlık elbise satan esnafı olumsuz etkiledi. Türkiye’nin en soğuk ili olan Erzurum’da, kış mevsimlerinde en çok talep kışlık elbiseler. Ancak, son zamanlarda ülkenin birçok ilini kar ve soğuk esir almasına rağmen Erzurum’da adeta bir bahar havası var. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşın cebini ısıtırken, esnaf beklediği satışı yapamadı. Yaşanan bu hava şartlar kışlık elbise satan esnafı da olumsuz etkiledi. Esnaf Cihan Akbaş, 2015’in ilerleyen günlerinde kar yağışı gerçekleşmezse, Erzurum’da kışlık giyimin iflas edeceğini belirtti.

Kar yağışının Erzurum için adeta bir hazine olduğunu söyleyen Akbaş, “Türkiye’de Erzurum adını sert kış şartlarıyla duyurmuş bir ildir. Ancak bu kış mevsimindeki hava şartları bizi çok şaşırttı. Ülkenin sıcak kesimleri kabul edilen Batı’da bile kar yağışı ve soğuk hakim olurken Erzurum’da adeta bir bahar havası yaşanıyor. Vatandaşın gezip dolaşması için her ne kadar bu durum güzel olsa da, Erzurum’un ekonomisi için kötü bir durumdur. Erzurum yazın tarih turizminde, kışında kayak turizminde sıcak parayı bulmaktadır. Turizmin yanı sıra şehrimizde yaşayan 100 Bin civarında üniversite öğrencisi var. Şehir esnafının en büyük geçim kaynağı olan öğrenci, ihtiyacına göre alış-veriş yapmaktadır. Biz kışlık giyim üzerine satış yapıyoruz. Kar y.ağışının olmaması sektörümüzü olumsuz etkiledi. Bu yıl kış olmadı, kışlıklar perakendecilerin elinde kaldı. Firmalar şimdi indirimli kampanyalarıyla elden çıkarmaya çalışıyor. Perakendecilerin elinde oldukça fazla ürün olduğunu tahmin ediyoruz. Mont, kazak, kaban gibi ürünlerin yanı sıra termal iç giyimler de elde kaldı. Havalar güzel olunca insanlarda mağazaya girip alışveriş yapma isteği de düşüyor.” dedi.

EN ÇOK TERCİK KAPALI RENKLİ KABANLAR

Çok az miktarda satışların olduğuna dikkat çeken Akbaş, “Fazla satışımız olmuyor, olan satışlarda da en çok kaban, kazak, atkı, bere ve kışlık bot yer almaktadır. Renklerden de, yeşil, kahverengi, gri gibi koyu renkler tercih edilmektedir. Özellikle öğrenciler genelde koyu renklerden oluşan, renkli giyecekleri tercih ediyorlar.” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

bahis siteleri Betboo giriş