logo

ET TÜKETEMİYORUZ

meslek_286600

Türkiye ‘de artış gösteren enflasyon, Erzurum’daki küçük işletmeleri vurdu. Et ürünlerine zam yapmak zorunda kalan Gülen Kasap, müşteri  potansiyelinin düştüğüne vurgu yaptı.

Beklenmedik şekilde artan enflasyon, Erzurum’daki küçük esnafları da etkiledi. Erzurum Kasaplar Cemiyetine bağlı olan Gülen Kasap sahibi Futip Kip, artan enflasyondan dolayı müşteri potansiyelinin düşük olduğunu belirtti. Kasap Futip Kip, geçen sene tüketilen et ürünlerine bu sene enflasyonla, 4 lira zam geldiğini açıkladı. Enflasyonun artmasının Kasap esnafını yeterince sarstığına değinen Kasap Futip Kip, Et ve Balık Kurumunun fiyatları olması gereken fiyatın altında satmasından etkilendiklerini ifade etti. Satışların geçen yıllara oranla bir hayli azaldığına dikkat çeken Kasap Kip, bunun doğrultusunda et ve tavuk ürün çeşitlerinde azalma olduğunu açıkladı. Kasap Futip Kip, eskiye oranla et ve tavuk ürünlerinden elde ettikleri kazançlarında düşüşler yaşandığına değindi.

TÜKETİCİ , BÜTÇESİNE HİTAP EDEN ETLERE YÖNELDİ.

Tüketicinin bütçesine hitap eden et ürünlerine yöneldiğine vurgu yapan Esnaf Futip Kip, müşterinin dana kuzu, dana kıyma, dana kuşbaşı ürünlerine yöneldiğini belirtti. Belirlenen oranda ürünlerin getirdiklerini dile getiren Kasap Futip Kip, ürünlerin dolapta tutulma süreli sınırlı olduğu için, bir süre sonra kalan ürünlerin çöpe gittiğini söyledi. Bunun israf olduğuna değinen Esnaf Kip, et ihtiyacını Erzurum’un civar köylerinden hayvancılıkla uğraşan köylülerden temin ettiğini dile getirdi.

 

Enflasyonun artmasıyla birlikte daha çok gıda ürünlerinde gözlenen artış vatandaşı ekonomik yönden denetime götürdü. Tüketici, bu zamdan dolayı et yiyemediklerini ifade etti. Zaman ilerledikçe eve giren etin kilosunda azalmaların olduğuna dikkati çeken vatandaş, böyle giderse hiç et tüketemeyeceğine değindi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

bahis siteleri Betboo giriş