logo

ETSO VAKIF ÜNİVERSİTESİ DOSYASI YÖK’TE

 

yöErzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve ETSO Vakfı tarafından bir süreden beri kurulma çalışmaları yürütülen Erzurum Ticaret ve Sanayi Üniversitesi’nin (ETSÜ) başvuru dosyası Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) teslim edildi.
Vakıf üniversitesinin 2012 yılından bu yana devam eden kurulma çalışmaları, zaman içerisinde karşılaşılan bürokratik engeller sebebiyle aksadı. ETSO ve ETSO Vakfı Yönetimi ve idarecilerinin özverili çalışmalarıyla, YÖK’ün kriterleri doğrultusunda hazırlanan vakıf üniversitesi dosyasına son şekli, ETSÜ Danışma Kurulu toplantılarında yapılan istişareler sonucunda verildi.
ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Genel Sekreter Av. Harun Delibaş ve ETSÜ Danışma Kurulu Üyesi ve ABİGEM Direktörü Prof. Dr. Osman Demirdöğen Ankara’ya giderek hazırlanan başvuru dosyasını YÖK Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Birimi yetkilisi Sibel Demirci’ye teslim etti.
BAŞKAN YÜCELİK; “DOĞU’NUN İLK VAKIF ÜNİVERSİTESİ OLACAK”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Erzurum’a bir vakıf üniversitesi kazandırmak için uzunca bir süreden beri çaba gösterdiklerini belirterek, dosyanın YÖK’e teslim edilme aşamasına gelinceye kadar kendilerine destek veren; ETSO Meclisi üyelerine, ETSO ve ETSO Vakfı Yönetim Kurulu üyelerine, sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala başta olmak üzere geçmiş dönem ve mevcut bütün milletvekillerine, siyasi partilerin temsilcilerine, AtatürkÜniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nin akademisyenlerine ve bürokratlara teşekkür etti.
Dosyanın YÖK’e teslim edilmesinden sonraki aşamaları da dikkatle takip edeceklerini vurgulayan Başkan Yücelik, sanayi işletmelerinin ve KOBİ’lerin her an nitelikli elemana ihtiyaç duyduğunu kaydederek, “Erzurum’da bu amaçla kuracağımız üniversitemiz başta sanayi, ticaret ve turizm sektörü olmak üzere birçok önemli sektörün kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına ciddi katkılar sağlayacak. Ayrıca, 600-700 yıldan bu yana önemli eğitim kurumlarının merkezi olmuş şehrimizde kuracağımız vakıf üniversitesinin ileriki yıllarda şehrimize olduğu gibi bölgemize ve ülkemize de ciddi katkıları olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
ETSÜ’DE GELİNEN NOKTA
ETSÜ’nün kurulma aşamasında ilk olarak, ETSO Vakfı senedinde değişiklik yapıldı ve gerekli başvuruların ardından, “Kamu Yararına Çalışan Vakıf” statüsü alması sağlandı.
Daha sonra, uzun süren bürokratik işlemlerin ardından kampüs alanı olarak, Devlet Su İşleri (DSİ) 8. Bölge Müdürlüğü’ne ait Erzurum-Aziziye karayolu üzerindeki 136 dönümlük arazinin tabusu alındı ve ETSO Vakfı’na devredildi
Kâr amacı gütmeyen, Erzurum’a katma değer sağlayacak ve gençlere alternatif eğitim imkanı sunacak bir vakıf üniversitesi kurmanın çabası içerinde olan ETSO son olarak, YÖK Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Birimi’yle yaptığı görüşmeler sonucunda gerekli kriterleri tamamlayarak dosyasını teslim etti. Bu aşamadan sonra Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Komisyonu’nun yapacağı inceleme ve hazırlayacağı raporun ardından YÖK Başkanlığı’nca Genel Kurulun gündemine alınacak. Genel Kurul, raporu müzakere ederek başvuruyu karara bağlayacak. YÖK Genel Kurulu olumlu kararı Bakanlar kuruluna iletecek. Bakanlar Kurulunun onayı ile dosya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacak ve TBMM’nin kurulacak olan üniversite hakkında kuruluş yasası çıkartmasıyla vakıf üniversitesi kurulmuş olacak.
ETSÜ’DE KURULMASI DÜŞÜNÜLEN FAKÜLTE, YÜKSEKOKUL VE ENSTİTÜLER
FAKÜLTELER
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Biyomedikal Mühendisliği
Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği
İşletme Mühendisliği
Sağlık Sistemleri Mühendisliği
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
İşletme Fakültesi
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Uluslararası Ticaret ve Lojistik
MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ
Endüstriyel Ürünler Tasarımı
Şehir ve Bölge Planlama
İç Mimarlık
Kentsel Tasarım Bölümü
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Hemşirelik ve Bakım Hizmetleri Bölümü
Hemşirelik
Beslenme ve Diyetetik
Çocuk Gelişimi Programı
Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü
Fizyoterapi
Geriatri İş ve Uğraş Terapistliği
Odisyenlik
Ortopedi
Röntgen
Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri
Tıbbi Sekreterlik ve Dökümantasyon
Dişçilik Hizmetleri Bölümü
Diş Protez Teknolojisi Programı
MESLEK YÜKSEKOKULU
Lojistik Programı
Gıda Kalite Kontrolü
El Sanatları Bölümü
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
Bilgisayar Programcılığı
Web Tasarımı
Donanım ve Ağ Hizmetleri
Çağrı Merkezleri Hizmetleri
İş Sağlığı ve İş Güvenliği
ENSTİTÜLER
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
spor Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

bahis siteleri