logo

AVRUPA BİRLİĞİ, KOCA BİR BULUT….


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

luksemburgAvrupa Gazetecilik Merkezi’nin (European Journalizm Center-EJC), Lüksemburg Dış İşleri Bakanlığı destekleri ile 2008 yılından beri düzenlendiği, Yerel Türk Gazetecilerine yönelik medya eğitimi Ankara, İzmir, İstanbul, Erzurum ve Adana’dan 10 medya temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Erzurum’u temsil ettiğim eğitim programından oldukça ilginç izlenimlerle ayrıldım. Lüksemburg’un yanı sıra Fransa ve Almanya’nın bazı kentlerini gezme imkanımızda oldu.
Eğitim programına Genel Merkezi Ankara’da bulunan Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin (EMD)diğer kentlerde bulunan üyeleride katıldı.
Ekonomi Muhabirleri Derneği, başarılı çalışmalara imza atan kurumsallaşmış bir dernek, derneği Erzurum’da temsil etmekten mutluluk duyuyorum.
EMD, Anadolu’daki gazetecilerin vizyonunu artıracak çalışmalarla bir çok sivil toplum kuruluşuna örnek oluyor.
Kurtuluş mücadelesinde önemli görevler üstlenmiş Anadolu basını yalnız bırakılmıyor…
Gazetecilere yönelik ödül programlarının özgünlüğü, aylık bazda çıkarılan dergi , ekonominin önde gelen isimleriyle üyelere özel söyleşiler ve eğitim programlarıyla dernek adından sıklıkla bahsettiriyor.
Avrupa Birliği aday ülkelerine AB’nin siyasi ve ekonomik kurumları, AB politikaları ve genişleme politikalarının tanıtıldığı medya brifinglerini içeren Lüksemburg Projesi’nde Ekonomi Muhabirleri Derneği’ni, Ankara’dan Ticaret Gazetesi Ankara Temsilcisi Seda Gök, İzmir’den Ticaret Gazetesi Muhabiri Esra Seyirden,Akdeniz Tv Genel Müdürü Yüksel Evsen ve Erzurum’dan ben temsil etme imkanı buldum
. Programa ayrıca Dünya Gazetesi’nden Yudum Kavukçuer, Birgün Gazetesi’nden Doğu Eroğlu, Patika Dergisi’nden Derya Ferhat, Gazete Ç’den Deniz Can Tanık, TRT’den Nurgül Dönmez, Anadolu Üniversitesi’nden Özge Öztürk katıldı.
Programın ilk ayağı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeydi, burada ODTÜ öğretim üyeleri tarafından AB konusunda eğitimler verildi.
AB Bakanlığında, üst düzey yetkililerden AB süreci konusunda brifing aldık, Lüksemburg Büyükelçiliğini ziyaret ettik…
ODTÜ öğretim üyesi Prof Dr. Doğan Tılıç, projeye öncülük ederek, gelen gazetecilerle bire bir ilgilendi.
Tılıç’ın AB konusundaki sunumu oldukça ilginçti, ilkokuldaki çocuklara yapılan AB anketinin sonuçlarını analiz ederken, ankete verilen yanıtların aslında AB konusunda halkın ve basının ortak görüşü olduğunu ifade ediyordu.
Yanıtlar üzerinde göreceli sonuçlar ortaya çıkarken, bir ilkokul öğrencisinin ankete verdiği yanıt gibi ‘’AB koca bir buluttu’’kısacası…
Seminerlerden sonra Lüksemburg’a gittik.
Lüksemburg’ta ilk ilgimi çeken , tarihi mekanların yoğunluğu, trafikteki sistematik yapı , çevre temizliği ve fazla yoğun olmayan nüfustu.
Sakin bir finans ülkesi, kalabalık kentlerde yaşayanlar için sıkıcı gelebilir ancak, nostaljiyi arayanlar için tarihi yapı oldukça etkileyiciydi.
Bir Avrupa ülkesini AB’ye giriş sürecinde Türkiye ile mukayese ettim bir çok açıdan, karşıma çıkan manzara ekonomideki kavramların sosyal yaşama yansımasıydı.
Alım gücü ve yaşam standardı oldukça yüksekti…
Tek olumsuz profil ise yaşlı nüfusun fazla olmasıydı…
Lüksemburg’da 5 gün süren medya brifingi kapsamında merkezi Lüksemburg’da bulunan Ab kurumlarınıda tanıma imkanı bulduk.
Bunlar arasında bulunan Avrupa Komisyonu (European Commission), Avrupa Adalet Divanı (European Court of Justice), Eurostat, Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank) ve Avrupa Birliği Sayıştayı (European Courtof Auditors) ziyaretlerini gerçekleştirdik.
Bu kurumlarda basınla ilişkilere önem veriliyor, bizdeki bazı kurumlarda olduğu gibi basınla iletişim sorunu yaşanmıyor. Basın büroları etkin ve profesyonel bir şekilde görevlerini yürütüyordu.
Mail adreslerimizi alarak, basın bültenlerini gönderen kurumlar oldu bizlere…
Türkiye’nin AB’ye girişi konusunda çok çalışması gerektiğini vurguladı bazı kurumların temsilcileri.
Türkiye’de yaşanan son gelişmeler hakkında bizlerle fikir alışverişinde bulundular…
Konuksever bir şekilde ağırladık, Lüksemburg’ta.
Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Lüksemburg Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya’yıda makamında ziyaret ettik.
Şahinkaya, Lüksemburg’un Türkiye ile ilişkilerine değinerek ülkenin sosyo ekonomik profiliyle ilgili bilgiler verdi.
Şahinkaya, ayrıca iki ülke arasında ekonomik anlamda önemli çalışmalar yapılacağını bu yöndeki girişimlerin devam ettiğini ifade etti.
Bu ziyaretlerde gazeteciler ile AB kurumları arasında birçok açıdan entegrasyon kuruldu.
İlgimi çeken bir başka durum ise İzmir’den meslektaşım Esra ile Lüksemburg’ta dolaşırken, girdiğimiz lokantanın işletmecisinin Türk olmasıydı.
Televizyonda Türk kanalında futbol maçı izliyordu, birkaç kişi…
Elazığlı bir işletmeci karşıladı bizi Avrupa’da dahi döner yiyebilecek bir mekan bulmuştuk.
Lokanta işletmecisine Lüksemburg’ta yaşam nasıl diye sorduğumda, ‘’Burada adalet çok güzel işliyor, Emniyet müdürüyle anlaşmazlık yaşadım, mahkemelik oldum, sonuç benim lehime çıktı. Türkiye’de bürokratlarla davalık olsan, gözünün yaşına bakmazlar’’ diyerek, ülkedeki yaşamı özetliyordu.
Sohbet esnasında baklava ve çay ikramında bulundu bize lokanta işletmecisi, Avrupa’da Türkiye özlemimizi gideriyorduk, bu sayede…
Çok verimli geçen gezimizden, birçok izlenimle ayrıldık…
Kimine göre medeniyetin başkenti Avrupa, kimine göre tek dişi kalmış canavar…
Bana göre ise vizyonun gelişmesi açısından gezilip, görülmesi gereken, yaşam standartı konusunda örnek alınması gereken bir yer Avrupa…

Yazımın  başında ifade ettiğim, ankete katılan  çocuğun ifade ettiği, Avrupa Birliği, koca bir bulut….
Sonuçta ‘’Bülbülü altın kafese koysalarda ille de vatanım’’ diyenlerdenim fakat vatanımın daha yaşanılır olmasını isteyenlerdenim…
Böylesine önemli bir projede emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyor, projenin devam etmesini umuyorum…

 

Gamze İSPİRLİ- Kentvizyon 25 Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni

luksenburg

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
bahis siteleri