logo

GÜLEN AZ, AĞLAYAN ÇOK, GÜLEN AZ!


Gürhan Özorhan
gurhanozorhan2@hotmail.com

user_4Mezesi az, sohbeti bol bir çilingir sofrası kurmak için, palandöken eteklerine doğru yola koyuldum. İnsan sıkılmadan doğru kalıba sığmaz ya, ben de doğru bir kalıba nasıl sığarım hesabını yapanlardanım. Gençlik yıllarımın yaşanmışlığını ve hayallerini bir tarafa bırakarak bu güne yani düne dönelim.

Palandöken eteklerinde kurulan dert sofrasının tam ortasında buldum kendimi! Maklube’siyle değil, kuru pasta ve çay ikramıyla karşıladılar ağlamaklı üzgün gülen yüzler. Sofranın kalabalık oluşuna alışkınların biraz kırgın ve üzüntüye boğulmuşlukları dikkatimi çekti! Karadeniz kıyıları, Okyanusun hırçın dalgalarına ne kadar dayanabilir? Buğz etmeye, küfretmeye dilleri ve gönülleri varmayan bu mahalle sakinlerinin, suskunluğu da korkutuyor beni!

Mahallede temizliğe imamdan başlayan saray ağaları, mahallenin ayaklanmasını ve dayanışmasını hesaba katmadıklarının şaşkınlığını yaşıyorlar mı acaba.?

Mahalle kabadayılarının, boynu bükük mert delikanlılarını yıldırma ve bozguna uğratma sahnelerini daha ne kadar izleyeceğiz? ” Mert dayanır, namert kaçar” sözü de kulaklarımda hep çınlayacak!

Katığı az, sohbeti üzüntü keder bu sofra! Sofrayı kuran mı, yoksa sonradan gelen mi kaldırır? Adet üzere elbette kuran kaldırır! Sofrayı zenginleştirmek için, ev sahibinin mi, yoksa misafirlerin mi çok katkıları olacak? Haramzade sofralarımı, Halil İbrahim sofralarımı kalabalıklaşacak?

Yazımın kısalığı ve güdüklüğü, yer darlığından değil, yürek darlığından inanın! Patlamaya hazır bir yanardağ gibi yürekten sıçrayan alev parçacıkları sizi değil, beni yakıp kavuracağı, korku ve endişesini taşımamı anlayışla karşılayacağınıza eminim. Başladığımız bir şarkı sözleriyle kaldığımız yerden devam ederek son noktayı koyalım.

Ben bir küçük cezveyim, elden ele gezmeyim.

Verin benim yârimi, boynu bükük gezmeyim.

Gülen az, Ağlayan çok, gülen az..

Ülküyle, Esen Kalınız..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİLLİ EGEMENLİK VE 23 NİSAN COŞKUSU

  23 Nisan 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

  Tarihçi Kübra ÖZDEMİR’in yazısı Bugün günlerden  23 Nisan. Bundan tam yüz yıl önce’’ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ile  milletegemenliğine dayalı  Türk  Devleti’nin  kuruluşu ve kurtuluşunun  temelleri atılmıştır. Meclisin açılışında  öncü rol oynayan Mustafa Kemal  19 mayıs 1919 da samsun ‘a  ayak basarak ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ile  ulus egemenliğinin yine ulusun sağlayacağını ortaya koymuştur. ‘ Tek bir egemenlik vardır  o da ulus egemenliğidir ‘ anlayışıyl...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • ÇANAKKALE DESTANI

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI…. Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah… Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyorum…. ...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
bahis siteleri