logo

GÜLEN AZ, AĞLAYAN ÇOK, GÜLEN AZ!


Gürhan Özorhan
gurhanozorhan2@hotmail.com

user_4Mezesi az, sohbeti bol bir çilingir sofrası kurmak için, palandöken eteklerine doğru yola koyuldum. İnsan sıkılmadan doğru kalıba sığmaz ya, ben de doğru bir kalıba nasıl sığarım hesabını yapanlardanım. Gençlik yıllarımın yaşanmışlığını ve hayallerini bir tarafa bırakarak bu güne yani düne dönelim.

Palandöken eteklerinde kurulan dert sofrasının tam ortasında buldum kendimi! Maklube’siyle değil, kuru pasta ve çay ikramıyla karşıladılar ağlamaklı üzgün gülen yüzler. Sofranın kalabalık oluşuna alışkınların biraz kırgın ve üzüntüye boğulmuşlukları dikkatimi çekti! Karadeniz kıyıları, Okyanusun hırçın dalgalarına ne kadar dayanabilir? Buğz etmeye, küfretmeye dilleri ve gönülleri varmayan bu mahalle sakinlerinin, suskunluğu da korkutuyor beni!

Mahallede temizliğe imamdan başlayan saray ağaları, mahallenin ayaklanmasını ve dayanışmasını hesaba katmadıklarının şaşkınlığını yaşıyorlar mı acaba.?

Mahalle kabadayılarının, boynu bükük mert delikanlılarını yıldırma ve bozguna uğratma sahnelerini daha ne kadar izleyeceğiz? ” Mert dayanır, namert kaçar” sözü de kulaklarımda hep çınlayacak!

Katığı az, sohbeti üzüntü keder bu sofra! Sofrayı kuran mı, yoksa sonradan gelen mi kaldırır? Adet üzere elbette kuran kaldırır! Sofrayı zenginleştirmek için, ev sahibinin mi, yoksa misafirlerin mi çok katkıları olacak? Haramzade sofralarımı, Halil İbrahim sofralarımı kalabalıklaşacak?

Yazımın kısalığı ve güdüklüğü, yer darlığından değil, yürek darlığından inanın! Patlamaya hazır bir yanardağ gibi yürekten sıçrayan alev parçacıkları sizi değil, beni yakıp kavuracağı, korku ve endişesini taşımamı anlayışla karşılayacağınıza eminim. Başladığımız bir şarkı sözleriyle kaldığımız yerden devam ederek son noktayı koyalım.

Ben bir küçük cezveyim, elden ele gezmeyim.

Verin benim yârimi, boynu bükük gezmeyim.

Gülen az, Ağlayan çok, gülen az..

Ülküyle, Esen Kalınız..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
 • İKİMİZ BİR FİDANIN GÜLLER AÇAN DALIYIZ!

  08 Ocak 2019 Tüm Manşetler, yazarlar

    Yalan duvarının bordür taşları; neden yüzünü asarsın “ bu havada kuramaz” Gerdiğim yayın oku hedefi bulmuyor. Yalanlara öyle kandık ki gerçeklere inanmıyoruz! Bizim nesil, siyasi liderlerini duvardan duvara halıflex kaplı, kömür sobalı ve kömürle ısınan kaloriferli evlerde otururken tanıdık ve sevdik. Şimdikileri, asansörlü kombili bilmem kaç odalı saraylarda ikamet etmelerinden sensorlu, güneş enerjili Mevlana semazenleri oldukları için mi sevemedik? Birbirlerini taşlayan, İttifak dostları bu günler “ikimiz bir fidanın güller açan d...
iddaa tahminleri banko tahmin gaziantep escort