logo

27 Mart 2014

Gülen Cemaati’ne aynı gün iki şok!

Nihat ULUDAĞ-Soner KOÇER / AHT

NT mağazaları, Sürat Kargo, Sürat Bilişim gibi şirketleri bünyesinde barındıran Kaynak Holding’de, İstanbul Mali Şube ekipleri nezaretinde Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK) tarafından vergi incelemesi başlatıldı. Vergi ve finans hareketleri incelemeye alınan holdingin yetkilileri, incelemeye Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) katıldığı yönündeki iddiaları ise yalanladı.

Alınan bilgiye göre, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri nezaretinde, Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın olduğu söylenen Kaynak Holding’in İstanbul Bulgurlu’daki ‘yönetim’ ve Mahmutbey’deki ‘merkezi birim’ binalarına baskın düzenlendi. Holding’in finans hareketlerine ilişkin belgeler ve bilgisayar kayıtları incelemeye alındı. VDK denetçilerinin, özellikle holding bünyesindeki Sürat Kargo ve bilişim şirketleri üzerinde yoğunlaştığı belirtildi.

KANALTÜRK’ÜN LİSANSI İPTAL EDİLDİ

“MASAK DEĞİL VDK”

Akşam saatlerinde başlayan operasyonla ilgili ilk gelen bilgiler arasında yer alan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) “kara para ve vergi kaçakçılığı” kapsamında operasyon düzenlediği iddiaları ise holdin yetkilileri tarafından yalanlandı. Holding yetkilileri, yapılan incelemeye MASAK ekiplerinin kesinlikle katılmadığını, denetimin Maliye Bakanlığı elemanları tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

TOSUN: “VERGİ İNCELEMESİ”

Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tosun da konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve yorumlar sebebiyle, tarafımızdan aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür. Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu tarafından şirketimizin ticari faaliyet alanları ile alakalı 26 Mart 2014 tarihi itibariyle bir vergi incelemesine başlanmıştır. Birçok iştiraki itibariyle bağlı bulunduğu vergi daireleri nezdinde yıllardan beri kurumlar vergisi rekortmenler listesine giren kurumlarımız, ilgili makamlar nezdinde seçkin mükellefler statüsünde yer almıştır. Bu itibarla, gün içerisinde bir takım medyada konu ile ilgili yapılan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

1,5 MİLYAR LİRALIK CİROSU VAR

1979 yılında kurulan Kaynak Holding bünyesinde, eğitim, yayıncılık, kargo, gıda, turizm ve bilişim sektöründeki şirketler bulunuyor. Bu şirketlerde yaklaşık 8 binin üzerinde kişi çalışıyor. Yıllık 1,5 milyar liralık ciroya sahip holding, 16 farklı sektörde bünyesinde 100 aktif marka ile 23 ayrı şirket barındırıyor.

Kaynak: haberturk.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

bahis siteleri