logo

GÜMÜŞ: ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARA DEVLET YARDIM ETMELİ

Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet GÜMÜŞ (37)

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet GÜMÜŞ, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya dönük hazırladığı soru önergesi ile üstün yetenekli çocukların yasal hakları olan taşıma giderlerinin devlet tarafından karşılanması gereğinin yerine getirilmemesini gündeme aldı.

“YÖNETMELİK ÖZEL EĞİTİM GÖREN TÜM ÇOCUKLARI KAPSIYOR, DOLAYISIYLA ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR DA BU KAPSAMDA ÜCRETSİZ TAŞINMALI”

Daha önce üstün yetenekli çocukların eğitimi ile ilgili sorunları çok defa gündeme getiren ve hükümetin konuyla ilgili üzerine düşenleri yerine getirmesi gereğini sıkça hatırlatan GÜMÜŞ, üstün yetenekli çocukların eğitimleri ile ilgili sorunların pek çoğunun düzeltilmediği ve devam ettiğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ve 31.05.2006 tarihli 26184 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ne gönderme yapan GÜMÜŞ, bu yönetmelik gereği özel eğitim görmesi gereken tüm çocukların taşıma giderlerinin devlet bütçesinden karşılanması gerektiğini belirtti.

“BAKANLIK YÖNETMELİĞİN GEREĞİNİ YERİNE GETİRSİN VE BU ÇOCUKLARIMIZI ÜCRETSİZ TAŞISIN”

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nin 33. Maddesi 1. Fıkrasının e) bendindeki ifadeye göre özel eğitim okul ve kurumlarında açılan yaygın eğitim programlarına katılan bireylerin iaşe ve ibateleri eğitimleri süresince Milli Eğitim Bakanlığı’nca karşılanması gerektiğini ifade eden GÜMÜŞ, bu yönetmeliğin engelli çocukları kapsadığı gibi, özel eğitime ihtiyaç duyan üstün yetenekli çocukları da kapsadığını hatırlattı. Bu nedenle üstün yetenekli çocukların BİLSEM’lere taşınmasının devlet tarafından ücretsiz yapılması gerektiğini belirtti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

bahis siteleri Betboo giriş