logo

Hakkari ve Mardin’de hain pusu!.. 6 asker şehit!

6Hakkari- Çukurca karayolunda PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı el yapımı patlayıcı tespit edildi. Hakkari merkeze bağlı Çimenlik ve Oğul köyleri arasındaki yolda patlayıcının imha edilmesinin ardından bölgede operasyon başlatıldı. Pusu kuran PKK’lı teröristlerin açtığı ilk ateşte 1 astsubay ve 3 uzman çavuş şehit oldu.

Bölgeye sevk edilen takviye timler, PKK’lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyonu sürdürüyor.

MARDİN’DEN KAHREDEN HABER: 2 ŞEHİT

MARDİN’in Derik İlçesi’nde PKK’lıların jandarma karakoluna düzenlediği saldırının ardından bölgeye takviye giden timin bulunduğu askeri araca teröristlerin saldırısında 2 asker şehit oldu.
Derik İlçesi’ne bağlı Akçay Köyündeki Soğukkuyu Jandarma Karakolu’na bugün sabah saat 06.30’da bir grup PKK’lı tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin karşı ateşi üzerine çatışma çıktı. Çatışmanın haber verilmesi üzerine saldırıya uğrayan karakola Derik’ten takviye timler gönderildi.

Ancak bölgeye takviye gönderilen askeri time PKK’lı teröristlerin pusu kurup ateş açması sonucu ilk belirlemelere göre bir astsubay ve bir uzman çavuş şehit oldu.

Bölgeye sevk edilen takviye birlikler teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için geniş kapsamlı operasyon başlattı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Mardin Valiliği, Derik İlçesi’nde 2 askerin şehit edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“24.06. 2016 Cuma günü saat 06.20 sıralarında Derik ilçesi Bayır Mahallesi’nde bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanması için yapılan adli aramada teröristlerce güvenlik güçlerimize silahlı saldırı gerçekleşmiştir. Açılan ilk ateşte 1 Jandarma Astsubay Üstçavuş ve 1 Uzman Jandarma V. Kademeli Çavuş yaralanmışlardır. Yaralı askerlerimiz kaldırıldıkları Derik Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef şehit olmuşlardır. Kahraman şehidlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde hayatlarına devam etmesini sağlamak amacıyla Bölücü Terör Örgütü mensupları ile mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilmektedir.”

GENELKURMAY AÇIKLAMASI: MARDİN VE HAKKARİ’DE 6 ŞEHİT

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yeralan açıklamada, Mardin ve Hakkari’de meydana gelen çatışmalarda 6 askerin şehit olduğu bildirildi. Açıklama şöyle:

“24 Haziran 2016 Cuma günü Mardin-Derik ilçesi Bayırköy Mahallesinde adli arama faaliyeti icra eden unsurlarımıza bölücü terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız saat 06.30’da şehit olmuştur.

Ayrıca Hakkâri Çukurca karayolunun emniyetini alan unsurlarımızın bulundukları bölgede, el yapımı patlayıcıların patlaması sonucu 4 kahraman silah arkadaşımız saat 07.15’te şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu alçakça saldırılarda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Şehit ateşi Osmancık’a düştü

MARDİN’in Derik İlçesi’nde şehit düşen iki askerden astsubay 29 yaşındaki Mustafa Ayna’nın acı haberi memleketi Çorum’un Osmancık İlçesi’ne ulaştı.

Mardin’in Derik İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen astsubay Mustafa Ayna’nın acı haberi memleketi Çorum’un Osmancık İlçesi’nde yaşayan ailesine verildi. Kaymakam Cemalettin Demircioğlu ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı İrfan Kıymaz tarafından İlçe Jandarma Komutanlığı’na davet edilerek verilen haber ile yıkılan 3 çocuk babası Muzaffer Ayna, anne Gülsün Ayna gözyaşlarına boğuldu.

27 yaşındaki Nazlı Ayna ile evli olan ve 3 yaşında Melez Naz isimli bir kızı bulunan şehit Astsubay Mustafa Ayna’nın Yeni Mahalle’de bulunan babaevi Türk bayrakları ile donatıldı. Osmancık Belediyesi’nde memur olan baba Muzaffer Ayna, kaymakam ve komutan tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

ŞEHİT EŞİ ACI HABERİ ORTACA’DA ALDI

Mardin’in Derik İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin saldırısıyla şehit düşen iki askerden Jandarma Astsubay Üstçavuş 29 yaşındaki Mustafa Ayna’nın şehadet haberi, eşinin memleketi Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde üzüntü yarattı. Acı haberi annesinin yanında alan şehit eşi 26 yaşındaki Nazlı Ayna, eşinin memleketi Çorum Osmancık’a gitmek üzere yola çıktı.

Derik’in Bayır Mahallesi’nde, PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısı sonucu iki asker şehit düştü. Şehit askerlerden birinin 9 yıllık Astsubay Üstçavuş Mustafa Ayna olduğu ortaya çıktı. Çorum’un Osmancık İlçesi nüfusuna kayıtlı Mustafa Ayna’nın şehadet haberi, 3 yaşındaki kızı Melek Nas Ayna ile birlikte Muğla’nın Ortaca İlçesi’ndeki baba ocağında bulunan şehit eşi 26 yaşındaki Nazlı Ayna’ya sağlık ekiplerinin gözetiminde askeri yetkililerce verildi. Baygınlık geçiren şehidin eşi Nazlı Ayna ve şehidin kayınvalidesi Hatice Ekiz’e sağlık ekipleri müdahale etti. Şehit haberinin kentte öğrenilmesi üzerine başta yakınları olmak üzere vatandaşlar, aileye taziye ziyaretine gelmeye başladı. Şehidin kayınvalidesinin iki katlı müstakil evine Türk bayrağı asıldı.

BİR AY SONRA BOLU’DA GÖREVE BAŞLAYACAKTI

Olup bitenden habersiz olan Melek Nas annesinin kucağında bebeğiyle oynarken, gözü yaşlı kayınvalide Hatice Ekiz, yakınlarına sarılarak, “Bu da mı başımıza gelecekti” dedi. Damadının bir ay sonra tayininin çıktığı Bolu Mengen İlçe Jandarma Komutanlığı’nda göreve başlayacağını söyleyen Hatice Ekiz, “Damadımın geçen haftaya kadar yanındaydık. Bizi, gönderdi. 15 gün sonra kendisi gelecekti. Beraber, damadımın kardeşinin düğününe gidecektik. Yıkıldık” diyerek gözyaşını tutamadı.

Mardin’de şehit düşen Uzman Çavuş’un acı haberi Çorum’a ulaştı

MARDİN’in Derik İlçesi’nde şehit olan 2 Çorumlu askerden Uzman Çavuş Oğuz 36 yaşındaki Emre Erkoç’un ailesine acı haber ulaştı.

Mardin’in Derik İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Uzman Çavuş Oğuz Emre Erkoç’un acı haberi, memleketi Çorum’un Buharaevler Mahallesi’nde oturan baba ocağına ulaştı. İl Jandarma Komutalığı’nda görevli askerler tarafından eve gidilerek verilen haber sonrası baba Hüseyin Erkoç ve anne Gülseren Erkoç gözyaşlarına boğuldu. Sinir krizi geçiren aileye 112 sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine Türk bayrağı asılırken, belediye ise Özşirin Apartmanı önünde taziye çadırı kurdu.

35 yaşındaki Gülay Erkoç ile evli olan şehit Uzman Çavuş Oğuz Emre Erkoç’un 12 yaşında Aybüke ve 6 yaşında Hüseyin Emre adlarında iki çocuğunun bulunduğu belirtildi.

2 GÜN ÖNCE GÖREVE DÖNMÜŞ

Uzman Çavuş Oğuz Emre Erkoç’un iznini Çorum’da geçirdiği ve iki gün önce görev yerine döndüğü belirtildi. Şehit Erkoç’un Isparta’ya tayin olduğu, Mardin’deki görevinden Temmuz ayında ayrılacağı kaydedildi.

Yozgat’a şehit ateşi düştü

Hakkari’de terör örgütü PKK mensuplarının yola tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit düşen Uzman Çavuş Harun Koçak’ın (25) Yozgat’ın Çekerek ilçesine bağlı Kayalar köyündeki baba evine acı haber ulaştı. Şehit Koçak’ın 3 ay önce bir başka terör saldırısında yaralandığı öğrenildi.

3 AY ÖNCE YARALANDI, BU KEZ ŞEHİT OLDU

Uzman Çavuş Koçak’ın şehit olduğu haberi, babası Alim ve annesi Miyase Koçak’a İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Kaymakam Mesut Tabakçıoğlu tarafından verildi. Acı haberin baba ocağına ulaşmasının ardından köyün girişine ve şehidin evine Türk bayrakları asıldı. Şehit Harun Koçak’ın 3 ay önce başka bir terör saldırısında vücuduna şarapnel isabet etmesi sonucu yaralandığı, tedavisinin ardından tekrar görevine döndüğü öğrenildi. Köy muhtarı Ahmet Tatlı, şehadet haberini sabah saatlerinde aldıklarını ve çok üzüldüklerini söyledi. Tatlı, “Köyümüzden terörle mücadelede görev yapan çok sayıda arkadaşlarımız var. Bu uğurda bayrak için can vermeye hazırız. Bir Harun’umuz gitti, bin Harun oluruz. Bu PKK örgütüne de hiçbir zaman taviz vermeyiz. Sevindirmeyiz. Üzüldük ama her kula her köye de nasip değil bir şehit vermek, şehit çıkarmak” dedi.
Köy muhtarı Ahmet Tatlı, şehidin daha öncede yaralanarak gazi olduğunu belirterek, “Daha önce de yaralandı gazi olmuştu. Şarapnel isabet etmişti, yanındaki arkadaşları da şehit olmuştu. Demek ki şehitlik mertebesi bu gün ona nasip oldu. Üzüntülüyüz, ama gururluyuz. Bir ay içerisinde babannesi vefat etmişti, onun cenazesine gelmişti. Sevilen, sayılan gençlerimizden biriydi. Köyümüzden asker ve polis olarak çok görev yapan var. Onlar da gerekirse kahramanlar gibi görev yapıp, bu uğurda taviz vermezler” diye konuştu.

Kırşehir’de şehit acısı

Hakkari’de çatışmada şehit düşen 24 yaşındaki Astsubay Mustafa Gevrek’in acı haberi, Kırşehir’deki ailesini yasa boğdu.
Hakkari-Çukurca karayolunda emniyeti sağlarken, Çimenlik ve Oğul köyleri arasında pusu kuran PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada 4 asker şehit oldu. Çatışmada şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Mustafa Gevrek’in acı haberi, Kırşehir Ahievran Mahallesi’nde bulunan ailesine bildirildi. Şehit ailesinin evine Türk bayrağı asıldı.

Şehit Astsubay Mustafa Gevrek’in, Kırşehir Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı KETEM’de hemşire olarak çalışan Tansu Yılmaz’la 8 ay önce nikah kıydıkları ve Ağustos ayında düğün yapmaya hazırlandıkları belirtildi.

KAYNAK DHA

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

bahis siteleri