logo

09 Mart 2014

Halk Bank Müdürü’nün evinden çıkan para aklandı

17 Aralık operasyonunda Halk Bankası Süleyman Aslan’ın evine yapılan baskında alınan para mahkeme kararınca Vakıf Üniversitesine iade edilmesine karar verdi.

Ak Parti Milletvekili Hüseyin Bürge ele geçirilen paranın Üsküp’te bulunan vakıf üniversitresine ait olduğunu ve iadesini isteyeceklerini söylemişti.

İşte konuya ilişkin yapılan açıklama:

17 Aralık’ta Halkbank ile ilişkilendirilerek zamansız ve anlamsızca baskınlar düzenleyerek, kamuoyunda feveran oluşturacak şekilde yolsuzluk ve rüşvet iddialarına konu olan vakıf/bağış paralarının, Üsküp Eğitim Kültür Vakfı’na iade edilmesine mahkemece karar verilmiştir.

Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı 2006 yılında Makedonya Üsküp merkezli olarak, Türkiye ve Makedonyalı bir grup hayırsever tarafından kurulmuş olup, Makedonya Cumhuriyeti kanunlarına göre faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığına 18/12/2009 tarihinde, halihazırda İstanbul Milletvekili Sayın Hüseyin Bürge seçilmiş olup, Vakıf yönetim kurulu Başkanlığı devam etmektedir.

Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı; Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin de kurucusu ve sahibidir. Uluslararası Balkan Üniversitesi 2013 yılı sonu itibariyle 5 fakülte ile hizmet vermekte olup; 692’si Lisans, 16’sı Yüksek lisans olmak üzere toplam 708 öğrenci bu üniversitede öğrenim görmektedir. Üniversitede öğrenim gören 550 öğrenci burslu olarak öğrenimine devam etmektedir.

17 Aralık operasyonu olarak bilinen operasyon sonucu, Süleyman ASLAN’ın evinde bulunan ve vakfın Üsküp hesabına havale edilmek üzere kendisine teslim edilen, ancak havalesi gerçekleştirilememiş olan 1.000.000 Euro miktarındaki bağış ve yardım paralarına da suç şüphesi nedeniyle el konulmuştur. Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan da ilk ifadesinde konuya; “… Bir de bunun yanında Makedonya’da bir üniversite yapma söz konusudur. Uluslararası Balkan Üniversitesi isimli üniversitedir. Bu Üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olan Hüseyin BÜRGE isimli İstanbul milletvekilimiz ‘Türkiye’de bağış var. Makedonya’ya iletmekte zorluk yaşıyoruz’ deyip benden yardım istediler. Ayrıca 1.950 bin Euro’yu fiziki olarak bana getirip teslim ettiler. Bunun ilk 450.000 Euro’sunu göndermekte zorlandık. Çünkü Makedonya yerel hukuku bağış kabulünde çok zorluk çıkartıyor. Para girişinde çok zorluk çıkartıyor. Söz konusu teslimatın ancak 950 bin euro’sunu zar zor gönderebildik…” şeklinde değinmiş ve evinde bulunduğu iddia edilen paranın bir kısmının Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesindeki Uluslararası Balkan Üniversitesine ait olduğunu belirtmiştir.

Fiziki olarak yetersiz ortamlarda eğitim hizmeti vermeye çalışan Üniversitemizin ve zor koşullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin mağduriyetinin bir an evvel sona erdirilmesi amacıyla, Uluslararası Balkan Üniversitesi’nin Kampüs İnşaatı devamının sağlanması ve müşkülatlı durumda olan vakfın hem gayesi hem de devam eden eğitim faaliyetleri önündeki zorlukların aşılması için, tarafımızca, 11/02/2014 tarihinde İstanbul 22.Sulh Ceza Mahkemesi 2014/36 D.İş sayılı dosyası ile bağış paralarının iadesi isteminde bulunulmuştur. İstem ve taleplerimizi değerlendiren Mahkeme, 04/03/2014 tarihli kararı ile özetle;

“Talebe konu paraları talep eden (Müvekkil Vakıf) , amaç ve gayesinin tesisi için hayırseverler tarafından ve ilgili vakfa gönderilmek üzere Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürü Süleyman ASLAN’a teslim edildiği bir kısmının gönderildiği bir kısmının da belirtilen nedenlerle henüz gönderilemediği ve el konulduğundan yardımda bulunan hayırseverlerin arzuları hilafına vakfın faaliyetlerini sürdürmesi sekteye uğradığı yönündeki talep ile bahse konu paraların kaynağının suçtan kaynaklandığı ve suç geliri olduğuna dair soruşturma dosyasında “ihtimalden” bahsedilmesi dışında her türlü şüpheden uzak kesin ve somut delilin ileri sürülememiş olması sebebine binaen TCK.’nun 54. ve 55. madde hükümleri , içtihatlar ve dosya kapsamı hep birlikte değerlendirilerek;

– Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Türkiye Temsilciliği vekili Avukat Ömer Faruk HANSU’nun TALEBİNİNKABULÜNE

– Vakfa ait olan 1.000.000,00 EURO’nun Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Türkiye Temsilciliği İADESİNE karar vermiştir.”Bu karar ile de, Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Hüseyin BÜRGE tarafından 25.12.2013 tarihinde yapılan basın açıklaması da doğrulanmıştır.

Sayın Mahkemenin bu kararı ile hukuka aykırı başlatılan bir soruşturmada, hakkaniyete aykırı şekilde başkalaştırılan bir gerçekle rüşvet olduğu algısı yaratılan paraların, hakikate uygun olduğu şekli ile BAĞIŞ olduğu tespit edilmiş ve ayrıca bu hususlarla ilgili ihtiyaç duyulduğunda daha ayrıntılı bir kamoyu bilgilendirmesinin vakfımızın Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Sayın Hüseyin BÜRGE tarafından yapılacağı hususlarını kamuoyuna saygıyla duyurulur.

08.03.2014

Üsküp Eğitim Ve Kültür Vakfı Türkiye Temsilciliği Vekili

Av. Ömer Faruk Hansu

Kaynak: haber7.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

bahis siteleri