logo

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN YENİDOĞAN CANLANDIRMA PROGRAMI

1_26
1_15

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, bir ilke imza atarak yenidoğan canlandırma programını başlattı. Program ile birlikte yeni doğan bebek ve çocuk ölümlerinde azalma bekleniyor.

Toplumdaki ekonomik ve sosyal durumun iyileşmesi ve sağlık alt yapısının güçlendirilmesi ile bebek ve çocuk ölümlerinde önemli azalmalar gözlenir. Neonatal ve perinatal ölümler ise sosyal ve ekonomik gelişmelere daha az duyarlı olup,  erken tanı ve tedavi, gebelik ve doğum sırasında verilen bakımın iyileştirilmesi gibi sağlık ile doğrudan ilişkili önlemlerden daha fazla etkilenir.

            Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan (bebek) ölmektedir. Bunların %19’u doğum sonrası asfiksiye  ( Anne karnında yetersiz gelişime bağlı olarak doğum sonrası boğulma ) bağlı kaybedilmektedir. Bir başka deyişle uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yenidoğan kurtulabilecektir. Asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da sık sık  neonatal resusitasyon  gereksinimi doğmaktadır.    

Bu nedenle asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla, her doğum salonunda mutlaka eğitilmiş en az bir personelin bulunmasının amaçlandığı Yenidoğan Canlandırılması (NRP) programı,  başlatılmış ve program kapsamında yer alan uygulayıcı ve eğitici eğitimleri Türkiye geneline yaygınlaştırılmış.

İlimizde 2014 yılı içerisinde Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından   4 kez Neonatal Resusitasyon Programı Uygulayıcı Eğitimi yapılmış olup, toplam 130 kişi eğitime alınmıştır. Ayrıca 2014 yılı içerisinde Güncelleme ve Eğitici Eğitimi de yapılmıştır. Eğitici Eğitiminde 6 yardımcı sağlık personeli ve 3 doktor olmak üzere 9 kişi eğitime alınmıştır. Güncelleme eğitiminde ise 23 yardımcı sağlık personeli ve 5 doktor olmak üzere 28 kişi güncelleme eğitimine alınmıştır 

2015 yılı içerisinde ilk Neonatal Resusitasyon Programı Uygulayıcı  Eğitimi 20-21-22 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu eğitime 24 yardımcı sağlık personeli ve 13 doktor olmak üzere toplam 37 kişi alınmış ve 3 günlük eğitim sonunda sınavlarda başarı göstererek 5 yıl boyunca geçerli olacak olan sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Sertifikalar NRP kurs sorumlusu Yenidoğan Uzmanı Dr. Hasan KAHVECİ ve NRP eğitimcileri  Dr. Enver AVAL, Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARA, Ebe Çiğdem GÜNAYDIN, Ebe DUYGU TURHAN, Ebe Sebile USLU tarafından verilmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kentvizyonhaber.com.php1 was not found on this server.