logo

HALKBANK, ETSO VE ETÜ’DEN, “ENERJİ VERİMLİLİĞİ” İŞBİRLİĞİ

 

HALKBANK, ETSO VE ETÜ’DEN, “ENERJİ VERİMLİLİĞİ” İŞBİRLİĞİ (1)

 

Halkbank, enerji verimliliği konusuna dikkat çekmek amacıyla Erzurum Ticaret ve Sanayi (ETSO) ve Erzurum Teknik Üniversitesi ile “KOBİ’lere Enerji Verimliliği Check-Up Protokolü”ne imza attı.             KOBİ’lerin enerji verimliliği konusunda eğitimi, bilgilendirilmesi ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanması hedefiyle imzalanan protokol kapsamında, KOBİ’lere ücretsiz danışmanlık programları düzenlenecek ve enerji verimliliği check-up’ı yapılacak.

ETSO’da düzenlenen protokolün imza töreninde ilk konuşmayı yapan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Halkbank’la imzaladıkları protokol sayesinde Erzurumlu KOBİ’lerin enerji verimliliği konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

“Ülkemizin enerji verimliliği konusunda gerçek anlamda bir seferberliğe ihtiyacı var” diyen Başkan Yücelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Evimizin aydınlatmasında kullandığımız en küçük bir ampulden, sanayi üretiminde kullandığımız dev makinelere kadar her alanda enerji verimliliğini düşünmeli, gelecekte bu alandaki ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak tasarrufu aklımızdan çıkarmamalıyız. 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen ülkemizde, 7’den 70’e herkes enerjiyi daha verimli ve etkin kullanarak, bu büyük hedefe ulaşmada katkı sağlamalıdır. Bu açıdan bakıldığında, ETSO, ETÜ ve Halkbank arasında imzalanan ve ilimizdeki KOBİ’lerin enerji verimliliğinin fotoğrafını çekecek olan bu projeye destek vermekten memnuniyet duyuyoruz.”

AŞKALE ÇİMENTO ÖRNEĞİ

Konuşmasında, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının enerji verimliliğinin artırılması için yeni teknolojilerin ve yöntemlerin yaygınlaştırılmasında öncü rol oynaması ve işbirliği halinde hareket etmesinin önemini vurgulayan Başkan Yücelik, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Aşkale Çimento’da hayata geçirilen bir projeyle, atık baca gazından elektrik enerjisi üretildiğini söyledi. Başkan Yücelik şöyle devam etti; “Çimentonun üretim süreçlerinden biri olan fırın soğutmasındaki atık sıcak gazdan enerji üretmeye başladık. Bu amaçla kurulan tesiste atık sıcak gazdan, saatte 4 ile 7 megavat arasında elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu da yıllık ortalama 50 milyon kilowatt/saat anlamına geliyor. Kurduğumuz bu tesis fabrikamızın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamakla beraber, çevreye yönelik hassasiyetimizin de önemli bir kilometre taşı oldu. Tesiste elektrik üretimi ile beraber yıllık ortalama 29 bin ton karbon emisyonu önlenecek. Bu değer de, yılda 1,4 milyon adet ağacın salgıladığı oksijen miktarına karşılık geliyor.”

Birçok konuda olduğu gibi, enerji verimliliği konusunda da “ortak akıl” ortaya koyarak, uzun vadeli bir plan etrafında çalışması gerektiğinin altını çizen Başkan Yücelik, “Bugün imzaladığımız protokol de, işte bu ortak aklın ve birlikte hareket etmenin güzel bir örneği ve gelecek için atılan önemli bir adımdır. Sonuç olarak; ülkemizin yeşil ekonomiye hazırlanması ve rekabetçi gücünü geliştirmesi için almamız gereken çok mesafe olduğunu ve bu konuda her kişi ve kurumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bir kez daha böyle bir protokole dahil olduğumuz için duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, Halkbank ve Erzurum Teknik Üniversitemize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

PROF. DR. YAYLALI; “ENERJİYİ VERİMLİ ÜRETİP, VERİMLİ TÜKETMELİYİZ”

İmzaladıkları protokolle ilgili konuşan Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı ise şunları söyledi: “Dünyada artan enerji talebine karşılık alternatif enerji kaynağı arayışları ve enerjinin verimli kullanımı tartışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Nitekim, ülkemizde 12 yıl öncesine göre iki kat daha fazla enerji tüketiliyor. Artan bu talebi karşılamak için enerjide kendine yeten ülke olmak zorundayız. Bunu sağlamak için, enerjinin verimli üretilmesi ve aynı zamanda verimli tüketilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda Üniversitemiz, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası ve Halkbank arasında imzalanan protokolün bu hedefe ulaşmada atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu vesileyle, ortak protokol çalışmasının gerçekleşmesinde önemli katkılar sunan Halkbank Genel Müdürü Sayın Ali Fuat Taşkesenlioğlu Bey’e teşekkürlerimi sunuyorum. İmzaladığımız bu protokol sayesinde KOBİ’lerimiz için üniversite olarak enerji verimliliği etüt çalışmaları gerçekleştirecek ve danışmanlık hizmetleri sunacağız. Böylece, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) tarafından ülkemiz için belirlenen ve öncelikli bilimsel ve teknolojik alanlar içinde yer alan ‘Enerji Verimliliği’ konusunda kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneğini sunacağımıza inanıyoruz.”

TAŞKESENLİOĞLU; “59 MİLYO EURO KREDİ KULLANDIRDIK”

Halkbank’ın KOBİ’lerin enerji verimliliği yatırımlarına verdiği desteği KOBİ’lere Enerji Verimliliği Check-Up Protokolü’yle bir adım ileri taşımayı hedeflediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise Fransız Kalkınma Ajansı ile imzaladığımız Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kredi Anlaşması kapsamında bugüne kadar toplam 59 milyon Euro kredi kullandırdıklarını açıkladı. Genel Müdür Taşkesenlioğlu; “Enerji verimliliği konusunda faaliyetlerimiz sadece kredilendirme faaliyetleri ile sınırlı değil, danışmanlık misyonumuzu sürdürmeyi de çok önemsiyoruz. İmzaladığımız bu protokol kapsamında enerji verimliliği alanında ücretsiz danışmanlık programları düzenleyeceğiz. Enerji verimliliği alanında yaptığımız çalışmaları aynı zamanda sosyal sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyor ve çalışmalarımıza ayrıca ağırlık veriyoruz” dedi.

            Törende daha sonra taraflar protokole imza attı. Ardından, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik taraflara plaket takdim etti. ETSO’daki törene, Halkbank Genel Müdür Yardımcılar, daire başkanları, Halkbank Bölge Koordinatörü Mücahit Yıldırım, şube müdürleri ve ETSO Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

10 KOBİ’NİN ENERJİ PERSPEKTİFİ İNCELENECEK

Başta Organize Sanayi Bölgelerinde olmak üzere enerji verimliliği alanında gerçekleştirilecek danışmanlık programları Erzurum’daki Organize Sanayi Bölgelerinde yerleşik KOBİ’ler için düzenlenecek. Program, ETSO bünyesindeki tüm üyelerin davet edileceği 1 günlük lansman toplantısı şeklinde gerçekleştirilecek.

Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümleri tarafından, ısı yalıtımı, fırın, kazan, buhar, kurutma, ısıtma, soğutma, havalandırma, basınçlı hava, motor, elektrik, aydınlatma ve benzeri sistemler göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılacak. Sonrasında toplantıya katılan yaklaşık 10 firmaya, öğretim elemanları tarafından ücretsiz olarak firmaların kapasitelerini, kurulu güçlerini ve genel enerji perspektiflerini içeren bir rapor hazırlanacak.

 

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

bahis siteleri