logo

HAS DADAŞ TUNCER AKTAŞ


Erdal Güzel
erdalguzel@hotmail.com

 

Hüzün ayı sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Karamsar hava içimizi daraltıyor.
Bu gün hava yağışlı. Sanki de şehirde bir matem havası var. Yağan yağmur, evladını kaybeden bir babanın gözyaşlarını hatırlatıyor.
Ağaçlarda kalan son yapraklar uçuşarak toprağa düşerken ,sanki de “topraktan geldik, toprağa döneceğiz” mesajını veriyor.
Düşen yapraklar ,sönen yıldızlar gibi sırası gelen insanlarda hayat sahnesinden bir bir çekiliyor.
Bu gün sahne-i ömürden çekilenlerden biri, yakından tanıdığımız sevdiğimiz ,saygı duyduğumuz ağabeyimiz Tuncer Aktaş’dı.
Siyasetçi, eğitimci ve hukukçu kimliği ile Erzurum’un aydınlık yüzlerinden biri olan Tuncer Aktaş, ilkeli, erdemli anlamlı bir hayat yaşadı.
Çalışkanlığı, dürüstlüğü, ahlakı, ağır başlılığı ile ideal bir kişilik olan Tuncer Aktaş ,her kesim tarafından beğenilen ,takdir edilen ve hakkında övgü ile bahsedilen hoş bir insandı.
O. Cumhuriyetin değerlerine sıkı sıkıya bağlı ,iyi bir yurttaş, mükemmel bir aile reisi, güvenilir bir dost ,ülkesine aşık, numune-i misal bir kişilikti.
Kul hakkından korktu, devlet malından uzak durdu, aldatmadı, yetim hakkı yemedi, dosdoğru bir hayat yaşamaya özen gösterdi. Sevildi ,sayıldı, gönüllerde yer buldu.
Cumhuriyet düşmanlarıyla, dini ticarete ve siyasete alet edenlerle, devleti hortumlayanlarla, riyakarlarla , dalkavuklarla, bağnazlarla, ham yobazlarla ,milletinin değerlerini hafife alanlarla hiç arası olmadı.
Haksızlık karşısında hep haktan yana oldu. İlkeli duruşundan asla taviz vermedi. Onurlu ve haysiyetli bir hayatı tercih etti, öyle yaşadı ve öylece bu fani dünyadan ayrıldı.
Sorumluluk duygusu yüksek biriydi. Ülke sorunlarını ve şehrin sıkıntılarını dert edip, çözüm arayanlardandı.
Bundan dolayıdır ki kimi zaman siyaset sahnesinde oldu, kimi zaman köşe yazarlığı yaptı, kimi zaman muhtelif dergilerde makaleler yazdı, kimi zaman sivil toplum kuruluşlarında görev aldı.
Erzurum, değerini bilemediği, kıymetini anlayamadığı bir değerini kaybetti. Dadaşlar , Ahlak, fazilet, dürüstlük, çalışkanlık, liyakat ve nitelik gibi kavramları şahsında taşıyan bu evladından siyasette faydalanamadı. Onu hak ettiği makam ve mevkilere taşıyamadı.
Meslek etiğine son derece bağlı, hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığı ilkesinin yılmaz savunucusuydu.
Sağ düşüncenin hakim olduğu şehrinde, sosyal demokrat olmanın zorluğunu yaşamasına rağmen ,ilkeli ve dürüst kişiliği ile her türlü kesimden saygı gördü.
Uzun yıllardan beri sağlık sorunlarıyla uğraşıyordu. Buna rağmen hayattan kopmadı, işini layıkıyla yaptı, ülke meseleleriyle yakından ilgilendi.
Para ve makam hırsı içerisinde olmadı. Sade, namuslu ve düzgün bir hayat yaşadı. Bir birinden kıymetli evlatlar yetiştirdi.
Her fani gibi o da bu dünya üzerinden geçti ve ait olduğu vatan-i aslisine döndü.
Gök kubbede hoş bir sada bırakan bu güzel insanın cenazesinde, olumsuz havaya rağmen büyük bir kalabalığın olması son derece anlamlıydı ve onun gönüllerin adamı olduğunun göstergesiydi.
Gönül rahatlığı ile tabutunun altına girdiğimiz, her zerresine kadar varsa hakkımızı helal ettiğimiz bu harika insanı, son yolculuğuna uğurlayıp dönerken, şehrin ona karşı bir mahcubiyet içerisinde bulunduğunu hissettik diyebilirim.
Yolun açık olsun has dadaş, vefalı dost, güzel insan. seni özleyeceğiz ve kalplerimizde sonsuza dek yaşatacağız. Makamın cennet olsun.
Erdal Güzel /25/10/2018

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABD’ye güven olmaz…

  09 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İki üç Pkk'lı teröristin başına güya ödül koyup. 'Bak pkk'nın üstünü çizdim.' diyip. Diğer yandan Fırat'ın doğusun da Ypg-Pyd ikilisiyle iş yapmaya. Onlara silah, teçhizat, para ve eğitim vermeye devam ediyor... Türkiye'yi oyalıyorlar resmen... Artık anlaşılmıştır ki. ABD. Fırat'ın doğusundan. Hakkari'ye kadar olan bölgede İsrail destekli bir uydu Devlet kurmakta. Ve; Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini mahvetmekte kararlı. Bölgeyi bir ateş topuna çevirecekler. Bu anlamda. Türkiye'yi pkk üzerinden, yöneticilerin başına...
 • MEMLEKET UZAKTAN SEVİLİR Mİ ?

  02 Kasım 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    İstanbul’da kurulan Erzurum Konfederasyonu  (ERKON)   Erzurum’da tanıtım çalışmalarına başladı.  Konfederasyon yöneticileri kent ziyaretleri kapsamımda Erzurum basınıyla buluştu. Söz konusu toplantıya katılma fırsatı buldum. Yıllarca kenti yazan ve  bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak, sivil toplum kuruluşlarının  çalışmaları  her fırsatta ilgimi çeken konular olmuştur. Sivil inisiyatif kentlerin ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahip. Erzurum   Konfederasyon  Başkan Yardımcısı Mustafa Macit , kent adına...
 • HAS DADAŞ TUNCER AKTAŞ

  29 Ekim 2018 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Hüzün ayı sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Karamsar hava içimizi daraltıyor. Bu gün hava yağışlı. Sanki de şehirde bir matem havası var. Yağan yağmur, evladını kaybeden bir babanın gözyaşlarını hatırlatıyor. Ağaçlarda kalan son yapraklar uçuşarak toprağa düşerken ,sanki de “topraktan geldik, toprağa döneceğiz” mesajını veriyor. Düşen yapraklar ,sönen yıldızlar gibi sırası gelen insanlarda hayat sahnesinden bir bir çekiliyor. Bu gün sahne-i ömürden çekilenlerden biri, yakından tanıdığımız sevdiğimiz ,saygı duyduğumuz ağabeyimiz ...
 • OYNATMAYA AZ KALDI DOKTORUM NERDE!

  16 Ekim 2018 Tüm Manşetler, yazarlar

  Kimi susar sabrını gösterir, kimi susar işini yürütür. Yürek sahibinin kiralık sevdası, bir bardak çayda boğulan vefadır. Ağlayarak öksüren yere salya bırakır. Takkesi ve sarığı kendinden önce gidenlerin elleri öpülüyorsa; Ezber edenlerin toplanma yeri kahvehaneler olursa, sözün bittiği yerdeyiz.. Semalarımızda döviz ve altın kanat çırparak bir yükselip bir alçalırken, petrol, doğalgaz, elektrik, gıda maddelerine zamlar yağarken; Oynatmaya az kaldı doktorum nerde? Resmi enflasyon %25, halkın enflasyonu %50, işsizlik oranı %11, bank...