logo

HAS DADAŞ TUNCER AKTAŞ


Erdal Güzel
erdalguzel@hotmail.com

 

Hüzün ayı sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Karamsar hava içimizi daraltıyor.
Bu gün hava yağışlı. Sanki de şehirde bir matem havası var. Yağan yağmur, evladını kaybeden bir babanın gözyaşlarını hatırlatıyor.
Ağaçlarda kalan son yapraklar uçuşarak toprağa düşerken ,sanki de “topraktan geldik, toprağa döneceğiz” mesajını veriyor.
Düşen yapraklar ,sönen yıldızlar gibi sırası gelen insanlarda hayat sahnesinden bir bir çekiliyor.
Bu gün sahne-i ömürden çekilenlerden biri, yakından tanıdığımız sevdiğimiz ,saygı duyduğumuz ağabeyimiz Tuncer Aktaş’dı.
Siyasetçi, eğitimci ve hukukçu kimliği ile Erzurum’un aydınlık yüzlerinden biri olan Tuncer Aktaş, ilkeli, erdemli anlamlı bir hayat yaşadı.
Çalışkanlığı, dürüstlüğü, ahlakı, ağır başlılığı ile ideal bir kişilik olan Tuncer Aktaş ,her kesim tarafından beğenilen ,takdir edilen ve hakkında övgü ile bahsedilen hoş bir insandı.
O. Cumhuriyetin değerlerine sıkı sıkıya bağlı ,iyi bir yurttaş, mükemmel bir aile reisi, güvenilir bir dost ,ülkesine aşık, numune-i misal bir kişilikti.
Kul hakkından korktu, devlet malından uzak durdu, aldatmadı, yetim hakkı yemedi, dosdoğru bir hayat yaşamaya özen gösterdi. Sevildi ,sayıldı, gönüllerde yer buldu.
Cumhuriyet düşmanlarıyla, dini ticarete ve siyasete alet edenlerle, devleti hortumlayanlarla, riyakarlarla , dalkavuklarla, bağnazlarla, ham yobazlarla ,milletinin değerlerini hafife alanlarla hiç arası olmadı.
Haksızlık karşısında hep haktan yana oldu. İlkeli duruşundan asla taviz vermedi. Onurlu ve haysiyetli bir hayatı tercih etti, öyle yaşadı ve öylece bu fani dünyadan ayrıldı.
Sorumluluk duygusu yüksek biriydi. Ülke sorunlarını ve şehrin sıkıntılarını dert edip, çözüm arayanlardandı.
Bundan dolayıdır ki kimi zaman siyaset sahnesinde oldu, kimi zaman köşe yazarlığı yaptı, kimi zaman muhtelif dergilerde makaleler yazdı, kimi zaman sivil toplum kuruluşlarında görev aldı.
Erzurum, değerini bilemediği, kıymetini anlayamadığı bir değerini kaybetti. Dadaşlar , Ahlak, fazilet, dürüstlük, çalışkanlık, liyakat ve nitelik gibi kavramları şahsında taşıyan bu evladından siyasette faydalanamadı. Onu hak ettiği makam ve mevkilere taşıyamadı.
Meslek etiğine son derece bağlı, hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığı ilkesinin yılmaz savunucusuydu.
Sağ düşüncenin hakim olduğu şehrinde, sosyal demokrat olmanın zorluğunu yaşamasına rağmen ,ilkeli ve dürüst kişiliği ile her türlü kesimden saygı gördü.
Uzun yıllardan beri sağlık sorunlarıyla uğraşıyordu. Buna rağmen hayattan kopmadı, işini layıkıyla yaptı, ülke meseleleriyle yakından ilgilendi.
Para ve makam hırsı içerisinde olmadı. Sade, namuslu ve düzgün bir hayat yaşadı. Bir birinden kıymetli evlatlar yetiştirdi.
Her fani gibi o da bu dünya üzerinden geçti ve ait olduğu vatan-i aslisine döndü.
Gök kubbede hoş bir sada bırakan bu güzel insanın cenazesinde, olumsuz havaya rağmen büyük bir kalabalığın olması son derece anlamlıydı ve onun gönüllerin adamı olduğunun göstergesiydi.
Gönül rahatlığı ile tabutunun altına girdiğimiz, her zerresine kadar varsa hakkımızı helal ettiğimiz bu harika insanı, son yolculuğuna uğurlayıp dönerken, şehrin ona karşı bir mahcubiyet içerisinde bulunduğunu hissettik diyebilirim.
Yolun açık olsun has dadaş, vefalı dost, güzel insan. seni özleyeceğiz ve kalplerimizde sonsuza dek yaşatacağız. Makamın cennet olsun.
Erdal Güzel /25/10/2018

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MİLLİ EGEMENLİK VE 23 NİSAN COŞKUSU

  23 Nisan 2020 Tüm Manşetler, yazarlar

  Tarihçi Kübra ÖZDEMİR’in yazısı Bugün günlerden  23 Nisan. Bundan tam yüz yıl önce’’ Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözü ile  milletegemenliğine dayalı  Türk  Devleti’nin  kuruluşu ve kurtuluşunun  temelleri atılmıştır. Meclisin açılışında  öncü rol oynayan Mustafa Kemal  19 mayıs 1919 da samsun ‘a  ayak basarak ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlar ile  ulus egemenliğinin yine ulusun sağlayacağını ortaya koymuştur. ‘ Tek bir egemenlik vardır  o da ulus egemenliğidir ‘ anlayışıyl...
 • MİLLİ MÜCADELE KENTİNİN GURUR GÜNÜ

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI   Türk tarihinde önemli bir yer edinen dadaşlar diyarı Erzurum 1. Dünya savaşı sırasında çok büyük acılara sahne olmuştur.  Bu süreçte insanlık tarihinde eşine rastlanılmayan vahşet ve katliama karşı milli bir şuur oluşmuş ve Erzurum kahramanlık destanı yazmıştır. Hınçak Taşlak Ermeni çetelerinin katliamına rağmen Erzurum halkı vatan, millet, bayrak sevgisini kaybetmemiş yaşlısı,  genci,  kadını,  erkeği,  milli birlik ve beraberlik anlayışıyla mücadelesini sürdürmüştür. 1917 yılında Rusya da...
 • ÇANAKKALE DESTANI

  07 Nisan 2020 yazarlar

  TARİHÇİ KÜBRA ÖZDEMİR’İN YAZISI…. Çanakkale içinde aynalı çarşı Ana    ben   gidiyom   düşmana  karşı Of  gençliğim eyvah… Şair   bu   dizelerle  anlatıyor,   Çanakkale destanının ne kadar anlam yüklü  olduğunu  ve kelimelerin  kifayesiz kaldığını. Tarihin  en büyük ve gerçek  savaşlarından  birisidir  Çanakkale .  Kürdü ,  Türk’ü,  Lazı,   çerkezi   vatanın kurtarılması  için tek yürekti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105’inci yıl dönümünde kefensiz yatan kahramanlarımızı kaleme almak istiyorum…. ...
 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
bahis siteleri