logo

17 Nisan 2015

HAYVAN SEVERLERE EĞİTİM SEMİNERİ

HAIVAN

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından, ev ve süs hayvanı satışı yapanlara ve yerel hayvan koruma görevlilerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı Veteriner Hekimler tarafından, Belediye Encümen salonunda gerçekleştirilen 2 günlük eğitim programında, ev ve süs hayvanı satışı yapanlara ve yerel hayvan koruma görevlilerine; hayvan ekolojisi, hayvan davranışı, hayvan bakımı-beslenmesi, hasta hayvanların tanınması, sahiplendirme, kısırlaştırma, ev ve süs hayvanlarının davranışı, ekolojisi, işaretlenmesi ve bakımı, viral enfeksiyonlar ile hayvanlarda sağlık koruma ve aşılama bilgileri, ev ve süs hayvanlarının korunmasına dair 5199 sayılı kanun ve yönetmelik, ev ve süs hayvanları satış, barınma ve eğitim yerlerinin kuruluş, açılış, ruhsat, çalışma ve denetleme yönetmeliği konuları anlatıldı.
Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Durak Bulut, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, hayatımızın bir parçası olan hayvanların bakımının önemine dikkat çekerek, “Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak, tüm canlıların yaşam hakkına saygımız var. Bu eğitim programı bu anlayışımız doğrultusunda gelişmiş bir hizmettir. Bu eğitimin verilmesi, kanuni bir zorunluluğun dışında, bizim için başka bir anlam taşıyor. İnsan sağlığı, çevre sağlığı, yaşamımızın bir parçası olan hayvanların sağlığı bizim için önemli.” dedi.
En sağlıklı kent, en çevreci kent olmak için çalışmalarını sürdüren, Türkiye’nin en temiz suyunu sağlamak için çalışan bir Belediye olarak, tüm canlıların yaşam haklarını gözeterek hareket ettiklerini belirten Bulut, “Bu sebeple hayvanların da bakımı, beslenmesi onların da sağlıklı şekilde hayatımızda yer alması için böylesi bir programı ortaya koyduk. Burada edindiğiniz bilgiler ışığında toplumu konuya ilişkin bilgilendirme görevi artık sizin. Ev ve süs hayvanı satışı yapan işyeri sahipleri ve yerel hayvan koruma görevlileri sizler evcil hayvanların satışını yaptıktan sonra o hayvanları edinenlere doğru bilgiler aktaracaksınız.” şeklinde konuştu.
Yerel hayvan koruma görevlilerine yönelik eğitim seminerine 24, ev ve süs hayvanı satışı yapan işyeri sahiplerine yönelik eğitim seminerine ise 18 kursiyer katılarak, sertifika almaya hak kazandı. Seminere katılan kursiyerlerin sertifikaları Daire Başkanı Durak Bulut ve eğitimleri veren veteriner hekimler tarafından verildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

bahis siteleri