logo

30 Temmuz 2018

‘’ HER ÇOCUĞUN BİR AİLESİ OLMALIDIR’’

Image

 

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile İl Müdürlüğü koruyucu aile birimine görevli sosyal çalışmacı Abdullah Can,  TRT Erzurum Radyosuna konu olarak koruyucu aile konusunda bilgi verdi.

Can,  Erzurum’da 43 koruyucu ailenin yanında 53 çocuğun kaldığını anımsatarak, koruyucu ailelerin çocukların hayatını değiştirdiğini belirterek, ‘’Her çocuğun bir ailesi olmalıdır’’ dedi.

Can,  geçen yıl 43 çocuğun koruyucu ailelerin yanında kaldığını belirterek, bu yıl bu rakamın 53’e yükseldiğini hatırlattı.
Erzurum’da koruyucu aile sayısını artırma konusundaki çalışmalara yoğunlaştıklarını belirten Can” Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir. Her çocuğun bir ailesi olmalıdır. Bu konudaki farkındalığı artırmak için çalışmalar yapıyoruz “dedi.
Can, İl Müdürlüğü olarak çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde sıcak bir aile ortamı oluşturmak amaçladıklarını ifade etti.
Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanın altını çizen Can “Kuşkusuz anne babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bizlerde koruyucu aile olmak isteyen kişilere gerekli prosedürleri uygulayarak, uygun profilde olanlara bu önemli sorumluluğu veriyoruz  ” açıklamalarında bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

bahis siteleri Betboo giriş