logo

HER DERDE DEVA KİŞNİŞ!

 

Halk arasında aş otu diye tanımlanan kişniş, anayurdu Akdeniz havzası olmasına rağmen ülkemizde Konya, Isparta, Burdur yörelerinde yaygın olarak yetiştirilmekte. Yetkililer, bu bitkinin eski yazıtlarda da sağlığa ola faydasından bahsedildiğine değindi.

HER YERDE YETİŞEBİLİYOR

Halk arasında aş otu olarak ta bilinen Kişniş, maydanozgil familyasından. Kişniş 30-80 cm boyunda genellikle bir yıllık bir bitkisidir. Bitkinin tamamı kendine has bir kokuya sahiptir. Anayurdu Akdeniz havzası olan Kişniş , günümüzde birçok yerde yetişmekte. Ülkemizde yabani bitki ya da kültür bitkisi olarak yetişmektedir. Özellikle Konya, Burdur, Isparta yörelerinde kişniş yaygın olarak yetiştirilir.  Bol güneşli yerleri ve hafif toprakları seven kişniş bitkisinin tohumları sonbaharda ekilerek çoğaltılır. Uzmanlar, eski Mısır papirüsleri kişnişin, Çince ve Sanskritçe metinlerde sağlığa yararlı etkilerinden övgüyle söz edildiğini ifade etti. Kişniş’in geçmişten günümüze kadar bilinen tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir; tohumlarının içerdiği yağlar mideyi uyarır, iştahı açar, sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığa iyi gelir. Mide ve bağırsaklar oluşan gazı söktürür. Aniden başlayan mide ve karın ağrılarını bastırır. Kişniş’in hafif yatıştırıcı etkisi vardır. Bunun yanı sıra kişniş(aş otu) mikrop kırıcı etkiler de taşımakta.

ERZURUM YÖRESİNDE SALAMURASI YAPILIR

Kişniş bitkisi kalbi korur, metabolik sendromu düzenler. Yetkililer,  meme kanserinden kolon kanserine kadar pek çok hastalığa karşı olumlu etkisi olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bir bitki olduğuna değindi. Kişniş çayı ise, sindirime yardımcı olarak, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan bir bitkidir. Kişniş tohumları pastacılıkta, baharat olarak bazı çorba ile yemeklerin hazırlanmasında kullanılır. Buna ek olarak ta kişniş şekerinin yapımında tercih edilir. Kimi yerlerde bitkinin körpe yaprakları salata ve güveçte pişen yemeklere katılır. Ayrıca gövde ve kökü de sebze gibi pişirilip yenir. Erzurum yöresinde kış mevsiminde tüketilmek üzere salamurası yapılır. Batı Avrupa’da çorba ve salatalara katılarak tüketilmekte.

Kaynak : Yemek Tarifleri 

 

 

Kisnis (1)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

Betboo giriş