logo

I. ULUSAL BİTKİ FİZYOLOJİSİ SEMPOZYUMU

 

I.ULUSALAtatürk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen I. Ulusal Bitki Fizyolojisi Sempozyumu Doğu Anadolu’muzun tarih kokan şehri Erzurum’da başladı.
Ata Teknokent bünyesinde bulunan konferans salonunda başlayan sempozyuma Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İrfan Küfrevioğlu, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Onganer, K.K.E.F. Dekanı Ali Yıldırım, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Totik, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertan Yıldırım, Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ökkeş Atıcı ve Türkiye’nin birçok üniversitesinden 100’ün üzerinde alanında uzman akademisyen katıldı.
Düzenleme Kurulu Başkanlığını Doç. Dr. Serkan Erdal’ın üstlendiği I. Ulusal Bitki Fizyolojisi Sempozyumu’nda bitkilerin çimlenme aşamasından çiçeklenme ve tohum oluşumu aşamasına kadar, tüm büyüme ve gelişme evrelerinde oluşan fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler düzeylerde meydana gelen değişimler üzerine yapılmış bilimsel nitelikli bütün araştırmalar değerlendirilerek sözlü anlatım yoluyla katılımcılara aktarılacak.
I.Ulusal Bitki Fizyolojisi Sempozyumu hakkında açıklama yapan Doç. Dr. Serkan Erdal, son yıllarda gerçekleştirilen gerek ulusal gerekse uluslararası düzeydeki kongre ve sempozyumların giderek spesifikleşmekte olduğunu ve aynı alanda çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek onlara hem birbirlerini tanıma fırsatı hem de yaptıkları çalışmaları paylaşma imkânı sunduğunu belirtti. Ülkemizdeki bitki fizyologları ve bu alanda çalışan bilim insanları olarak bir araya gelebilmek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olabilmek ve çeşitli konularda fikir alış-verişinde bulunabilmek amacı ile “I. Ulusal Bitki Fizyolojisi Sempozyumu” nu hayata geçirmenin heyecanı içerisinde olduklarını ekledi. Ayrıca, düzenlenecek olan sempozyum süresince Atatürk Üniversite’sinin sahip olduğu “yaşayan kampüs” özelliği sayesinde, özellikle genç katılımcılar başta olmak üzere tüm katılımcılara kolay ulaşımlı, zengin sosyal programlı ve ekonomik bir sempozyum sunmayı arzuladıklarını belirtti.
Doç. Dr. Serkan Erdal ayrıca dünyaca ünlü bilimsel dergilerde editörlük yapan İtalya Bari Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mario De Tullio ve Almanya Justus-Liebig Üniversitesi’den Prof. Dr. Sven Schubert’in de bitki fizyolojisi konusunda Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarıyla tanışmak ve ortak bilimsel projelere zemin hazırlamak amacı ile aralarında bulunduklarını ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?

bahis siteleri