logo

06 Nisan 2015

İRAN’IN URMİYE HEYETİ ERZURUM’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

URMİ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in daveti üzerine, İran’ın Urmiye Büyükşehir Belediye Başkanı Muhammed Hazretpur ile Belediye Meclis üyeleri ve yöneticilerinden oluşan 30 kişilik heyet, ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalamak, Palandöken Kayak Merkezi, kış sporları tesisleri ve alışveriş merkezlerin de incelemelerde bulunmak üzere Erzurum’a geldi.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci tarafından Ağrı Gürbulak sınır kapısında karşılanan Urmiye heyetine, Cuma günü akşam saatlerinde kara yoluyla Erzurum’a ulaştı. Heyete, Abdurrahman Gazi Türbesi’ndeki Divan-ı Gazi Restoran’da geleneksel Erzurum yemekleri ikram edildi. Burada bir konuşma yapan Genel Sekreter Kiremitci, Başkan Sekmen’in il dışında bulunduğunu ifade ederek, ” Hem Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen, hem de kendi adıma sizlere hoş geldiniz diyorum ve Başkanımızın selamlarını iletiyorum.” dedi.
Urmiye ile ‘Kardeş Şehir’ görüşmelerinin bu ziyaretle fiilen imza altına alınacak olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Genel Sekreter Kiremitci, “Türkiye, sınır komşumuz İran ile ticari ve turizm ilişkilerini geliştirmek istiyor. İran’ın Urmiye şehrinden gelen misafirlerimiz, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki kayak tesislerimizi, kış sporları tesislerimizi, Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ni, alışveriş merkezlerimizi, tarihi ve turistlik mekanlarımız görmek istiyorlar. Bizde kendilerine eşlik ederek buraları gezdireceğiz ve akabinde ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalayacağız.” şeklinde konuştu.
Urmiye Büyükşehir Belediye Başkanı Hazretpur’da konuşmasında, Belediye Meclisi üyeleri ve yöneticilerinden oluşan 30 kişilik heyetle, Erzurum’a ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalamak, Palandöken Kayak Merkezi’nde, kış sporları tesislerinde, alışveriş merkezlerinde incelemelerde bulunmak ayrıca tarihi ve turistlik mekanları gezmek için geldiklerini belirterek, “Erzurum’da bulunmaktan çok mutluyuz. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen’e ve Genel Sekreter Sayın Ali Rıza Kiremitci’ye bizi Erzurum’a davet ettikleri için çok teşekkür ediyoruz. İki Müslüman ve kardeş ülkenin kardeş şehirleri olarak, ticari, turizm, kültürel ve sportif ilişkileri geliştirmek istiyoruz. ‘Kardeş Şehir’ protokolünü imzalayarak, sık sık karşılıklı ziyaretlerde bulunacak, Urmiye ve Erzurum arasındaki ilişkileri daha da geliştireceğiz.” diye konuştu.
Palandöken Kayak Merkezindeki Polat Otelde konaklayan Urmiye Büyükşehir Belediyesi heyetine, Cumartesi günü kahvaltıdan sonra, Erzurum’un Farsça seslendirilen tanıtım filmi izlettirildi. Daha sonra Urmiye heyeti, Genel Sekreter Sayın Ali Rıza Kiremitci eşliğinde, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki kayak tesisleri, kış sporları tesisleri, Yüksek İrtifa Kamp Merkezi, alışveriş merkezleri ile tarihi ve turistlik mekanları gezerek incelemelerde bulundu.
Akşam’da, Palandöken Kayak Merkezindeki Polat Otelde düzenlenen törenle, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile Urmiye Büyükşehir Belediye Başkanı Muhammed Hazretpur, karşılıklı olarak ’Kardeş Şehir’ protokollerini imzaladılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

bahis siteleri