logo

23 Ocak 2015

İZMİR’DE ERDOĞAN’A HAKARET DAVASI SONUÇLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde İzmir’de miting alanına gelirken, yaptığı “el hareketiyle” Erdoğan’a hakarette bulunduğu iddia edilen sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

İzmir 28. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya “hakaret” suçlamasıyla 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istenen tutuksuz sanık Kamuran Bedir katıldı.

Hakim Sevgi Türer, bir önceki celse dinlenilmesine karar verilen tanık Fatma Zehra Doğan’ın adresinde bulunamadığını, bu yüzden ifadesine başvurulmasından vazgeçilmesine, Doğan’ın soruşturma aşamasında verdiği ifadenin istenmesine hükmetti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sanık hakkında yürütülen disiplin soruşturması dosyasındaki fotoğrafların ve belgelerin birer örneğinin mahkemeye ulaşarak dosyaya konulduğunu belirten hakim, Bedir’e bu konularda bir diyeceğinin olup olmadığını sordu.

Kamuran Bedir, tanıkla ilgili bir diyeceği olmadığını belirterek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen dosyada bir sonucun olup olmadığını sordu.

Hakim Sevgi Türer, bu konuda bir sonuç belirtilmediğini aktardı.

354 GÜN HAPİS CEZASI

Sanık Bedir, soruşturmayı yürüten İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müfettişi Sadık Uçar’ın raporunu hazırlayıp, bir üst kurula gönderdiğini, davada beraatini talep ettiğini söyledi.

PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Hakim, “hakaret” suçunu işlediği sabit olduğu gerekçesiyle sanık Kamuran Bedir’e TCK 125. maddesi kapsamında önce 354 gün hapis cezası verdi, ardından bu cezayı 7 bin 80 lira adli para cezasına çevirdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Hakim Türer, ayrıca Bedir’in ceza alması nedeniyle davacı tarafın avukatlık ücreti olan bin 500 lira ile 166 lira tutarındaki mahkeme masrafını ödemesine karar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde, 16 Mart tarihinde, İzmir’de düzenlenen mitingteki konuşmasında da bahsettiği olayda, polisler tarafından “devlet büyüklerine hakaret” iddiasıyla gözaltına alınan Kamuran Bedir’in Kantar Karakolu’nda ifadesi alınmıştı.

 

Kaynak: ensonhaber.com
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

bahis siteleri Betboo giriş