logo

07 Ağustos 2014

KAÇAK SİGARA TACİRLERİ ERZURUM’U MESKEN TUTTU !

bakkallar

Erzurum’da her geçen gün artan kaçak sigara satışları, birçok olumsuzluğu beraberinde getirirken, konuyla ilgi cezaların yetersiz olması, esnafı isyan ettiriyor.
Erzurum Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanı Ağa Güzelsoylar, Erzurum’da kaçak sigara konusunda gereken duyarlılığın gösterilmesini istedi.
Güzelsoylar, sorunun yüzeysel bir şekilde geçiştirildiğini belirterek, şunları söyledi:
‘’Gün geçmiyor ki sigara kaçakçıları türlü türlü yollara başvurup binlerce paket sigarayı Erzurum’a getirip satmasın.Geçen hafta yayımlanan bir habere göre Erzurum Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmada; yol kenarında beklemekte olan şüpheli bir araçta yapılan aramada üzeri battaniye ile örtülü aracın arka koltuk ve bagaj kısmından toplam 7 bin paket kaçak sigara ele geçirilmiş. Geçtiğimiz aylarda basına yansıyan haberlerde, gerçekleşen bir yol kontrolü sırasında bir kamyonda yapılan aramada ise hurma kolilerine saklanmış 115 bin paket kaçak sigara yakalanmıştı. Her gün bunun gibi birçok haber basına yansıyor’’
Kaçak sigara sorununun Türkiye genelinde bir sorun olduğunu belirten Güzelsoylar, şöyle devam etti:
‘’ Araştırma sonuçları, ülkemizde satılan her 5 sigaradan birinin kaçak olduğunu gösteriyor. İlimizde ise bu oranın yüzde 40’tan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bütün kaçak ürünler gibi, kaçak sigara satışı da en çok dürüst esnafı vuruyor. Son yıllarda giderek artan kaçak sigara ticareti karşısında esnaf ne yapacağını şaşırmış durumda. Kaçak sigara ticaretindeki bu tırmanış karşısında çaresiz kalan esnaf; “Sokakta ruhsatsız şekilde, vergi ödemeden, çoluk çocuk demeden kaçak sigara satılıyor. Ben sokak tablacısı ile nasıl başa çıkayım? Kazancımı nasıl koruyayım? Kaçakçılık yüzünden her yıl gelirim azalıyor.” diyerek serzenişte bulunan esnafın tüm arzusu; kaçak sigarayla mücadelenin devam etmesi ve özellikle şehir merkezlerinde yer etmiş kaçak sigara satıcılara karşı alınan önlemlerin artırılmasıdır’’
Alo 136 ihbar hattına konuyla ilgi verileceğini belirten Güzelsoylar, ‘’ Erzurum esnafını adeta iflasın eşiğine getiren bu sorunun çözümü, hem sınır kontrollerinin hem de yurtiçinde denetimlerin artmasında yatıyor. Umarız kararlılıkla sürdürülen kaçak sigara ticaretiyle mücadele olumlu sonuçlar verir’’dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

bahis siteleri