logo

07 Haziran 2017

ŞEHİT AİLELERİNE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

DSC_0697

HABER/FOTOĞRAF: Gamze İSPİRLİ

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Erzurum İl Temsilciliğince şehit aileleri ve devlet korumasındaki çocuklara iftar programı düzenlendi.

Müceldili Konağında  düzenlenen İftar programına Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,  Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürü Cemil İlbaş, KADEM Erzurum İl Temsilcisi Avukat Fatime Paksoy Alkan , kamu kurum temsilcileri, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz,  sivil toplum kuruluş temsilcileri, şehit yakınları ve devlet korumasındaki çocuklar katıldı.

Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasını yapan  KADEM Erzurum İl Temsilcisi Alkan  ramazan ayının manevi önemine değinerek, organizasyonun hazırlanmasına katkı sağlayan  Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen’e teşekkür etti.

Alkan,  şehitliğin önemine değinerek şunları söyledi:

‘’ Şehit aileleri bugünün özel konuğudur. Şunu bilmenizi istiyorum şehitler bizim göz bebeğimiz, bunu bir kez daha 15 Temmuzda da anladık,   canların hep hazır olduğunu idrak ettik. Nene Hatunların hiç ölmediğini Erzurum gösterdi ve göstermeye devam edecek. Rabbim zor günler yaşatmasın bu ülkeye En güzel günler en huzur günler bizlerin olur inşallah. Bundan sonraki bütün organizasyonlarda da hep beraber olacağız’’

Erzurum Büyükşehir  Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Ramazan ayının önemine değinerek, şunları söyledi:

‘’Ramazan  öyle bir ay ki cennet kapılarının açıldığı cehennem kapılarının kapandığı bir ay. Bundan dolayıdır ki başka aylarda yapılan birçok olumsuzluklar asgariye iniyor. Evveli rahme, ortası mağfiret,  sonu kurtuluş olan böyle bir ayda gerek ailelerimiz gerek kurumlarımız, KADEM’in bu güzel davetinde bir arada bulunuyoruz.  Bu sofrada ülkemiz için canlarını veren şehit ailelerimiz var. Şehitler ölmez, şehitler yaşıyor.  Şehitlik böyle yüksek bir mertebe. Vatan,  uğrunda ölen varsa vatan oluyor’’

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu  ise zulüm altında inleyen İslam coğrafyasının sığınağının Anadolu insanları olduğunu söyledi.

Azizoğlu şehit aileleriyle aynı ortamı paylamaktan mutluluk duyduklarını belirterek,  şunları söyledi:

‘Ne mutlu  bize ki şehit aileleriyle birlikteyiz ve onların geride bıraktığı  mübarek insanlarla aynı sofrayı aynı lokmayı paylaşıyoruz. işte biz böyle bir milletiz, lokmamızı, paylaşırız acılarımızı da sevinçlerimizi de paylaşırız, bundan dolayı bütün dünya bizi parmakla gösteriyor.   Bu milleti parmakla gösteriyor. Nerde bir huzursuzluk, nerde bir olumsuzluk nerde bir, problem varsa bu olumsuzlukları yaşayanlar  bu büyük millette geliyor bizden yardım istiyor. Dünyanın yer yerinde yaşayan mağdur insanların sığındıkları yerde Anadolu ve Anadolu’nun içinde yaşayan güzel insanlar. Ne mutlu bize ki dünyaya böyle bir nam salmışız, dünya biz böyle tanımış, inşallah kıyamete kadar böyle gideriz.  Bugün sofralarımızda envai çeşit  güzel yiyecekler var, ama İslam coğrafyasında, Suriye’de Yemen de, Libya’da, Irak’ta,  Suriye’de Endonezya’da, uzak doğuda,  insanlarımız,  Müslümanlar Allah diye, peygamber diye, Kuran diye,  ezan diye namaz diye inliyorlar iftarlarını yapamıyorlar, zalimlerin zulmüyle inliyorlar.  Dua edelim ki bütün zulümler ortadan kalksın, dünyaya huzur ve barış gelsin, ,  işte o bayram bayram ola ki bütün dünyaya huzuru getire, barış getire, bu duygularla, kadir gecenizi bayramınızı kutluyor, bu bayramın ülkemize, milletimize ve Erzurum’umuza huzur, barış mutluk getirmesini yüce Mevla’dan diliyorum ’’ dedi.

Konuşmaların ardından Erzurum Müftüsü Hasan Hüsnü Sula’nın iftar duasıyla program sona erdi

DSC_0704

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty