logo

KARADAYI MAĞDURLARININ SESİNİ KİM DUYDU?


Gamze İspirli
gamzeispirli@hotmail.com

gamze

İş adamı Ahmet Metin Karadayı’nın yaptırdığı 2 bin konutluk New city projesinden daire alan ailelerin mağduriyeti Erzurum’un kanayan yarası haline geldi.
Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı olarak, mağdurlar sürekli olarak bize ulaşıyorlar…
Konuyla ilgili süreci yakından takip ediyorum..
Mağdurların tapusuz ve sağlam belgelerle konut alması başından beri eleştirdiğim konular içerisinde…
Konunun bu yönünü bir tarafa bırakırsak vatandaş gerçekten oldukça mağdur.
Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi önünde eylemcilerle bir süre konuşma imkanı buldum, orada yaşanan gerginliğe bire bir tanık oldum.
800TL maaşla, ev alma hayaliyle aylığının tamamını ödeyip, borçla yardımla yaşayanlar, eşinin altınlarını satıp, ev almaya koşanlar, emekli ikramiyesini konut alımına harcayanlar, daha bir çok örnek…
Çoğu dar gelirli ve umudu bir yuva sahibi olmak…
Üstelik vatandaş alamadığı konutun, ödemediği taksiti için sözleşme gereği icraya veriliyor.
Her birinin ayrı bir hikayesi var.
‘’Dünyada mekan, ahrette iman’’ mantığıyla vatandaş varını yoğunu bir yuva için harcamış..
Ortada ne ev var, ne de proje…
Canı yanan vatandaş artık patlama noktasına gelmiş, umudu meydanlara inmekte arıyor.
Pankartlar oldukça ilginçti, ‘’Gariban mağdurlar burada modern tefeciler nerede’’ ifadesi oldukça ilgimi çekti…
Firma sahibi Ahmet Metin Karadayı, ortalarda yok, kapısını çalanlara ise Erzurum Büyükşehir Belediyesine gitmesini öneriyor.
Böyle bir gerginlikte mağdurlar bir saat belediye binası önünde kendisine kapının açılmasını bekledi.
Yaşanan olumsuzluklara bir çözüm reçetesi aradı…
Devletin o sıcak yüzünü yanında görmek istedi…
Kapı açıldı, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen, hacca gittiği için Başkan Vekili Sayın Eyüp Tavlaşoğlu vatandaşı içeriyi aldı.
Üstelik canı yanan mağdurların attıkları ağır sloganlara rağmen…
İşte olması gereken bir davranış, ılımlı ve yapıcı bir yaklaşım bir idarecinin empati yapması ne kadar doğru bir yaklaşım..
Mağdurlar belediye içerisinde veryansın etmeye bağırıp çağırmaya devam ettiler, belediye içerisinde bazı kişiler, Başkan Tavlaşoğlu’nun bu yaklaşımını eleştirerek, mağdurları içeri almasına anlamsız tepkiler gösterdiler.
Sayın Tavlaşoğlu, halkın sorunlarını dikkate alan, halkın içinde deneyimli bir yönetici, vatandaşı dinledi sorunun çözülmesi için gereken girişimlerin devam ettiğini ifade etti.
Gazetecilerin ve halkın görüşlerine önem veren Tavlaşoğlu, ılımlı ve sağduyulu yaklaşımıyla orada olacak daha olumsuz olayları da engellemiş oldu.
Karadayı mağdurları bir açıklama, bir çözüm bekliyor.
Sosyolojik olayları yönetmek çok kolay bir durum değil, sağduyu ve iyi bir liderlik gerektirir, işte bu yaklaşımı Tavlaşoğlu sergiledi.
Karadayı mağdurlarının sesini önce Tavlaşoğlu, sonra Vali Altıparmak duydu…
Üstelik yaşanan bu olumsuzluklara tüm Erzurum tanık oldu….
İlk defa bu kadar gergin bir kalabalık vardı…
Süreç bu şekilde devam ettiği müddetçe istenmeyen olaylara tanık olabiliriz, Sayın Tavlaşoğlu ve Sayıni Altıparmak’tan sonra Sayın Sekmen’inde bu feveranı duymasını bekliyoruz.
Sayın Sekmen’in bu kronik soruna çözüm üreteceği inancındayım…
Bir formül bulunmalı, sermayenin ve kapitalizmin mağdur ettiği vatandaşa devlet elini uzatabilmelidir.
Çekişmeler ve sen ben kavgaları bir tarafa bırakılmalı, çözüm adına somut adımlar atılmalıdır.
Mağdurlar ise haklarını fikir birliği içerisinde toplu davalar açarak aramalı, sokaklara inmeyi çözüm yolu olarak tercih etmemelidir…

Gamze İSPİRLİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

#

KARADAYI MAĞDURLARININ SESİNİ KİM DUYDU?” için 1 yorum

 1. Gürhan Özorhan : diyor ki:

  Sayın İspirli, yüksek katlı binaların projelerinde yangın merdiveni yoksa, onay verenler çıkacak bir yangında toplu katliamlarada ortak olmaktır.Olay çok vahim daha nasıl izah edebilirim.Allah yardımcıları olsun.Güvendikleri dağlara kar yağmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DALGALANDIMDA DURULDUM!

  30 Ekim 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Cırcır konuşan bir Çinliyi dinleyerek Çince öğrenebilir mi insan. Hayatımı ve anılarımı montajlama hevesi içinde değilim.. Pişmanlıklarımı da; arkeolojik kazı yaparak çıkarmanın bana bir faydası, hatalarımdan ders çıkarmak olmasıdır. Her insan hayatının bir karışık kasedi vardır. Bu karışık kasette yıllarca siyaseti önlü arkalı çalıp dinledim. Çok geçte olsa dinlemeyi bırakmayı başardım.. Mutluluğum,cezvelerden kabarıp kabarıp boşalıyor fincanlara, höpürdete höpürdete yudumluyorum sabah kahvemi, elimde si...
 • Merak ediyorum…

  20 Eylül 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

    Annelere saygım sonsuz... Diyarbakır HDP İl Binası önünde şu an itibarıyla 43 aile dağda ki çocukları için eylem yapıyor. Bu çocukların bazıları 20 yıl. Bazıları 15 yıl. Kimi de 5 ila 10 yıldır dağda. Bu kadar uzun sürelerle dağda. Terör örgütü ile birlikte olmuş bu insanlar. İlla ki bir eyleme katılmışlardır. Ellerine asker, polis yada sivil kanı bulaşmıştır. Kim bilir kaç kişinin katili olmuşlardır... Şimdi, diyelim ki... PKK bu teröristlerin hepsini geri gönderdi. Ne olacak o zaman? Bu teröristlere nasıl bir işle...
 • Kim suçlu?!

  26 Ağustos 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Hayır! Hepimiz suçlu değiliz... Yıllardır insanımızı bilimsel çağdaş eğitimden, sanattan uzak tutmak için elinden geleni yapan. Toplumu gerici, çağ dışı yönelimlere. Cemaat, tarikat ve vakıflara ve onların yurtlarına mahkum eden. İnsanları zihnen Ortadoğululaştıran. Cahilleştirip, emperyalizme köle yapmaya çalışanlar suçlu! Toplumda ki bu değişim ve dönüşümden. Kadın cinayetlerinden. Çocuk tecavüzleri ve ölümlerinden. Doğa katliamından. Yerüstü ve yeraltı kaynaklarımızın yağmalanmasından. Hırsızlık, arsızlık ve adam kayırmac...
 • NİÇİN ADAY OLDUNUZ?

  02 Şubat 2019 Erzurum, Tüm Manşetler, yazarlar

  Erzurum’da yerel seçim süreci büyük bir ivme kazanırken,  siyasi partiler adaylarının hemen hemen tümünü belirledi. Farklı platformlarda çeşitli partilerin adaylarıyla karşılaşma imkânı buluyoruz. Belediye başkanlığı önemli bir görev, kentlerin gelişmesinde yerel idarelerin önemli bir yeri var. Yerel seçimlerde siyasi partilere tercihlerden çok adayların donanımları ve projelerine oy verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Donanımlı ve birikimli adayların, kendilerini çok iyi anlatması gerekiyor. Erzurum geçmişe göre daha iyi duru...
bahis siteleri