logo

08 Mayıs 2016

KARŞILIKSIZ SEVGİNİN KAYNAĞI ANNELERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN

Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi Abdullah Duman, Peygamber Efendimiz’in “Cennet anaların ayakları altındadır” sözünü hatırlatarak, “Karşılıksız sevginin kaynağı annelerimizin günü kutlu olsun” dedi.

Memur Sen Erzurum İl Temsilcisi Abdullah Duman ve Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, 8 Mart Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlandı. Mesajında annelerin bir gün değil her gün hatırlanması gerektiğini dile getiren Duman, başta şehit anneleri olmak üzere tüm fedakar annelerin gününü kutladı. Duman mesajında şu ifadelere yer verdi; “Karşılıksız sevginin kaynağı annelerimiz kutsiyetini, Peygamberimizin, ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözüyle elde etmiştir. Senenin bir gününü, hayatımızda önem verdiğimiz varlıklara ve değerlere ayırmak sevgi ve saygımızın göstergesi olamayacağı gibi, bu günleri görmezden gelmek de mümkün değildir. Bu önemli günlerden biri de Anneler Günü’dür. Aslında yılın bir günü değil, her günü aklımızda olan ve her an varlıklarıyla huzur ve güven duyduğumuz annelerimize adanmış bir gün. Her daim sevgimizi dile getirdiğimiz, hayır dualarını aldığımız annelerimize, bu anlamlı günde de, onları ne kadar sevdiğimizi, onlara ne kadar değer verdiğimizi bir kez daha söylemeliyiz. Karşılıksız seven tek varlık olan annelerimize, söyledikçe anlam kazanan sevgi cümlelerini kurmaktan geri durmamalıyız. Anne, bir milleti yetiştiren ailenin en önemli unsurudur. Peygamberimizin, ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözüyle anneliğin kutsiyeti ve yüceliği gerçek ifadesini bulmuştur. Anne bir milleti yoğuran mukaddes bir el ve toplumun ilk hücresini teşkil eden yuvanın da kurucusudur. Milletimizin geçmiş başarılarının ardında yine annelerimiz vardır. İlk eğitimini daha ana kucağında alan milletimizin evlatları, kendilerini bu günlere getiren annelerini gözü yaşlı bırakma pahasına icra edecekleri yüce görevlerden geri kalmamıştır. Bunun yanı sıra, günümüz dünyasına baktığımızda, kadınlara yönelik anayasa tarafından teminat altına alınan ‘pozitif ayrımcılık’ hakkının hayatın her alanına yansıması gerekmektedir”

KADINA YÖNELİK POZİTİF AYRIM YAPILMALIDIR

Kadının toplumda daha etkin yer alması için pozitif ayrıma gidilmesi gerektiğini belirten Duman, “Kadına yönelik pozitif ayrımcılık hakkının her alanda gözlemlenebilir olmasını beklemek de en doğal hakkımızdır. Bu açıdan kadınlarımıza, iş hayatında oranlı kota hakkı talep etmekteyiz. Bu kota hakkının hem her iş ortamında istihdam sağlanmasında hem de kadınlarımızın liyakatlerine uygun her düzey yöneticilik hakkının verilmesinde uygulanmasını yarınlara bırakılmaksızın istiyoruz. Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Kanun’ ile kadına bazı hukuki ve fiili imkânlar tanınmasına karşın, bazı konular akıllarda soru işaretlerine sebep olmaktadır. Kanunun, şiddet mağduru kadınlarımızın çalışma hayatına katılarak ayaklarının üzerinde durmasını sağlayacak olumlu hükümlerinden kreş yardımı imkânının süresi ve mali şartları açısından yetersiz oluşu pratikte kanunun niyetiyle çelişmektedir. Bu nedenle; şiddet mağduru kadınlara çalışmaları durumunda en az 1 sene süreli ücretsiz kreş imkânı sunulmasını talep ediyoruz. Şiddet mağduru olmasına bakılmaksızın, asgari ücretli çalışan annelerimizin de bahse konu kanundaki şartlarla kreş hakkından süresiz olarak faydalanmasının, kadınlarımızın çalışma hayatına kazandırılmasında etkili çözümler olacağı kanaatindeyiz” dedi.

AİLE İÇİ ŞİDDETE HAYIR

Aile içi şiddete ve ayrıma karşı olduklarını ifade eden Duman, “Başörtüsü yasağı bizim çabalarımızla çalışma hayatının büyük bir kısmından çıkarılmıştır. İnanç, mesleklerle sınırlı olmayan, hem vicdani hem de yasal güvence altına alınan bir özgürlüktür. Kişinin inancı, mesleklere göre değişkenlik göstermemektedir. Bu sebeple bazı meslek gruplarında süren başörtüsü yasağı da en kısa sürede sona erdirilmelidir. Bu sebeple diyoruz ki; Aile içi ve dışı her türlü şiddete tüm masumiyetlerine rağmen maruz kalırken ‘yuvam’ bilinciyle hala mağduriyetini, mağruriyet gömleği ile saklamaya çalışan annelerimizin, Anneler Günü kutlu olsun. En saf ve temiz halleriyle yaşam mücadelesi ve umuduyla yaşarken, anlamsız ve amansız saldırıların kurbanı olmakla kalmayıp, töre cinayetlerine mahkûm edilen, belki anne sıfatına haiz olmuş belki de gelin olma, anne olma umudu taşırken tacizci karanlık solukların kasırgalarında hiçliğe, aslında ‘hep’liğe ulaşmış, mezarları kanayan güllerle donanmış annelerimizin -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun. Bir daha asla hissedemeyecekleri o emsalsiz ana kokusunu, dokunuşunu, karşılıksız güven duygusunu ‘çölde Hacer’ misali arayan öksüzlerin annelerinin de -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun” diye konuştu.

ŞEHİT ANNELERİMİZE MİNNET BORÇLUYUZ

Vatan için evlatlarını şehit veren anneleri unutmayan Duman, “’Vatan Sağ Olsun’ derken, memleket sevdası ile yavru aşkı arasında gelgitler yaşayıp, göğsünden fışkıran evlat acısını, şehit yavrusunun kanlı gömleğini sinesine bastırarak durdurmaya çalışan annelerimizin. Anneler günü kutlu olsun. Hain güdülendirmelerin, iç-dış oyunların kimyasını bozduğu tüm körpecik beyinlerin bedenlerine damatlık-gelinlik yerine kefen giydirten terörün kurbanı evlatların, memleket-devlet-aşiret-milliyet gibi hepsi esasında aynı potada olan, ama ayrıymışçasına algılattırılan değerler arasında çaresizce sıkışırken boğulan annelerinin, çarelere kavuşacakları günleri de olacağı ümidiyle… Anneler günü kutlu olsun. Ne yazık ki; çocukluğunun tomurcukluğundan, bir anda bodur ağaca evirilen çocuk gelinlerimizin, çocuk annelerimizin, anneler günü kutlu olsun. Düşürüldüğü kötü hayat kuyusunda, ‘evladı için yaşaması gerektiği alt dürtüsü’ ile debelenirken, en manevi çağrıların ipini tutmaya bile takati kalmayan, o takat için bile yaşamını gözden çıkarmaya amade bataklık kurbanı annelerimizin, tertemiz yarınlara kavuşacakları umuduyla anneler günü kutlu olsun. Yaşadığı tüm acılara, kayıplara, haksızlıklara rağmen, her seferinde küllerinden yeniden doğarak, geçmişin derin dehlizlerine değil, geleceğin parlak semalarına yüzünü çeviren, niyeti temiz, emeği temiz, yarını nefis annelerimizin anneler günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

IMG_0081

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

bahis siteleri