logo

KASAPLAR ODASI’NDAN ÖNEMLİ UYARI

 

kasaplar odası

Erzurum Kasaplar Odası Başkanı Kenan Ejder, kurban kesimiyle ilgili önemli açıklamlarda bulundu.
Vatandaşların pasaportlu hayvanları tercih etmesini isteyen Ejder, vatandaşların kurban kesim yeri konusunda mobil kesim yapan yerleri tercih etmesinin önemine değindi.
Ejder, kurban etlerinin sıcak şekilde kapalı ve dar kaplarda saklanmasının doğru plmadığını da belirterek, etlerin geniş alanda üzeri açık ve birbirine değdirilmeden saklanmasını istedi.
Ejder, vatandaşların kurbanlık hayvan alırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar şu şekilde sıraladı:
”Hayvanların sağlıklı, düzgün, aşılarının tamam olması gerekmektedir. Hayvanlar küpeli ve pasaportlu olmalıdır.İl dışından gelen büyükbaş hayvanların veteriner sağlık raporu bulunmalıdır,Küçükbaş hayvanlar nakil belgeleri olmalıdır.Koyunlar 1 yaşını doldurmalıdır, bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonrada kurban edilebilir.Kurban kesimleri mezbaha ve kurban komisyonu tarafından belirlenen yerlerde, mahallelerde ise vatandaşların bahçelerinde çevreye zarar vermeyecek şekilde mobil kurban kesim yerlerinde yapılmalıdır. Kan, atıklar ve tüketilmeyen kısımlar cadde ve sokaklara atılmamalı, evcil ve yaban hayvanların ulaşamayacağı, derin çukurlara gömülmelidir.Milli ekonomimiz için önemli olan derilerin zarar görmemesi adına Kurbanlık hayvanların kesimlerinin ehil kişilerce yapılmasına gerekli hassasiyet gösterilmelidir”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

bahis siteleri