logo

07 Mart 2020

KAVAKKAPI SAHİPSİZLİĞE TERK EDİLDİ…

 

HABER: Sercan EMEÇ

 

Erzurum’un tarihi kapılarından Ardahankapı (Kavakkapı)’nın bakımsızlık ve ilgisizlikten kısmen yıkılmasına  vatandaş tepki gösteriyor.  Mekanın bir bölümünde yapılan  kazılar,   tarihi mekanın hazine avcılarının uğrak yeri  mi oldu? sorusunu akıllara getiriyor.  Güvenlik önlemlerinin  yeterli düzeyde olmaması ve bakımsızlık vatandaşın tepkisine yol açıyor. Yetkililer bütce yetersizliğini mazeret gösterirken, vatandaşlar ise şehirdeki tarihi mekanların zaman içerisinde yok olmasına göz yumulmasına tepki gösteriyor.

HAZİNE AVCILARININ MEKANI MI OLDU

Erzurum’un şehir kimliğinde İstanbulkapı, Ardahankapı, Karskapı ve uzun yıllar önce E-80 karayolunun yapımı sırasında yıkılan Harputkapı’nın önemli bir yeri bulunuyor. Erzurum’un ayakta kalmayı kısmen başarabilen 3 kapısından biri olan Ardahankapı da bakımsızlıktan tarihe karışmak üzere. 50. Yıl Caddesi’ndeki Ardahankapı, bakımsızlık ve ilgisizlikten yıkılmaya başladı. Maliye Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 1994 yılında tahsis edilen Ardahankapı, korunmaya alınmadığı için çevresel ve doğal tahribattan payını aldı.

Tarihi Ardahankapı’nın tavan tuğlaları kamyonların aşındırması sonucu ağır tahrip görmüş. Kapının dış duvarları ise çevresel etkenlerden ve duyarsız bazı vatandaşların bahçe duvarı yapmak için buradan söktükleri taşlar ile kısmen yıkılmış durumda.

Kavakkapı bölgesinden geçerken kapının daha önce askeriye içinde kalan bölümüne baktım. Kapalı bir bölümünün kazılmış olduğunu gördüm. Acilen haber yapılmasında fayda var. Fotoğrafları gönderiyorum. Siz yapamazsanız yapabilecek birisine yaptırabilirseniz Erzurum için önemli bir hizmet olur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

Betboo giriş