logo

KAYAKTA LİG STATÜSÜ BAŞLADI

 

Türkiye Kayak Federasyonu bir ilke imza attı. Bu yıl düzenlenen K1 ve K2 yarışları ayak yarışlarından sonra kayakçıların puanla hesaplanacak. En düşük puanda kalan kayakçılar K1’e düşerken, yüksek puan alanlar K2’de yarışacak.

Türkiye Kayak Federasyonun 2014-2015 yılı faaliyet programında yer alan K1 ve K2 Kayak Yarışları 1. Ayak Müsabakaları Erzurum ve Kayseri’de yapılıyor. Erzurum’da yapılan yarışlara 186 kayakçının katıldığını belirten Kayak İl Temsilcisi Taner Döşkaya, yarışların Polat Renaissance Oteli Kayak Pistinde ger çerçekleştiğini söyledi. Yarışların güzel bir havada ve ortamda yapıldığına işaret eden Döşkaya, bu yıl Kayak Federasyonu’nun farklı bir uygulama başlattığını ve yarışların lig statüsünde yapıldığını ifade etti. Döşkaya, K1 ve K2 Yarışlarının ikinci ayak müsaakalarının Şubat tatilinden sonra gerçekleşeceğini belirterek, “Bu yarışlar sonunda puanlar hesaplanacak. Yüksek puan alan kayakçılar K2’ye yükselirken, en az puanı alan kayakçılar K1’e düşecekler ve önümüzdeki sene K1 yarışlarından K2 yarışlarına yükselme mücadelesi verecek” dedi.

TAMAMEN FIS KURALLARI GEÇERLİ

Artık kayakta yeni bir dönemin başladığını ve lig usulüne göre faaliyetlerin yapıldığına işaret eden Döşkaya, “Türk kayağında artık FIS kuralları işlemektedir. Her şeyimiz FIS puanlarımızı artırmak üzerine K1 ve K2 yarışları da bu doğrutuda yapılmaktadır. Herkes tanık olacak bu sistem kayağımızı ve kayakçılarımızı geliştiricek. En kısa sürede dünya standartlarına ulaşacağız. Bunun faydasını tüm kulüplerimiz, sporcularımız, idarecilerimiz ve antrenörlerimiz görecek” diye konuştu.

FEDERASYON BAŞKANIMIZ YARAR ÇIĞIR AÇTI

Erzurum Kayak İl Temsilcisi Taner Döşkaya, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı M. Erol Yarar ve yönetiminin Türk Kayağında yeni  bir çığır açtığını belirterek, “Federasyon başkanımızın Türk kayağına bakış açısı çok farklı, özellikle de Erzurum’la yakından ilgileniyor ve ilimize çok ayrı bir önem veriyor. İnanıyorum ki, Kayak Federasyonu Başkanımız M. Erol Yarar ile yönetim kurulunun çabaları ile kayağımız dünya standartlarına ulaşacak” dedi. Bu arada yapılan kayak yarışlarında çok sayıda hakem görev alırken, Kayak Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyesi Cemal Yıldız da yarışları yakından takip etti.

kayakta lig usülü dönemi (6)

kayakta lig usülü dönemi (4)

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

Betboo giriş