logo

KENDİ SINIFINDA AVRUPA BİRİNCİSİ AYVALI BARAJI ELEKTRİK ÜRETMEYE BAŞLADI

 

OLTUUErzurum’un Oltu ilçesinde 2011 yılında yapımına başlanılan ve kısa süre önce tamamlanan Ayvalı Barajında elektrik üretimini başlandı.
Ayvalı Barajı ve HES inşaatının gövde yüksekliğinin 118 metre ve kret uzunluğunun 390 metre olduğu belirtilerek 2015 yılı Ağustos ayı itibariyle bitirilerek ülke ekonomisine kazandırıldığı kaydedildi. 15 Ocak 2015 tarihinde yapılan törenle su tutmaya başlanılan barajda günlük takriben 1 milyon m3/gün su biriktirilmekte olup, 15 Ekim 2015 tarihi itibariyle 216 milyon m3 su rezervine ulaşıldığı belirtildi.
Ayvalı Barajı HES ve Etek Santrali HES dahil toplam kurulu gücü 124,326 MW olup, 121.654 MW lık bir enerji üretimi gerçekleşmesi beklenmekte. Söz konusu tesiste yılda 310.560 milyon kilowatt elektrik üretilecek. Baraj göl alanında “çiftlik balıkçılığı, tatlı su kereviti vb” çalışmalarda gerekli eğitimlerle ve doğru bir planlamayla yapılarak yöre ekonomisine ilave fayda sağlayabilecek. Barajın yapım aşamasında bölgedeki köylerin ekonomik seviyeleri olumlu yönde etkilenmiş ve hedeflenen elektrik üretimi ile ülkemizin elektrik ihtiyacına büyük katkılar sağlayacak. Yenilenebilir ve temiz enerji üretilerek çevre dostu olacak. Yaklaşık 1.302 Milyar TL’ye mal olan Ayvalı Barajı ve HES SSB (Silindirle Sıkıştırılmış Beton) teknolojisi ile projelendirilerek yapılmış olup, kendi sınıfında Dünya dördüncüsü, Avrupa birincisi baraj konumunda.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

bahis siteleri