logo

KENTVİZYON HABER TOKİ MAĞDURLARININ SESİ OLDU

 

ILICALI3

 

Kentvizyon Haber Portalında yer alan ‘’Ilıcalıların TOKİ  Mağduriyeti’’ başlıklı haberde 2004 yılında Ilıca’da meydana gelen sel felaketinden sonra evleri yıkılan onlarca vatandaş, TOKİ mağduriyeti yaşandığına yer verilmişti. Kentvizyon Haber’e konuşan yaklaşık 40 kişilik grup,   AK Parti Milletvekili Mustafa Ilıcalı’ya seslenerek, mağduriyetin giderilmesini istemişti.

AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, başkanlığında düzenlenen  toplantıda  mağdurlar ve basın mensuplarına  konuyla ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Aziziye Termal Tesislerinde yapılan toplantıya AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, AK Parti İlçe Başkanı Gürbüz Keleş, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi İsmail Çakır, Aziziye Belediyesi yöneticileri,  Kentvizyon Haber Portalı Yönetim Kurulu Başkanı Gamze İspirli ve TOKİ mağdurları katıldı.

Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan Kentvizyon Haber Portalına halkın sorunlarına değindiği için teşekkür ederek, konuyla ilgili bilgilendirme yapmak için söz konusu toplantıyı düzenlediklerini ifade etti.

İlçede devam eden kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili bilgi vferen Orhan, ‘’ 2014 yılında bu sorunla karşılaştım. Söz konusu konutlar için kamulaştırma yapılmamaıştı. Arsalarını Yavuz Selim TOKİlerde afet bölgesi ilan edilen yerde yapılaşma mümkün değil, öncelikli olarak arsların kamulaştırmasını sağladık. Sayın vekimiz Mustafa Ilıcalının desteği ile TOKİ ile görüştük, finansör oldu kamulaştırma  çalışmaları  yapıldı. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor enkaz bedelini mahkeme kararı olduğu için ödeyemiyoruz. Karar emsal teşkil ediyor. Enkaz bedeli ödememiz mümkün değil. Enkazı ödeyemiyoruz. Birde konutlar teslim edilirken birçok eksiklik vardı,  çatı akıtıyor, mantolama eksik, bu sıkıntılar beni ilgilendiriyor. Bizzat ilgilendiriyor. Genel itibariyle ihtiyaçları karşılıyoruz. Taziye evi yaptık. Bunun haricinde zaman zaman temizlik sorunu olduğunda çözüyor, park bahçe sorunları konusunda çözüm üretiyoruz. İstasyon mahallesi ve 200 evlerde bulunan 624 parselin, 248 parsel sahibiyle anlaşılmıştır. Bu çerçevede kamulaştırma çalışmaları başladı. Toplamda maliyet 3 milyon 872 bin tl ödenmiş durumda. Kamulaştırma konusunda memnuniyet anketi düzenledik. kamulaştırmadan memnuniyet oranı yüzde 95 oranında. Kamulaştırmanın yüzde 32 si tamamlanmış durumda.  Bu konudaki süreç devam ediyor’’ dedi.

ILICALI

VEKİLDEN MAĞDURLARA MÜJDE

Milletvekili Mustafa Ilıcalı ise TOKİ taksitlerini ödeyemeyen dar gelirli vatandaşların sorunlarının referandum sonrası kanun teklifi ile  meclise taşıyacağını belirterek, dar gelirliler için gelir tespiti yapılıp, ödemeler konusunda uygun imkanlar sağlanması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

 

Söz konusu konutlar için mantolama, çatı ve drenaj sorunun aşılması noktasında  söz veren Ilıcalı şunları söyledi:

‘’Kentvizyon haberi okudum, güzel bir gazetecilik örneği sergilenmiş,  haberi görünce aradım yapıcı bir eleştiri halkın sorunları dile getirilmiş, habere itiraz etmiyorum. 2004 yılında  afet olduğunda kanun teklifi hazırladım, yasa çıktı,konutlar yapıldı, 2007 yılında milletvekilliğinden ayrıldım. Adaylık sürecim olan 2015 yılında  TOKİ mağdurları ile toplantı düzenleyip, bu sorunu çözebiliriz dedim.  Kamulaştırma için gereğini yaparım dedim ‘’sözümüz senettir ‘’ifadesini sürekli kullanan babamın kemiklerini sızlatamam. Kamulaştırma formülü bulduk, parayı bulduk. Süreçte önemli bir mesafe kaydettik. Kamulaştırma şu an  yüzde 32 tamamlanmış durumda.  Mantolama için yaklaşık 4 milyon TL kaynak bulmak için gerekli girişimlerde bulunuyorum.. Sözüm söz.   Mantolama için kaynak oluşturacağız. Mantolamaya söz veriyorum. Meclis literatüründe olumlu olsun yada olmasın,  hemşehrilerimin ifadelerinin yer aldığı haber sataşmadır. Bende sizlerin yanındayım.  Sataşmaya cevap veriyorum. Kamulaştırmanın paraları ödenecek,  mantolama yapılacak. Direnaj sorunu aşılacak, çatı sorunu çözülecek. Enkaz bedeli için mahkeme kararı var. Bunun için birşey yapamıyoruz’’dedi.

ILICALI2

İlçenin kalkınması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Ilıcalı, ‘’Ilıca’nın soyadını alan vekilim, Ilıcayı turizm bölgesi ilan ettirdim, ilçeye TOKİ  konutlarını kazandırdım kaplıcaları Yakutiye’den devralarak modern görünüme kavuşturdum.   İleçmizde sağlık merkezi yapıp, Konaklıyla ilişkilendireceğiz. Kış turizmiyle kaplıca turizmini entegre edeceğiz.  Hemşehrikerimize güveniyorum. Belediye başkanımıza güveniyorum.  Biz,bir aileyiz,  kardeşiz.  Referandum sonrası dar gelirli vatandaşlarımızın TOKİ ödemelerini kolaylaştırmak için  kanun teklifi vereceğim. Gelir tespiti yapılıp, buna göre planlama yapılmasını sağlamak için girişimde bulunacağım’’ diye konuştu.

Ilıcalı ayrıca, Erzurum’a doğal gaz desteği verilmesi  kanun teklifi verdiğini anımsatarak, hava kirliliğinin önlenmesi için 2026 yılında olimpiyat şehri olmaya hazırlanan Erzurum için bu çalışmanın önemli olduğunuda  sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardın söz alan TOKİ mağdurları, Mustafa Ilıcalı’ya teşekkür ederek,  Ilıcalı’nın ilçeleri için önemli bir şans olduğunu ifade ettiler.

 

 

ILICALI5

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

bahis siteleri