logo

KESTANE SEZONU AÇILDI

kestane 1

Erzurum’da soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi meyvesi kestane, sezonunu açtı. Tezgâhlarda boy göstermeye başlayan kestaneye, yoğun talep gösterilmesi bekleniyor.

 

Kış mevsimi Erzurum’da yüzünün göstermeye başlarken, soğuk günlerin vazgeçilmez meyvesi kestane tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Gerek tadı gerekse vücuda faydaları nedeniyle vatandaşlar tarafından yoğun talep gören kestane, Erzurum’a yeni gelmesine rağmen şimdilik rakipsiz görünüyor.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Mevsim Manav sahibi Sadık Bezmiş yaptığı açıklamada, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte kestanenin hasat vaktinin geldiğini ve Erzurum’da yoğun talep gördüğünü söyledi. Satılan kestanelerin yüksek rakımlı ve soğuk bölgelerde yetiştiğine dikkat çeken Bezmiş, kestanenin eski zamanlardaki soba kültüründen günümüze kadar getirildiğini açıkladı. Gerek tadı ve gerekse insan vücuduna faydaları nedeniyle Erzurumlu vatandaşların kestanede vazgeçemediğini kaydeden Bezmiş, ilk kestane hasadının yeni olması nedeniyle kestane fiyatlarının 15 liradan başladığın belirtti. Manavda sattığı kestanelerin paket yada açık kilogram hesabı sattığını anlatan Bezmiş, bu sene ki kış mevsiminde kestaneye yoğun ilgi beklediklerini ifade etti.

Bezmiş, “Erzurum’da kestane kültürü çok eskilerden gelir. Eski dönemlerde soba üzerinde kestane pişirilir, o koku tüm eve yayılırdı. Bu nedenle Erzurum’da kestanenin ayrı bir önemi vardır. Kestanenin kilosu şuan için 15 liradan satıyoruz. Daha yeni olduğu için şuan pahalı. Bir aya kadar fiyatlar normale dönecektir. Meyveyi tezgâha koyduğumuz gibi gelen geçen sormaya başladı. Epey satış yaptık. Şuan için memnunuz.” ifadelerini kullandı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

Betboo giriş